Amikor a kormány megkerüli a saját szabályait, a nyilvános vita korlátozódik

Amikor a kormány megkerüli a saját szabályait, a nyilvános vita korlátozódik

Minél inkább kijátssza a kormány a törvények megvitatására vonatkozó saját szabályait, annál inkább korlátozódik a nyilvános vita, a minőségi megoldások keresése és a stabil jogi környezet megteremtése. 

Ezt Erik Láštic, a pozsonyi Comenius Egyetem politológusa mondja, aki szerint a rövidített jogalkotási eljárás – közismert megnevezéssel a gyorsított eljárás – olykor lehetőséget ad a kormánykoalíció számára a szabályok kijátszására.

Mindez szerinte korlátozza egy olyan stabil jogi környezet kialakulását, amelyben a kormány és a parlament lépései kiszámíthatóak és érthetőek.

A gyorsított eljárás lehetősége a parlamenti rendszerek standard része. A kormányzás Láštic szerint olyan helyzeteket hoz, amelyekben azonnal reagálni kell.

Ilyenkor esetről esetre meg kell különböztetni, hogy objektív okai vannak-e az azonnali reakciónak, vagy a rövidített jogalkotási eljárás alkalmazása csupán a nyilvános vita megkerülése”

Hírdetés

– mondta.

A parlament csak kivételes körülmények között dönthet gyorsított eljárással egy kormányjavaslatról. Például amikor az alapvető emberi jogok és szabadságok vagy a biztonság veszélybe kerülhetnek, vagy ha az államot jelentős gazdasági kár fenyegeti.

A jelenleg a parlament elé kerülő törvények esetében van példa arra, hogy a rövidített jogalkotási eljárás alkalmazása alapvetően rendben van, és van olyan is, ahol kétségeket ébreszt”

– mondta Láštic.

Véleménye szerint az állami költségvetés beleillik a házszabály által lehetőséget adó gyorsított eljárás használatára. A kormánynak ugyanis el kellett kerülnie egy provizórikus költségvetés elfogadását.

A jelenlegi parlamenti ülésszakban 13 rövidített jogalkotási eljárásra vonatkozó indítvány van. Az ülés január 8-tól folytatódik.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »