Az amerikai hírszerzés szerint ez már nem patthelyzet, Oroszország nyerésre áll

A The New York Times cikke szerint amerikai hírszerzési és katonai tisztviselők úgy vélik, hogy a háború Ukrajnában már nem patthelyzet, Oroszország erősödik, miközben a harctéri helyzet miatt Washingtonban és Kijevben is nőnek az aggodalmak. A lap forrásaira hivatkozva úgy becsüli, hogy 6-12 hónapon belül véget érhet a háború, addigra ugyanis az ukrán élőerőhiány tarthatatlanná válik. A NYTimes cikke gyakorlatilag felsorolja azokat a következtetéseket, amelyeket a józan (a háború mellett nem mindenáron elkötelezett) elemzők hónapok óta emlegetnek.

A NYTimes szerint az amerikai támogatás folytatódása, a katonák moráljának megzuhanása alapvetően veszélyezteti Ukrajna háborús erőfeszítéseinek fenntartását. A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna területeket veszít el, Oroszország területére augusztusban betörő egységei pedig folyamatosan szorulnak vissza.

Ukrajna csak nehezen halad a katonák toborzásával és az új egységek megfelelő felszerelésével.

A NYTimes szerint a harcban elesett ukrán katonák száma 57 ezer, az oroszoké ennek kétszerese. 

Ennek ellenére Ukrajnának ez a veszteség súlyosabb hatásokat eredményez, mert kisebb országról van szó.

A lapnak – természetesen név nélkül – nyilatkozó nyugati tisztviselők azt állítják, hogy Oroszország utánpótlásai is gyengülnek, ezért ha az Egyesült Államok támogatása változatlan marad, Kijevnek a jövő nyárig még lesz lehetősége kihasználni az oroszok gyengeségeit, az orosz katonák és haditechnika várható hiányát. 

Itt érdemes kiemelni, hogy a háború folytatása politikai és üzleti modellé alakult át az elmúlt másfél évben. A fegyvergyárak az ukrajnai konfliktusra alapozva igyekeznek hosszúlejáratú szerződéseket kötni a nyugati országokkal. A fegyverlobbi a hozzájuk közel álló agytrösztökön keresztül valóságos háborús uszítást gyakorol a konfliktus fenntartása és ideológiai megindoklása érdekében. Mindeközben a háborút és ukrán győzelmet két éven át szajkózó nyugati politikus zöme most már amiatt aggódik, hogy választói előtt hülyét csinál magából, ha Ukrajna összeomlik, vagy a Nyugat számára megalázó feltételek mellett fagy be a konfliktus. A háborús üzleti modellnek politikai vonala van: mindenki, aki védelempolitika terén tevékenykedik, igyekszik elérni, hogy az általa irányított adminisztrációs részlegen minél több pénz fusson keresztül. Tipikus példa Andrius Kubilius volt litván miniszterelnök, akit Brüsszel védelmi biztosnak jelölt, és aki ennek megfelelően saját tárcája jelentőségét növelve egy hónappal ezelőtt kijelentette, hogy elkerülhetetlen a háború Oroszországgal, és 6-8 éven belül kitör a konfliktus – a szerk.

Hírdetés

A NYTimes azonban arra is emlékeztetett, hogy az amerikai kormány elemzői már többször tévedtek az ukrajnai háborúval kapcsolatban. Legutóbb akkor, mikor azt jósolták, hogy Oroszország nem tud majd jelentős területi nyereségekre szert tenni az őszi-téli hónapokban.

Az oroszok előrenyomultak a Donbaszban, visszafoglalták az ukránok által megszállt kurszki területek legalább egyharmadát. Az orosz dróntámadások száma júliusban még 350 volt, augusztusban már 750, szeptemberben pedig már 1500.

Már az amerikaiak is úgy vélik, hogy az orosz haderő sokat fejlődött az invázió megindítása utáni kínos kudarcokkal teli hónapok óta, és jelenleg épp lendületben van. Az amerikai hírszerző és katonai tisztviselők pedig pesszimisták azt illetően, hogy Ukrajna képes lenne feltartóztatni az orosz előrenyomulást. 

Körkép-vélemény:

A NYTimes a cikk egy pontján ferdíti a valóságot. Azt írja ugyanis, hogy az oroszok nem érték el céljukat, mert nem tudták bevenni Pokrovszk városát, ami stratégiai jelentőségű. Ez nem teljesen igaz, mert az oroszok ugyan megközelítették a várost kelet felől, de nem támadják meg, mert ott van legjobban kiépítve a védelmi vonal, ezért déli irányból próbálják oldalba kapni. Ennek a műveletnek az egyik eleme volt Szeldovo bevétele az oroszok részéről. Az elemzők nem sok esélyt adnak Pokrovszknak, azt azonban nem lehet tudni, meddig tarthat ki a város. Pokrovszk elvesztése az ukránoknak azt jelentené, hogy több fontos város utánpótlása jelentősebb nehezebbé válna. A NYTimes közlése, miszerint Ukrajna délnyugatra „lökte” az orosz erőket, erősen manipulatív, és alaptalanul optimista.

Az amerikai tisztviselők azt állítják, hogy Oroszországban jövőre hiányozni fog az élőerő és hiány lesz páncélos járművekből is. Rögtön hozzá is teszik, hogy ezért Ukrajna számára a legfontosabb kérdés az, ki nyeri az amerikai elnökválasztást (november 5.).

Ezt a kijelentést nyugodtan tekinthetjük úgy, mint amit az amerikai választópolgároknak üzentek, csepegtetik a reményt, hogy Oroszország jövőre nehéz helyzetbe kerül, ezért minden azon múlik, ki lesz az elnök, vagyis ez egy irányított politikai nyilatkozat volt. A NYTimes állítása szerint az ukrán morál is csak azért zuhant meg, mert nem tudni, mi lesz az USA támogatásával az elnökválasztást követően (ez nem igaz, az ukrán morál a katonai és politikai vezetés döntései és a korrupció miatt bomlott meg leginkább).

A Pentagon úgy véli, hogy Ukrajnának még 6-12 hónapra van elegendő hadrafogható embere, azt követően meredeken emelkedő emberhiány lép fel. Felrótták a kijevi vezetésnek, hogy egy esetleges tavaszi ellentámadás helyett jól felszerelt dandárjait orosz területen, Kurszk régióban égeti el. 

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »