December 10-én az aleppói Assisi Szent Ferenc-plébánián találkozót tartottak a helyi keresztény egyházak elöljárói és egyes papjai a Bassár el-Aszad elnököt leváltó ellenzéki erők képviselőivel. A találkozót az egyházi vezetők kezdeményezték. Bahjat Elia Karakach, a Szentföldi Kusztódia szerzetese – aki az aleppói közösség plébánosa – az AgenSIR hírügynökségnek beszámolt a találkozóról.
Az Aszad-rezsim Szíriában 54 éve uralja az országot, a változás láttán az emberek vegyes érzéseket élnek át, jelen van az öröm és a jövővel kapcsolatos aggodalom is. A rezsim bukásának bejelentése után egy napon át óriási káosz uralkodott Damaszkuszban és a tengerparti városokban, ahová a katonai műveletek igazgatósága tagjai későn érkezett, hogy rendet teremtsenek, és véget vessen a lövöldözésnek, a fosztogatásnak és gyújtogatásnak.
Nagy volt a félelem, még tízéves gyerekek is fegyverrel jártak az utcán – mondta egy szemtanú, aki a Damaszkusz melletti Jaramana városában él. December 10-ére, úgy tűnik, a helyzetet sikerült ellenőrzés alá vonni. Többen aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy Izrael hadserege előrenyomul a szíriai területeken, megszállva Qunaitra városát és a Sejk-hegyet. Egyesek még attól is tartanak, hogy Izrael egész Szíriát megszállja.
Az egyházak tagjainak sok kérdésük volt a december 10-i találkozón, és a Szíriát elfoglaló ellenzékiek nagyon barátságos hangnemben válaszoltak, konkrét és ésszerű válaszokat adtak, tele voltak optimizmussal az ország jövőjét illetően.
Az első feladat – mondta a keresztény közösségekkel való kapcsolattartásért felelős vezető – a biztonság megteremtése és az elsődleges szükségletek kielégítése, aztán folytatják a további szükséges szolgáltatások biztosításával, hogy az élet újra a normális kerékvágásba kerülhessen az országban. Bejelentették, hogy a következő napokban megnyitják az aleppói repülőteret, hogy megkezdődhessen a humanitárius segélyek fogadása, és arra kérték a keresztény vezetőket, hogy nyugati kapcsolataikon keresztül sürgessék a nemzetközi járatok újraindítását, mivel sok szíriai szeretne visszatérni hazájába, hogy legalább szeretteit láthassa.
Biztosították az egyházak vezetőit arról, hogy a keresztény közösségek folytatni tudják mindazt, amit eddig is tettek. Az egyházi ingatlanokat vissza fogják adni, és a keresztény magániskolák folytathatják missziójukat, mert „ott voltak Aszad előtt is, és ott lesznek utána is”. Ami Szíria jövőjét illeti, azt mondták, hogy nincs előre meghatározott tervük, minden a szíriai nép akaratától függ majd, amelynek joga van közösen dönteni a kormány formájáról.
Amikor Antoine Audo SJ, Aleppó káld püspöke felidézte a keresztények szerepét az arab kultúrában, a leghíresebb keresztény írók neveit hallva az ellenzéki erők képviselői megismételték: „Ti nem idegenek vagytok, hanem ennek az országnak lényeges részei, ahogy mi is azok vagyunk”.
A találkozó után a résztvevők a kolostor ajtaja előtt fényképezkedtek.
A szíriaiakat megdöbbentették a képek a földalatti börtönökről, amelyeket most megnyitottak, hogy kiszabadítsák a politikai foglyokat. A fotók a náci koncentrációs táborok képeit idézik fel. Százezreket tartottak fogva életfogytiglani ítélettel, bírósági döntés nélkül, a minimális szükségleteiket sem elégítették ki, sőt elképzelhetetlen kínzásnak vették alá az éhezés miatt szinte csontvázzá vált embereket. Sok család el sem merte mondani, hogy szerettük eltűnt a rezsim börtöneiben, a terror hallgatásra kényszerítette őket, a szenvedés belülről emésztette őket. Most, hogy a börtönöket megnyitották, mindenki siet, hogy megtudja, élnek-e még a szeretteik, vagy hogy mentális állapotuk lehetővé teszi-e még, hogy egyáltalán felismerjék családtagjaikat.
A szíriaiak most igazságot követelnek, nemcsak a rezsim embereivel kapcsolatban, hanem azokkal is, akik hosszú éveken keresztül támogatták a rendszert, és megfosztották a szíriaiakat a legalapvetőbb jogaiktól. Igazságot követelnek, hogy a több mint ötven éve minden szíriait fogva tartó rezsim soha többé ne alakulhasson ki újra a történelemben – foglalta össze a véleményét az aleppói katolikus közösség plébánosa.
A Fides hírügynökségnek Antoine Audo püspök is bizakodóan beszélt a találkozóról: „megpróbálnak bizalmat kelteni azzal, hogy tiszteletet mutatnak hagyományaink és imáink iránt. Elmondtam nekik, hogy mi, arab keresztények egyedülálló valóságot képviselünk a történelemben, a világban. Felidéztem néhány példát a muszlim arabok keresztényekkel közös történelméből, és arról, hogy a keresztények mit adtak hozzá ehhez a történelemhez… Elmondtam, hogy a keresztények nem lehetnek másodrendű állampolgárok, és együtt kell dolgoznunk. Úgy tűnt, hogy ezek a gondolatok nagyon érdeklik őket.”
A találkozó során a keresztény közösségek képviselőit megnyugtatták, hogy nem lesz változás az egyházi közösségek iskoláinak működtetésében, ahol a fiúk és a lányok vegyes osztályokban tanulnak együtt. Felkértek minden köztisztviselőt, hogy folytassa munkáját, és közölték, hogy az évek óta tartó kötelező katonai szolgálatnak véget vetnek.
Antoine Audo püspök jól ismert arról, hogy éleslátóan elemzi a politikai összefüggéseket és folyamatokat. Úgy véli, „volt egy nemzetközi döntés, hogy megadják Szíria számára ezt a kiutat. Nem lehetett továbbmenni a megkezdett zsákutcában”. Olyan megoldás született, amelyben minden bizonnyal Törökország és az USA is részt vett, de Oroszország és Irán is. „Oroszország azt mondhatta Aszadnak, hogy távozzon, és így a további vérontás elkerülhető volt.”
Most Aleppóban az élet visszatér a normál kerékvágásba. Minden egyházi közösség azon dolgozik, hogy az embereknek legalább enni tudjanak adni. És készülnek arra, hogy a karácsonyt megünnepeljék: „Talán – mondja Antoine Audo – nem lesznek felvonulások és látványos pillanatok. De mindenkit, aki az ünnep napjaiban meg akar látogatni minket templomainkban és püspökségeinken, szívesen látunk.”
Fotó: Agensir; Catholic News Agency
Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »