Amerikai megbízott: Oroszországnak több bevétele folyik be az energiahordozókból, mint a háború előtt

Amerikai megbízott: Oroszországnak több bevétele folyik be az energiahordozókból, mint a háború előtt

Oroszországnak most több bevétele származhat fosszilis energiahordozókból, mint az ukrán háború előtt, mivel az energiaárak emelkedése ellensúlyozza az értékesítés korlátozására irányuló nyugati erőfeszítések hatását – mondta Amos Hochstein amerikai energiabiztonsági megbízott egy csütörtöki meghallgatáson a törvényhozóknak, írja a Reuters nyomán a Portfolio.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió megállapodott az orosz kőolaj importjának betiltásáról, és fokozódó szankciókat vezetett be, hogy megbüntesse az országot az ukrajnai invázió miatt. Amellett, hogy a meghozott döntések csökkentették az orosz fosszilis tüzelőanyagok globális kereskedelmét, hozzájárultak az olaj és a gáz világpiaci árának ugrásszerű emelkedéséhez is. A csütörtöki nap folyamán a Brent nyersolaj árjegyzése közel 3 havi csúcson, 123 dollár felett állt.

Hochstein szerint a Covid-19 járványból eredő globális olajkereslet-növekedés a fogyasztók részéről sokkal nagyobb, erősebb volt, mint bárki megjósolta. Ugyanakkor Oroszország több szállítmányt tudott eladni más vevőknek, köztük a nagy energiafogyasztóknak, Kínának és Indiának azáltal, hogy más eredetű olajhoz képest árengedménnyel kínálta azt. Szerinte, bár ezek az orosz eladások más országok kínálatához képest kedvezményesen történtek, a világpiaci árnövekedés azt jelenti, hogy Oroszország bevételei most valószínűleg magasabbak.

A Nemzetközi Energiaügynökség májusi közlése szerint Oroszország olajbevétele az év eleje óta 50%-kal, havi 20 milliárd dollárra emelkedett, és az export legnagyobb részét az EU vitte el. Az EU orosz olajra vonatkozó tilalma, amely várhatóan az év végén lép teljes mértékben hatályba, csökkentheti ezt a bevételt.

Hírdetés

India orosz olajvásárlásai májusban több mint kétszeresére nőttek az előző hónaphoz képest, és napi 840 000 hordó feletti rekordot értek el, és a Kpler árupiaci elemzői szerint júniusban valószínűleg ismét emelkedni fognak. Hochstein elmondta, hogy megkérte az indiai tisztviselőket, hogy ne vásároljanak túl sok orosz olajat, és közölte velük, hogy az Egyesült Államok nem tilthatja meg a nyersolaj vásárlását, mivel nem vezetett be másodlagos szankciókat ezekre az eladásokra. Azonban, amikor arról kérdezték, hogy mi a véleménye az Indiához hasonló országokkal szembeni másodlagos szankciók bevezetéséről kiemelte, hogy a legfontosabb cél Oroszország bevételeinek csökkentése, valamint az áremelkedés hatásainak csökkentése otthon és szövetségeseiknél.

Hochstein továbbá dicsérte az orosz olajszállítmányokat célzó uniós szankciókat, valamint kijelentette, hogy szeretnék látni hogyan is tudják ezeket a szankciókat felhasználni arra, hogy az Egyesült Államokon és Európán túl szélesebb piacra is hatással legyenek úgy, hogy senki ne nyerészkedhessen.

Míg Oroszország az EU földgázszállításának mintegy 45%-át biztosította, Hochstein azon dolgozik, hogy csökkentse ezt a függőséget azáltal, hogy ösztönzi az Egyesült Államokból, Katarból és Ausztráliából származó cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányok átirányítását az EU-ba. Az év első négy hónapjában az Európába irányuló amerikai LNG-szállítások 18%-kal ugrottak meg a 2021-es éves átlaghoz képest.

Európa fosszilis energia-keresletének csökkentése szintén segíthet csökkenteni az Oroszországtól való függőséget, és az Egyesült Államok amerikai magánvállalatokkal és másokkal együtt dolgozik azon, hogy a régióban fellendítsék az intelligens termosztátok használatát a fűtés és hűtés hatékonyságának növelése érdekében – mondta Hochstein.


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »