A lényeg már nem az, hogy ki milyen javaslatot támogat és miért, hanem hogy ki vétózza, vagy legalább nem támogatja.
Aki választást akar nyerni a posztkommunista Kelet-Európában, annak elengedhetetlenül szüksége van néhány fő attribútumra. A kampány és a választási folyamat eléggé kiszámítható, fel kell ülni a populizmus hullámaira, általában a baloldali beütésekkel. Osztogatás és a társadalom hangulatától függően korrupcióellenes retorika. Ha pedig megnyered a választók szívét, mindenekelőtt a naivaként, máris felülhetsz a trónra.
A kormányalakítás legtöbbször már viszonylag gyorsan megy, nem valamiféle összetett sakkpartiról van szó, ahol minden lépést meg kell fontolni. A zsákmány elosztásánál az erő dönt, persze szükség van kapzsi szemtelenségre is. A kormányprogramnak kellően homályosnak és könnyen alakíthatónak kell lennie, a megállapodások érvényességének pedig kérdésesnek. És már kész is az új kormány, amely megvalósítja a várva vár mitikus változásokat.
Csakhogy beütött a ménkű, pontosabban a távol-keleti nyavalya.
A járványügyi intézkedések kuszák, az egészségügy az összeomlás szélén, káosz az országban. Ehhez jönnek még a pénzügyminiszter játszadozásai. Bár a kormánykoalíció csinál valamit, amit kormányzásnak nevez, de az önkényesség uralkodik. Kérdezze csak meg valamelyik kedvenc szolgáltatóját, mit tervez a lockdown idejére…
A fatalizmust erősíti, ha megnézzük a közvélemény-kutatásokat. A Smert és a kilépőket, a Smer 2-t a lakosság harmada támogatja, és köszönik szépen, jól vannak a szélsőségesek is. A kormánypárti szavazótáborokban pedig alighanem a javíthatatlan optimisták és a mazochisták maradtak.
Persze nem túl jó a hangulat a kormánypártoknál sem. Hiszen már nem is az a fontos hír, hogy ki milyen javaslatot támogatott és miért. A lényeg, hogy ki vétózta meg, vagy legalább nem támogatta. Üres szavak, gesztusok és erkölcsi mélypont. Ebben a helyzetben kivételesen igaza volt Igor Matovičnak, amikor kijelentette, hogy ha a koalíció nem tud megegyezni a szükséges reformokban és alkotmánymódosításokban, akkor nincs értelme, veszi a kalapját. Közvetve a társadalom nagy részének óhaját fejezte ki. Vannak még néhányan a koalícióban, akik a lehető legjobb dolgot akkor tennék, ha követnék őt.
A szerző a Trend kommentátora
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »