Amerikai küldöttség próbálja csillapítani a kedélyeket Grönland kapcsán

Amerikai küldöttség próbálja csillapítani a kedélyeket Grönland kapcsán

Egy kétpárti amerikai törvényhozókból álló delegáció találkozott dán és grönlandi vezetőkkel Koppenhágában. A pénteki látogatás elsődleges célja a feszültség enyhítése volt Donald Trump elnök korábbi fenyegetései után. Az amerikai elnök ugyanis kijelentette, hogy Grönland kulcsfontosságú az Egyesült Államok biztonsága szempontjából. Trump nem zárta ki az erő alkalmazását sem a sziget megszerzése érdekében.

Chris Coons demokrata szenátor a megbeszélések után igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. Úgy fogalmazott, hogy Washingtonban jelenleg „sok a retorika, de kevés a realitás”. Ezzel szemben Trump különmegbízottja, Jeff Landry arról beszélt, hogy márciusban a szigetre látogat. Landry szerint az elnök komolyan gondolja a terveit, és hisz abban, hogy létrejöhet egy megállapodás.

Ellenállás és közvélemény

Lisa Murkowski republikánus szenátor sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az amerikai választók többsége nem támogatja a lépést. Kiemelte, hogy a felmérések szerint a lakosság mintegy 75 százaléka rossz ötletnek tartja Grönland megvásárlását. Peter Welch demokrata szenátor pedig arra biztatta a vendéglátókat, hogy ragaszkodjanak önrendelkezési jogukhoz. A politikus szerint az elnöknek nincs joga beavatkozni Dánia vagy Grönland ügyeibe.

A washingtoni törvényhozók, mind a republikánus, mind a demokrata oldalról, lépéseket terveznek az elnöki jogkörök korlátozására. Támogatnák azokat a jogszabályokat, amelyek megakadályoznák Trumpot a sziget katonai úton történő megszerzésében. Mindeközben Dánia kérésére európai nemzetek kisebb katonai egységeket küldtek a szigetre. Trump válaszul vámok kivetését helyezte kilátásba azon országok ellen, amelyek nem támogatják törekvéseit.

Hírdetés

„Hideg fejjel”

A koppenhágai látogatást egy feszült hangulatú washingtoni találkozó előzte meg a hét közepén. Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter JD Vance alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel egyeztetett. Bár Rasmussen konstruktívnak nevezte a tárgyalást, a Fehér Ház továbbra is kitart eredeti célja mellett. A dán diplomácia ugyanakkor világossá tette, hogy Grönland nem eladó.

Rasmussen a közösségi médiában nyugalomra intett minden érintettet. Arra bátorított, hogy mindenki őrizze meg a hidegvérét, és próbáljon keresztüllátni a média zaján. A politikus szerint a közösen elfogadott feladatokra kellene koncentrálni a rövid üzengetések helyett. A feszültség jeleként szombatra tüntetéseket szerveztek több dán városban és Grönland fővárosában, Nuukban is.

Körkép.sk, Reuters

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »