500 ezer aláírásig meg sem állna, három dolgot követel a börtönben ülők érdekében, az ötlet pedig Budaházy György amnesztiájából ered.
A Népszava cikke szerint felbolydította a cigány közéletet az a kezdeményezés, amely azt szeretné elérni, hogy – bizonyos esetektől eltekintve – közkegyelemben részesüljenek a börtönökben büntetésüket töltők. Rövid időn belül 120 roma nemzetiségi önkormányzat, továbbá ötven – roma és nem roma – civil szervezet nyilvánította ki csatlakozási szándékát.
Ami a részleteket illeti, Rafael Balázs Leándrosz Szegeden élő jogász, korábbi roma politikus a közelmúltban petíciót fogalmazott Kövér László házelnök számára, ehhez készül aláírásokat gyűjteni. Úgy érzi, eljött az ideje annak, hogy 1990 után ismét széles körben amnesztiát kapjanak a börtönökben fogva tartott elítéltek. Érvelése szerint a közkegyelem funkciója így visszanyerné valódi erejét, kifejezné a „kereszténység értékeikre épített társadalom legnagyobb erényeit, a méltányosságot és a megbocsátást”.
A petíció azt kéri az Országgyűléstől, fontolja meg annak lehetőségét, hogy a szabadságvesztésüket töltő bűnelkövetőket közkegyelemben részesíti:
Az életellenes, valamint a kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények elkövetőire az amnesztia nem vonatkozna.
A kezdeményezés gondolati forrása Budaházy György szabadon bocsátásának követelése volt. Ismert, Budaházy György elnöki kegyelmet kapott Novák Katalin akkori államfőtől. Aztán a később kegyelmi botrányként ismertté vált ügy is megerősítette ebben.
Eredetileg Rafael Balázs úgy tervezte, hogy 100 ezer aláírást gyűjt össze, de látva, milyen sokan támogatják a kezdeményezést, emelte a tétet: 500 ezerig nem szeretne megállni.
Az aláírásgyűjtés jövő héten kezdődik. Akárhány aláírást is sikerül összeszedni, a parlamentet elvileg ez nem kötelezi semmire.
Bár megvádolták azzal, hogy a jövő évi választás előtt a Fidesz vagy éppen a Tisza Párt érdekében „adathalászatot” folytat, Rafael Lion hangsúlyozta: a kezdeményezésének nincs semmiféle pártpolitikai háttere.
Sztojka Attila fideszes parlamenti képviselő, a Belügyminisztérium romaügyi államtitkára korábban – államtitkári kinevezése előtt – a CiKöSz elnöke volt. Nincs könnyű helyzetben. A Fidesz nem szokott boldog lenni attól, ha kívülről próbálnak nyomást gyakorolni rá, és egyáltalán nem biztos az sem, hogy az amnesztia gondolata népszerű a kormánypárti szavazók többsége számára. Ha viszont roma képviselőként nem támogatja a kezdeményezést, akkor szembefordul a cigányság jelentős részével – jegyzi meg a lap. A politikus nem válaszolt a lap kérdéseire.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »