Április 19. – A máj világnapja: Nemcsak az alkohol, hanem a zsír is árthat neki…

Április 19. – A máj világnapja: Nemcsak az alkohol, hanem a zsír is árthat neki…

Ha az ember túl bőségesen táplálkozik, ráadásul nem megfelelő összetételű ételeket fogyaszt, legjobban a máj szenved. A következmény nem sokat várat magára a kevésbé ismert, de nagyon elterjedt betegség, a májzsírosodás (szteatózis) formájában.

Azt még a biológiaóráról tudjuk, hogy minden elfogyasztott ételt a máj alakít át az élethez szükséges anyaggá. De ez még nem minden. A máj energiát ad a testnek a mozgáshoz, karbantartja az immunrendszert, gondoskodik a jó véralvadásról, epét termel a zsírok feldolgozásához, az anyagcsere melléktermékeit pedig „kisöpri” a szervezetből. Az anyagcsere központja, friss tápanyagokat vesz fel, feldolgozza őket, és az egész szervezet rendelkezésére bocsátja. Fontos szerepe van a felesleges salakanyagok lebontásában is. Méregtelenítő funkciója létfontosságú.

Sokan lebecsülik…

Májproblémákkal nem nagyon keresik fel az emberek az orvost, rendszerint lebecsülik ezt a szervet, s akkor kérnek segítséget, amikor már nagy a baj. „Amíg jól működik, még ha túlterhelt is, nem nagyon foglalkozunk vele, hiszen vészhelyzetben is kiváló munkát képes végezni. Csak akkor figyelnek fel rá, amikor például nem kellően dolgozza fel a bilirubint, s a bőr és a nyálkahártya sárgásan elszíneződik. A máj működési zavarára utalhat továbbá a viszketés, a véralvadási zavar, ami apró vérzéseket okoz, a fáradtság, az emésztési zavar, az ízületi és izomfájdalom – mondja dr. Štefan Hrušovský hepatológus professzor, majd hangsúlyozza: – Ilyenkor intenzíven kutatni kell, mi okozza ezeket a tüneteket, különösen ha elhízott emberről, zsír- és cukoranyagcserezavarban szenvedőről, alkoholistáról vagy drogfüggőről van szó.” A májteszt a kétévenként esedékes preventív kivizsgálások része, de bármikor el lehet végezni. Jó tudni, hogy a normális értékektől való kis eltérés is súlyos betegségre utalhat.

Mozgáshiány, helytelen étkezési szokások

Az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott az étkezésünk. Kevesebbet mozgunk, nagyobb lett a stressz. „Egyértelműen tapasztalom, hogy a járvány óta egészségtelenebbül élünk. A mozgáshiány, a kalóriában gazdag, de tápanyagokban szegény ételek fogyasztásának hatására megnőtt a túlsúlyos emberek száma – annak minden szövődményével együtt. Elterjedt betegség lett a zsíros máj – mondja dr. Diana Baranová általános orvos, majd hozzáteszi: – Étkezésünkben túlsúlyba kerültek a telített zsírsavakat tartalmazó és az iparilag feldolgozott ételek, beleértve a fagyasztott félkésztermékeket, a magas cukor-, de főleg gyümölcscukor-tartalmú és sótartalmú ételeket. Mindehhez hozzá kell számítani, hogy kevesebbet sportolunk.”

Hírdetés

A májzsírosodás okai

Sokan hozzák összefüggésbe a májbetegséget az alkohollal. Joggal, viszont a májzsírosodásról nagyon keveset tudnak. „Helyes, ha az ember tudatosítja: a túlzott alkoholfogyasztás árt a májnak, de azt is tudni kell, hogy egyre jobban terjed az új civilizációs betegségnek nevezett májzsírosodás, ami a bőséges táplálkozás és az ételek helytelen összetételével függ össze. Nem okoz ugyan annyi halált, mint az alkohol okozta májbetegség, de sokkal gyakoribb, és súlyos következményei vannak” – mondja dr. Štefan Hrušovský hepatológus professzor. A májzsírosodás fibrózist (rostos elfajulást), végső stádiumban pedig májzsugorodást és rákot okozhat. Az ilyen máj sérülékeny, s nem nagyon tud ellenállni más veszélyeknek.

Az elmondottakból világos, hogy a májzsírosodás kialakulásának fő oka a túlsúly, a cukorbetegség, a magas vérzsírszint, a 40 év feletti életkor és a magas vérnyomás. Ez a banálisnak tűnő betegség megnöveli a szív- és érrendszeri, az anyagcsereés daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Jó hír minden érintettnek, hogy a szteatózis visszafordítható, feltéve, ha változtatunk életmódunkon, vagyis egészségesebben táplálkozunk és rendszeresen mozgunk.
„A májzsírosodásban és metabolikus szindrómában szenvedőknek nemcsak a napi étkezések számát kell ellenőrzés alatt tartaniuk, hanem azt is, hogy olyan ételeket fogyasszanak, amelyek a májzsírosodást megfékező foszfolipideket tartalmaznak. Ilyen a szója, a tojás, a shiitake gomba, a sovány baromfihús, a nyúlhús, a borjúhús, a hal. A zöldségek közül a keserű anyagot tartalmazó cikóriát, rukkolát, bimbós kelt, brokkolit és articsókát emelném ki, tavasszal pedig a gyermekláncfüvet, a csalánt és a zsázsát” – mondja Katarína Grich táplálkozási tanácsadó. Neki is az a tapasztalata, hogy az elmúlt két év alatt sokan meghíztak. Márpedig ezt a folyamatot csakis az energiabevitel korlátozásával, több mozgással és az életmód komplex megváltoztatásával lehet megfékezni.

Mi a metabolikus szindróma?

„Sokatmondó adat a derékbőség, ami a férfiak esetében 94 cm, nőknél pedig 88 cm az ideális. Metabolikus szindrómáról akkor beszélünk, ha ehhez még 1,7 mmol/l trigliceridérték, 130/85 Hg/mmol feletti vérnyomás és 5,6 mmol/l feletti, éhnyomorra mért vércukorszint társul” – mondja Katarína Grich. „Kimutatható összefüggés van a nem alkohol eredetű májbetegség, vagyis a májzsírosodás és az említett értékek között. A normális súlyú emberek 3 százaléka szenved ebben a betegségben, de ha a testtömeg-index (BMI) 25– 40, akkor az arány már 66, 40 felett 91 százalék, a cukorbetegek esetében pedig 50 százalék” – mondja a szakember.
Az emberek nagy része a testzsír kifejezés alatt a test különböző részein lerakódott hájat vagy a nagy hasat érti. Tudni kell, hogy a hasi, vagyis zsigeri zsír a belső szerveket veszi körül. Nem látjuk, de a kutatások igazolják, hogy nagyon ártalmas. A szakember a megelőzést tartja a legfontosabbnak, aminek lényege, hogy lehetőleg még produktív korban akadályozzuk meg az elhízást.

Sirius 21+

„Szeretném kiemelni azokat az eredményeket, amelyeket Szlovákiában a hepatológiában elértünk. Mindenképpen meg kell említenem a szakorvosok magas színtű szakképzettségét és a Szlovák Hepatológiai Társaság munkáját. A közeljövőben szeretnénk végrehajtani a Sirius 21+ programot, amit a besztercebányai hepatológiai központ kezdeményezett, s aminek az a célja, hogy feltérképezzük a májbetegségek előfordulását Szlovákiában – mondja a hepatológus szakorvos, s hozzáteszi: – Szlovákia világviszonylatban nincs jó helyzetben a májbetegségek okozta halálesetek számát tekintve. A mostani kritikus helyzet lehetőséget kínál arra, hogy változtassunk ezen.”


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »