Megugrott például a napenergia-termelés és a földgáz-behozatal.
Enyhén nőtt az energiatermelés, de nem egyenletesen: a júliusi primerenergia-termelés mennyisége 33,34 petajoule (PJ), növekedése 0,57 PJ tavalyhoz képest. Ezen belül az elsődleges megújuló energiahordozók termelése 0,12 PJ-lal, a nukleáris forrásból származó energiatermelés 0,87 PJ-lal nőtt, csökkent viszont az elsődleges fosszilis energiahordozóké (0,30 PJ-lal), és az egyéb nem megújuló forrásokból származóké (0,12 PJ-lal).
A júliusi bruttó villamosenergia-termelés 3251 gigawattóra (GWh), éves növekedése 3,2 százalék. A nukleáris forrásból származó termelés 5,8 százalékkal, az egyéb forrásból származó 7,5 százalékkal, a megújuló forrásoké 16,2 százalékkal nőtt, a fosszilis alapú 10,4 százalékkal csökkent.
A megújulók termelésének csaknem háromnegyedét, a teljes bruttó villamosenergia-mennyiség 20 százalékát napenergia biztosította,
az ebből termelt villamos energia a mindenkori legnagyobb júliusi értéket eredményezte.
Energiahordozók ki és be
Az energiahordozók importja júliusban 79,06 PJ volt, 3,7 százalékkal magasabb, mint az előző év azonos hónapjában.
A földgáz behozatala kiugró mértékben, 44 százalékkal emelkedett a megelőző évhez képest,
míg a többi energiahordozó behozatala csökkent. A legnagyobb csökkenés a kőolajnál és a kőolajtermékeknél látható, amelyek behozatala 24,0 százalékkal esett vissza az előző évihez képest.
Az energiahordozók exportja 14,04 PJ volt, 29,1 százalékkal csökkent a megelőző év azonos időszakához képest. Minden energiahordozó exportja csökkent év per év alapon, kivéve a villamos energiát. A legnagyobb mértékű csökkenés a fosszilis energiahordozók esetében látható,
a földgáz, a szén és széntermékek, valamint a kőolaj és kőolajtermékek exportja 2016 óta a legkisebb július havi érték volt.
A hazai összes villamosenergia-felhasználás 4016 GWh, csaknem 4,3 százalékkal alacsonyabb 2021 azonos időszakához képest. A földgáz júliusi felhasználása 13,93 PJ-ra csökkent, a különbség 9,3 százalék tavalyhoz képest – áll a MEKH összefoglalójában.
Júliusban a betárolási időszaknak megfelelően, de fokozott ütemben folytatódott a tárolói földgáz készletnövekedése.
A földgáztárolók töltöttségi szintje a hónap végén 51,3 százalékos volt.
A részletes jelentés a MEKH oldalán olvasható.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »