Az amerikai szenátus leszavazta Joe Biden amerikai elnök korábbi rendeletét, amely kötelezővé tette volna a 100 főnél nagyobb vállalatok alkalmazottainak a koronavírus elleni oltás felvételét vagy a folyamatos, heti tesztelést – jelentette a The Washington Times csütörtökön.
Az amerikai napilap online tudósítása szerint a washingtoni idő szerint szerda esti szavazáson 52-48 arányban elfogadott törvényjavaslat most visszakerül a képviselőházba, ahol a demokrata párti többséggel szemben már jóval nehezebb dolguk lesz a republikánus képviselőknek, hogy kétpárti támogatással megsemmisítsék az elnöki rendeletet.
A száz fős szenátusban az 50 republikánus mellett két demokrata párti politikus, Joe Manchin nyugat-virginiai és Jon Tester montanai szenátor is a javaslat mellett szavazott.
Mitch McConnell kentucky szenátor, a republikánusok felsőházi vezetője beszédében kiemelte: "Túléltem a [poliovírus okozta] gyermekbénulást. higgyék el nekem, nincs nálam nagyobb támogatója a védőoltásoknak. De az Amerikai Egyesült Államok szabad ország.(…) A washingtoni elit nem dönthet az embereket érintő legapróbb kérdésekben anélkül, hogy erre törvényes vagy alkotmányos, legitim alapja lenne".
A republikánus szenátorok amellett érveltek, hogy az elnöki rendelet következtében rengeteg amerikai dolgozó elveszítheti a munkahelyét, mivel a rendelkezés szerint a vállalatok 13 600 dolláros (több mint 4 millió forintos) büntetéssel sújthatók, ha a munkavállalójuk nem veszi fel a védőoltást.
A demokrata párti Manchin szenátor azzal érvelt a kötelező oltakozást előíró elnöki rendeletet megsemmisítése mellett, hogy nem hajlandó megbüntetni a vállalatokat és a dolgozókat csakis azért, mert a munkavállalók nincsenek beoltva. "Régóta hangsúlyozom, hogy ösztönözni, és nem büntetni kellene azokat a vállalati munkaadókat, akiknek jogi felelőssége megvédeni munkavállalóikat a koronavírustól" – fogalmazott a politikus.
A szenátusi demokraták többsége azonban, élükön vezetőjükkel, Chuck Schumer New York-i szenátorral, élesen bírálta az elnöki rendeletet támadó törvényjavaslatot.
Ha a tervezetet a képviselőház is megszavazná, Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivőjének korábbi jelzése alapján Biden elnök megvétózná, így ezután az visszakerülne a kongresszusba, ahol mindkét házban kétharmados többségre lenne szükség az elnöki vétó leszavazásához.
A hét elején egy Georgia állambeli szövetségi bíróság már leállította a Biden-adminisztráció egyik korábbi döntésének végrehajtását, amely még a szövetségi kormányzat munkatársai és alkalmazottai számára tette volna kötelezővé az oltás felvételét.
Más szövetségi bíróságok pedig ehhez hasonlóan leállították az állami egészségügyi intézményekben dolgozók kötelező oltakozását előíró rendelet végrehajtását.
Republikánus szenátorok szerint ezek a bírósági ítéletek növelik annak az esélyét, hogy a bíróságok a vállalati munkavállalók számára kötelezően előírt védőoltást kimondó rendeletet is megsemmisítik, függetlenül a várható kongresszusi szavazások végeredményétől.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »