Akadozik az Elmű és az ÉMÁSZ lakossági üzletrészek állami átvételének lezárása a Népszabadság értesülése szerint.
Az Ákos-botrány óta akadozik az állam és a német hátterű két áramcég közötti adásvétel lezárása, amit január elejére céloztak meg a felek – írta a Népszabadság. A német RWE irányítása alatt álló, a tőzsdén is forgó Elmű és ÉMÁSZ cég hétfői rendkívüli közgyűlése felhatalmazást adott az igazgatóságoknak, hogy eladják a lakossági ellátást is magában foglaló Elmű–ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt.-t, valamint két részletben az ügyfélszolgálati leányvállalatot 2016. január 1-jével az állami ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt.-nek.
Az idén májusban aláírt szándéknyilatkozattal megalapozott tárgyalási folyamat ugyanakkor a lap értesülései szerint az Ákos-botrány óta akadozik. A Népszabadság forrásai szerint a cég közgyűlésén is elhangzott a tárgyalások elhúzódására utaló megjegyzés, miszerint az állami oldalról nem tapasztalható az az aktivitás, amely szükséges volna az adásvétel január eleji lezárásához. A lap arra emlékeztet, hogy múlt hét szerdán a német hátterű Magyar Telekom Kovács Ákosnak az Echo TV-ben tett, nagy hullámot vert kijelentései miatt megvonta a kormányközeli könnyűzenész szponzori támogatását, amit a kormány a szólásszabadság korlátozásaként értékelt, és felszólította az állami intézményeket a távközlési céggel kötött szerződéseik felmondására. Orbán Viktor kormányfő ennek nyomán állítólag minden német hátterű céggel érzékeltetni kívánja túláradó dühét – fogalmaz a Népszabadság szerzője.
Ettől még az Elmű–ÉMÁSZ Zrt., valamint az ügyfélszolgálati leányvállalat eladása akár meg is valósulhat a határidőként kezelt időpontig. Már csak azért is, mert a január 1-jei dátum szerepel a szándéknyilatkozatban, és a kormány – különösen Lázár János – több tájékoztatón elköteleződött ebben az ügyben. A lap forrásai szerint a folyamat megakadását az is mutatja, hogy késik egy a tranzakcióval kapcsolatban jó ideje várt kormányhatározat is.
Az Elmű–ÉMÁSZ azért adja el a lakosságit is magában foglaló úgynevezett egyetemes szolgáltatást, mert a tevékenység a kormány által megszabott alacsony tarifák miatt veszteséges.
A Népszabadság írásában azt is taglalja: egyelőre az sem világos, hogy miből fogják finanszírozni az állam részéről a tevékenység átvételét.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »