Átadták a Csillagerőd mintájára épült játszóparkot

Átadták a Csillagerőd mintájára épült játszóparkot

Ma délelőtt adták át hivatalosan Észak-Komáromban a Csillagerőd mintájára megépült tematikus játszóteret a strand előtt. A határ menti önkormányzatokat összefogó Pons Danubii Európai Területi Együttműködési Csoportosulás összesen 2,7 millió eurós támogatást nyert el tematikus interaktív élményparkok építésére kilenc szlovákiai és magyarországi városban.

A támogatási összeg legnagyobb részét az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program nyomán az Európai Régiófejlesztési Alapból származik, 10-10 százalék az egyes országok hozzájárulása, az önrész pedig 5 százalékos.

A 2017-ben elnyert pályázat megvalósítása fokozatosan történt – az elmúlt években egymást követően épültek fel a tematikus játszóparkok a „CULTPLAY – Interaktív tematikus parkok – A kulturális örökség innovatív használata” című nyertes projektnek köszönhetően, melyek egy-egy, a másik térségből lévő turisztikai látványosságot formáznak.

A 9 városban – Észak-és Dél-Komárom, Gúta, Ógyalla, Vágsellye, Szőgyén, Érsekújvár, Tata, Kisbér és Oroszlány – a határ menti térségeket a rájuk jellemző kulturális örökségek újszerű hasznosításával teszik vonzóbbá a nagyméretű, korszerű játszóterek.

A játszóterek tartalmaznak úgynevezett kiterjesztett valóság fejlesztést is, amely három nyelven – magyarul, szlovákul és angolul – az adott turisztikai nevezetesség múltját meséli el, játékos feladatokat is tartalmaz – ehhez az elhelyezett QR kódokat kell beolvasni okostelefonnal.

A dél-komáromi Csillagerődöt mintázó észak-komáromi élménypark hivatalos átadóján a város polgármestere, Keszegh Béla mellett jelen volt Michl József, Tata polgármestere, Bara Zoltán, a Pons Danubii igazgatója, a környékbeli települések polgármesterei és elöljárói, és természetesen a komáromi óvodák gyermekei, akik elsőként próbálhatták ki a játszóteret.

A határmenti településeket összefogó csoportosulás nevében Michl József úgy fogalmazott, az elkészült élményparkok a városok összefogását és jó szellemiségét mutatják.

Hírdetés

Bara Zoltán, a 2010-ben alapított Pons Danubii EGTC igazgatójaként kiemelte, az elmúlt 10 évben a társulás közel 20 millió euró értékű beruházást hozott a régióba. Ahogy mondta, a Cultplay projektje áll személyéhez a legközelebb, egyrészt mert gyerekeknek készült, másrészt az eszmeisége miatt.

„Ami a Duna déli oldalán található legemblematikusabb épület, azt megépítjük az északi oldalon, és fordítva” – fogalmazott.

A 9 tematikus játszótér közül elsőként Ógyallán készült el az élménypark az Oroszlányi Bányászati Múzeum mintájára, majd Vágsellyén a majki szerzetesek kolostorát formázó park, Dél-Komáromban az észak-komáromi erőd.

Egyedüli kivételként Érsekújvár építette meg saját reneszánszkori várát, amelyből mára már semmi sem maradt.

Gútán a tatai vár mintájára épült a játszótér, míg Kisbéren a gútai fahíd épült meg játékelemekből.

Oroszlányban is elkészült a vágsellyei reneszánsz kastély formáját idéző játszópark, míg legutoljára Tatán a gútai hajómalom épül meg – természetesen játszótérként.

(Szalai Erika/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »