A Fed, az Egyesült Államok magánkézben lévő bankcsoportjának pénzpolitikát irányító vezetése úgy döntött, hogy csaknem 9 billió dollárral csökkenti a már nagyon felduzzadt pénzügyi mérlegét.
Az amerikai központi bank a forgalomban lévő pénzmennyiség bevonásával csökkentheti az USA eladósodását, erősítheti a valutáját, ami viszont visszafoghatja a kivitelt és az amerikai gazdaság versenyképességét. (Csupán összehasonlításként: az említett összeg megfelel körülbelül az USA-tól délre fekvő összes latin-amerikai ország teljes nemzeti vagyonának.)
Ezek a monetáris, pénzpolitikai lépések fékező, restriktív hatással lesznek a reálgazdaságokra, recessziót okozhatnak, a gazdasági tevékenység visszafogását eredményezhetik. A termelés csökkenése pedig természetesen a fogyasztás beszűkülésével is jár majd.
A részvénypiacokon, amelyek általában megbízhatóan jelzik előre is a gazdasági tevékenység visszaesését, az árfolyamok már tavaly óta csökkenő irányzatot mutatnak (átmenet a bikapiacnak nevezett állapotból a medvepiaciba).
Korábban a kisebb vállalatok, majd a kriptovaluták és a technológiai cégek részvényárai csökkentek, idén pedig már a legnagyobbakéi is jelentős visszaesést mutatnak (a hagyományos iparvállalatokét Dow Jones index méri, az 500 legnagyobb amerikai cég részvényárait pedig az S&P 500 index jelzi, ami több mint 16 %-os visszaesést mutat ez év elejétől).
A pénzkivonás hatására a következő hónapokban még inkább eshetnek a részvények árai, amit a gyöngébb gazdasági eredmények csak tovább erősítenek, annak ellenére, hogy a vállalatok nyereségei tavaly még rekordmagasak voltak – köszönhetően a pénzügyi ösztönzőknek is, főként az Egyesült Államok esetében, amely 2 billió dollár pénzügyi támogatást nyújtott a polgárainak – részben még a Trump elnöksége gazdaságélénkítő politikájának utóhatásaként.
Az elkövetkező gazdasági nehézségekre utal az amerikai dollár fokozatos erősödése is más valutákkal szemben, ami hátrányosan befolyásolja a világkereskedelem és a hitelezés alakulását és a nyereségek újraelosztását.
A várható nehézségekre utalnak az Egyesült Államok bruttó hazai termékének (GDP) összege is, ami negyedéves távlatban szintén csökkent.
Ami az Európai Uniót és annak meghatározó gazdaságát, a németet illeti, itt főként az infláció, az utóbbi hónapok rekordmagas áremelkedése miatt csökken a gazdasági termelékenység. Erre az orosz-ukrán háború csak még inkább rátesz jó néhány lapáttal az olaj, a gáz és többi nyersanyag, valamint a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek árának emelkedésével.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »