Nem először, és nem utoljára támadtak értelmezési gondjaink a mi gyönyörű magyar nyelvünkkel. Azzal a nyelvvel, amelyben néha bizony nem szabad a dolgokat a valós nevükön nevezni. Teszem azt a nagy sikerű képregény-adaptáció Varjúját (The Crow) is úgy fordítottuk: A Holló. Na, ja, Mátyás madarával még tudtunk azonosulni. De a szintén dögevő, csak annál sokkalta alantasabb varjú nálunk ne legyen szuperhős igazságosztó!
Ugyanígy járt a Farkassá átkeresztelt Volverine, azaz a Rozsomák. És szinte kísértetiesen ugyanennek a negatív karma-sodornak az ékszíja kapta el a mi magyar szuperhősünket, Göncz Árpádot is. Teszem hozzá, teljesen érdemtelenül.
Rengeteg állat átesett már a maga G-napján. Pókok, békák, kígyók, gyíkok, hernyók, se szeri, se száma annak a sok szarnak, amit Noé apánk valami érthetetlen oknál fogva felvonszolt a bárkára. Ezen lenézett és szidott állatok egyike a patkány. De miért? Csak, mert hatalmas, csupasz farka van? Na és? Nekem is! Vagy, mert unalmas óráiban különféle fertőzésekkel kiirtott néhány tízmillió embert? És akkor mi van? Amennyi pénzt a mocskosul aranyos óriás panda megmentésére elpazaroltunk már, azon több ezer más fajt tudtunk volna megmenteni a kihalástól. Szóval itt az igazi tömeggyilkos, sőt, faj-mészáros, valóságos fauna-genocidita a panda.
És ez csak az egyik jó tulajdonsága. Mert van ám neki több is. Nézzük csak sorra! Ugyan mire ment volna az orvostudomány a laborpatkányok nélkül? Ugyan mi a kurva anyjáról lenne híres Hameln városa? Ugyan ki tanította volna meg nindzsázni a tini teknősöket? És a punk csajok mit hordoznának magukkal a retiküljeikben?
Az egész csupán nézőpont kérdése. Ha Árpi bácsi meleg gombszemére, sudár alakjára, vagy a hosszú, egyenes orra alatti szőrpamacsos bajuszkájára gondolok, nekem biza Szecska mester jut az eszembe. A tini ninja teknőcök bölcs, öreg tanítója.
Eddig abból indultunk ki, hogy aki Árpi bácsit először patkánynak nevezte, az szidalmazta őt. De mi van, ha lófaszt? Mi a helyzet akkor, ha éppen hogy dicsérte, épp hogy az egekig magasztalta? Mert ugye, mind az ázsiai sztyeppékről jöttünk, mint Atilla unokái (vagy, ahogy Vona Gábor mondaná: Allahu akbar!) Akkor meg nézzük csak, mit mond a kínai horoszkóp a patkány férfiról?
A patkány férfi jó humorú, kedves, őszinte, ragaszkodó, hűséges. Sokat jelent neki a család, a rokonság. Kiváló társaság, hűséges barát.
És ezzel az én Első Számú Patkányom igen előkelő társaságba került. Híres patkány férfiak még Ibsen, Mozart, Shakespeare, Zola, vagy Tolsztoj.
Köszönettel és barátsággal!
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »