A legnagyobb autóhitelezők szerződéses kikötései több ponton is megegyeznek a Lombard-perben a Kúria által tisztességtelennek, így érvénytelennek nyilvánított szerződéses feltételekkel – derítette ki lapunk. E kikötések több százezer adóst érinthetnek. A jegybank közölte, a teljes pénzügyi szektorban kezdeményezi a tisztességtelen pontok törlését.
Úgy tűnik, teljes jogi zűrzavar kerekedett az autóhitelezéssel foglalkozó pénzintézetek általános szerződési feltételei körül, miután a Kúria a közelmúltban 24 pontban érvénytelenítette a Lombard Lízing Zrt. szerződéses kikötéseit. Kiderült ugyanis, hogy amit immár jogerős ítélet tilt meg a német tulajdonú Lombardnak, az egyelőre nem vonatkozik a többi társaságra. Márpedig a Lombard-perben tisztességtelennek nyilvánított pontok közül több kikötést ma is alkalmaznak más pénzintézetek.
Vizsgálódás a szerződéses feltételekről
A Magyar Nemzet a Kúria ítélethirdetése után nyolc, autóhitelezéssel foglalkozó társaságot választott ki véletlenszerűen, ezek között kisebb és nagyobb pénzintézetek egyaránt voltak. Vizsgálatunk meglepő eredményt hozott: a nyolc társaság közül hatnál találtunk olyan szerződéses feltételeket, amelyek megegyeznek a Lombardnál érvénytelenítettekkel. A Merkantil Bank, az MKB Euroleasing, a Hitex Pénzügyi Zrt., a CIB Lízing Zrt., valamint a Budapest Autófinanszírozási Zrt. és az Erste Leasing Autófinanszírozási Zrt. is egyformán előír ügyfelei számára a legfőbb bírói testület szerint tisztességtelen feltételeket. Ezek között szerepelnek például azonos megfogalmazású felmondási okra vonatkozó kikötések. De szintén a tisztességtelennek minősített pontok között szerepel a gépjármű önkényes birtokbavétele is.
Ismeretes, a Kúria a Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület által kezdeményezett közérdekű perben döntött a társaság kikötéseiről.
Ezek közül érvénytelennek mondták ki a legtöbb, azonnali felmondásra vonatkozó szabályt. Például a Lombard részéről nem érheti az adósokat további hátrány, ha autójukat ellopják, vagy baleseti totálkár éri járművüket. Akkor sem mondhatják fel egyoldalúan a szerződést, ha valaki ellen felszámolási, végrehajtási vagy végelszámolási eljárás indul. Továbbá a pénzintézet a jövőben behajtót sem küldhet az adósok gépjárművét önkényesen lefoglalni. Sőt, ügyfelei adatait akkor sem adhatja ki harmadik félnek, ha azok tartozást halmoztak fel.
Az állandó összegű részleteknél nem követelhet többet
A bírák döntése után fellélegezhetnek azon adósok is, akik úgynevezett fix törlesztésű kölcsönt vettek fel. A Lombard ugyanis az eredetileg megállapított, állandó összegű részleteknél nem követelhet többet, s akkor sem terhelheti ügyfeleire az árfolyam-különbözetből fakadó különbségeket, ha rendkívüli változás lenne a forint és a deviza árfolyama között. Utóbbi az adósok szempontjából elemi kérdés, mivel sokan közülük abban a hitben kötöttek szerződést, hogy hónapról hónapra nem változik majd a visszafizetendő összeg. Ehhez képest sokaknak kétszeresére, akár háromszorosára nőtt a törlesztőrészletük, amit képtelenek voltak fizetni.
A tisztességtelen feltételeket törölni kellene
Lapunk ezeket a pontokat kereste a többi autóhitelezőnél is. A pénzintézetek üzletszabályzatából pedig kiderült, hogy a Lombarddal ellentétben például a CIB Lízing Zrt., a Hitex Pénzügyi Zrt. és az Erste Leasing Autófinanszírozási Zrt. az ügyfelével kötött hitelszerződést még felmondhatja akkor, ha az adós ellen csőd-, végrehajtási vagy felszámolási eljárás indul. A Lombardnak megtiltották, ám a Budapest Autófinanszírozási Zrt., a Hitex Pénzügyi Zrt. és a Merkantil Bank üzletszabályzatában szerepel, hogy önkényesen birtokba veheti ügyfele járművét a szerződés felmondása után. Továbbá fény derült arra is, hogy szinte az összes felsorolt társaság azonnali hatállyal bont szerződést adósával, ha a járművet ellopják, vagy totálkáros lesz, utóbbit már csak a Lombard nem teheti meg.
A jelek szerint azonban az említett társaságok adósai számára sincs minden veszve, ugyanis a Kúria ítélethirdetése és lapunk cikkei után a Magyar Nemzeti Bank is észbe kapott. Közleményben tudatták, hogy a teljes pénzügyi szektorra nézve kezdeményezni fogják a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt.-vel azonos vagy tartalmilag azonos szerződési feltételek megszüntetését.
A felhívás ügyében megkerestük azokat a pénzintézeteket, ahol egyezést találtunk a Lombard szerződéses feltételeivel. Arról érdeklődtünk, megkereste-e már őket a jegybank, és eleget tesznek-e a felhívásnak, lapzártáig azonban nem kaptunk választ a pénzintézetektől.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »