Analfabetizmus ürügyén felmentve

Analfabetizmus ürügyén felmentve

Felmentette a bazini Specialiált Büntetőbíróság Stanislav Mizíket, Marián Kotleba pártjának parlamenti képviselőjét a gyalázkodás vádja alól.

 A bíróság elfogadta az ĽSNS képviselőjének érvelését, hogy nem ért a számítógépekhez, nem tudja használni a Facebookot, azért nem is írhatott antiszemita bejegyzést idén januárban a saját Facebook-oldalára. A bíró az ítélet indoklásában hangsúlyozta, nincs elég bizonyíték, amely igazolná, hogy az antiszemita tartalom szerzője valóban Mizík volt.

A Fórum Kisebbségkutató Intézet munkatársa, Petőcz Kálmán politológus nyugtalanítónak tartja, hogy az ilyen ügyekben valaki mindig hibázik, és így nem születik helyes ítélet. Szerinte

rendszerhibáról van szó, amelyet csak a politikusok tudnak helyrehozni.

„A törvények szigorúak, sőt eléggé korlátozzák a szólásszabadságot, a gond a törvények alkalmazásával van, ennek oka pedig a politikai kultúra hiánya” – nyilatkozta lapunknak Petőcz.

Hírdetés

A vádlott ügyvédje azzal érvelt, hogy védence nem rendelkezik a Facebook használatához szükséges számítógépes ismeretekkel, ezért kizárt, hogy ő írta a felháborító, provokatív bejegyzést. Szerinte valaki visszaélt a képviselő közösségi oldalával és a nevében tett közzé bejegyzéseket. Az ügyész azonnal fellebbezett a bíróság döntése ellen. „A döntéssel nem értek egyet, úgy gondolom, sikerült egyértelműen bebizonyítani, hogy Stanislav Mizík tette közzé saját álláspontját az interneten. Próbáltuk megóvni a szlovákiai zsidó közösség tagjainak becsületét, de nem sikerült, ezért fellebbezünk az ítélet ellen” – fejezte ki csalódottságát az ügyész. Az ügy a Legfelsőbb Bíróságra kerül.

Nagy népszerűségnek örvendenek a közösségi portálokon Marián Kotleba (ĽSNS) pártjának képviselői, így Stanislav Mizík nézetei is több ezer emberhez eljuthattak.

A párt több mint 140 oldalt használ, ahol gyakran fasiszta nézeteket oszt meg követőivel.

Semmilyen más szlovákiai politikai párt nem rendelkezik ilyen jelentős internetes hálózattal. Kotleba hívei már 2016-ban, a választások előtt rájöttek, milyen jó hatással van népszerűségükre a közösségi média. Az akkor 70 ezer online követővel rendelkező párt megelőzte az összes jelenlegi koalíciós pártot, sőt aktivitás szempontjából is sokkal jobban teljesítettek Kotlebáék. Petőcz Kálmán szerint azonban a szélsőségesek száma a társadalomban nem nőtt, inkább csak láthatóbb lett köszönhetően a közösségi oldalaknak. A korlátozás és ellenőrzés helyett inkább a megelőzésre és oktatásra kell hangsúlyt fektetni. A fiatalok demokráciára való nevelése lehet a kulcs a szélsőséges nézetek kiküszöbölésére. Továbbá fontosnak tartja a politikusok és egyéb közszereplők példamutató magatartását. „Nem Kotleba a legnagyobb gond a szélsőségesek elleni harcban, hanem az, hogy ezeket a nézeteket egyes standard politikai pártok is nagy előszeretettel terjesztik” – magyarázta Petőcz.

(ba, TASR, visibility, independent)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »