Az adatnyomozótól a jóléti menedzserig: itt a jövő legígéretesebb állásai

Az adatnyomozótól a jóléti menedzserig: itt a jövő legígéretesebb állásai

Az adatnyomozótól a jóléti menedzserig: itt a jövő legígéretesebb állásai Molnár Iván2024. 01. 02., k – 15:29 Pozsony |

Az új technológiák és innovációk teljesen új szakmákat hoznak létre. A pályaválasztás előtt álló fiataloknak, vagy az új állás után nézőknek ezért a munkaerőpiac gyors fejlődését sem szabadna figyelmen kívül hagyniuk. Mi lehet az elkövetkező időszak tíz legjövedelmezőbb állása?

Százszázalékos biztonsággal senki sem képes megmondani, hogy pontosan milyen is lesz a jövő munkapiaca, bizonyos tendenciák azonban már most is megfigyelhetők. Ami biztos, hogy az új technológiák, innovációk, a robotika és a mesterséges intelligencia teljesen új szakmákat és foglalkozásokat hoznak létre. Egyértelmű, hogy sokakat vonz a magas kereset, de ezt nem lehet minden ágazatban garantálni. A Profesia.sk munkapiaci portál szerint például 2023 első hat hónapjában a legmagasabb átlagbért a csúcsvezetőknek és az informatikai ágazatban dolgozóknak fizették, a havi bruttó átlagbér ezek esetében meghaladta a 2200 eurót. A menedzseri pozíciókat betöltőknek átlagosan több mint 1800 eurót ajánlottak, míg az egészségügyben és a távközlésben dolgozóknak átlagosan 1600 euró feletti átlagfizetést kínáltak az álláshirdetésekben.

Számos munkakörre látványos evolúciós folyamat vár az elkövetkező években. A jövőben az emberek valószínűleg elsősorban a környezetvédelmi, egészségügyi és műszaki ágazatokban találnak majd vonzóbb munkát. Az alábbiakban az elkövetkező időszak számtalan új állásából választottuk ki az általunk legvonzóbbnak ítélteket.

Adatnyomozó

A jövőben az ipar és az üzleti élet minden szintjén nő majd az igény a nagyobb mennyiségű adat feldolgozására és elemzésére. Legyen szó például piackutatásról, az ügyfélszolgálat javításáról, innovációs beruházásokról vagy akár a versenytársak megfigyeléséről. Aki jobb és gyorsabb, az előnyhöz juthat a piacon. A nagy adatokkal hatékonyan dolgozó és azokat megfelelően kiértékelni képes szakemberek iránti kereslet a különböző szakterületeken átívelve egyre nagyobb lesz. Az ilyen alkalmazottak képesek lesznek a trendek előrejelzésére, a megfelelő algoritmusok, az automatizálás és a mesterséges intelligencia bevetésére is.

Virtuális sebész

Egy orvos már ma is elérhető a nap 24 órájában telefonon, chaten vagy videóhíváson keresztül. Egyes kórházakban már most is robotizált munkaállomások segítik az orvosokat a műtéteknél, és a mesterséges intelligencia is segít a betegségek diagnosztizálásában. Az lmc.eu állásportál szerint az egészségügyi ágazat az előttünk álló időszakban, sőt, a következő évszázadban is biztosan meg fogja őrizni fontos szerepét. A sebészetben egyre inkább nagy pontosságú és gyakran automatizált műszerek használata lesz a jellemző, amelyek egy „virtuális sebésztől” kapnak majd távoli utasításokat arra vonatkozóan, hogy hogyan és hol kell beavatkozniuk. Így az orvosi tudás mellett az egészségügyi szakembereknek a technológiai fejlődéssel is lépést kell tartaniuk.

Génsebész

A genetikus mint szakma az elkövetkező években egyre nagyobb teret nyer. Számos feladata közé tartozik, hogy képes legyen azonosítani azokat a betegségeket, amelyek egy személynél a jövőben kialakulhatnak, és még a tünetek megjelenése előtt cselekedni. Az lmc.eu szerint a genetikai tanácsadók is megtalálják majd a helyüket a munkaerőpiacon. Ők az egyes személyek DNS-éből származó adatok alapján egyértelműen azonosítani fognak bizonyos egészségügyi kockázatokat. A genetikai tanácsadók viszont vagy egyénileg, vagy a génsebészekkel és az egészségügyi csapatokkal együttműködve fognak dolgozni, hogy információt és támogatást nyújtsanak az embereknek a genetikai profiljukról.

Rovartenyésztő

Hírdetés

A genetika nemcsak az egészségügyben, hanem a növény- és állattenyésztés esetében is nagy jelentőséggel bír majd. A génmódosítás célja, hogy az élelmiszer-termelés folyamata a lehető leghatékonyabb legyen, és a jelenleginél is több tápanyagot nyerjünk. Ennek a tendenciának köszönhetően új szakmák jöhetnek létre, amelyek között egész biztosan ott lesz a rovartenyésztő is. Az euractiv.sk portál szerint az Európai Bizottság már 2022-ben bejelentette, hogy engedélyezi a házi tücsök mint új élelmiszer bevezetését az Európai Unió egységes piacán. A tücsök azután került be az európaiak élelmiszermenüjébe, hogy a bizottság 2021 júliusában engedélyezte a szárított lisztkukacok fogyasztását.

Környezetmérnök

Egyre nagyobb igény lesz a környezetvédelem és a fenntarthatóság szakértőire. A jövő szakmája lehet a környezetvédelmi mérnök, aki környezetgazdálkodási rendszereket hoz létre, vagy a hulladékgazdálkodó, aki új megoldásokat talál a különböző típusú hulladékok kezelésére. Az új energiatermelési módszereket kidolgozó szakemberek is kedvező piaci pozíciót harcolhatnak ki, mint ahogy azok is, akik megtalálják a szárazság és a felmelegedés elleni küzdelem hatékony módszereit. Új szakterületek is megjelennek majd, mint például a különböző ügyféltípusoknak szóló éghajlati megoldások tanácsadói vagy az alternatív energiával foglalkozó szakemberek.

Újfajta etikus hacker

Az etikus hackerek azonosítják a kiberbiztonsági rendszerek gyenge pontjait. Ezek már most is fontos szerepet töltenek be, a mesterséges intelligencia (AI) elterjedésével azonban hamarosan kulcsszerepet játszanak majd a mesterséges intelligencia rendszereinek védelmében és a biztonságuk tesztelésében. A munkakörükhöz tartozik majd az AI-alkalmazások biztonsági kockázatainak az azonosítása és kezelése, a behatolástesztek elvégzése, valamint a fejlesztőkkel való együttműködés az ellenállóbb és etikusabb AI-rendszerek létrehozására. Az ilyen szakembereknek kiváló analitikai készségekkel és a digitális technológiával kapcsolatos etikai ismeretekkel kell rendelkezniük.

Adathulladék-kezelő

Egy olyan digitális világban, ahol naponta hatalmas mennyiségű adat keletkezik, ezt intelligens módon kell karbantartani és tisztítani. Az adathulladék-kezelő feladata lesz a nem kívánt vagy elavult tartalmak eltávolítása a webhelyekről, a közösségi médiából és más digitális platformokról. Foglalkozhat továbbá az adatok rosszindulatú programoktól és spamektől való megtisztításával, valamint a digitális tér biztosításával, hogy az hozzáférhető legyen a felhasználók számára. A robotetikai szakembereknek is fontos szerepük lesz a munkaerőpiacon. Ők a mesterséges intelligenciával, a robotokkal és a virtuális valósággal kapcsolatos etikai kérdésekkel foglalkoznak majd.

Távmunka-koordinátor

A home office és a hibrid munkamodellek bevezetése a világjárvány idején került előtérbe, a jövőben azonban egyre több cég élhet ezek előnyeivel. Ez lehetőséget nyújt olyan új pozíciók létrehozására, amelyek munkaköri leírása a távmunkások munkájának a hatékony irányítása lesz, ilyen például távmunka-koordinátor.

Munkakörnyezet-menedzser

A jó munkahely és a boldog alkalmazottak minden munkáltató álma. A vállalatok vezetőségének azonban a jövőben egyre nagyobb kihívást jelent majd a motiváló és hatékony munkakörnyezet kialakítása. A munkakörnyezet-menedzser fő feladata a munkahelyi körülmények elemzése lesz, elsősorban a munkatársak közötti kommunikációra és a csapatösszetartásra összpontosítva. Fel kell mérnie a cégnél dolgozók munkateljesítményét és a bennük rejlő lehetőségeket is.

A jövő idősgondozója

Az időseknek a jövőben is szükségük lesz az éjjel-nappali egészségügyi ellátásra, akár bentlakásos intézményekben, akár idősotthonokban. A robotok ezekben az intézményekben a fizikai munka nagy részét (például az emelést és a szállítást) elvégezhetik, támogatást nyújthatnak az egészségügyi dolgozóknak a napi feladatokban, figyelemmel kísérhetik a betegeket, és kezelhetik a nyilvántartásukat. A kezelést automatizált adminisztrációs rendszerek irányíthatják. Az egészségügyi szakemberek elsősorban az idősek életminőségének a biztosításáért lesznek felelősek, azáltal, hogy eltöltik velük az időt, kommunikálnak velük és megszervezik a napi tevékenységeket.

ZUZANA KULLOVÁ

A szerző a Trend gazdasági hetilap munkatársa


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »