Az Alfahír és az N1TV szerkesztőségébe került egy titokban készült videófelvétel és több fotó is arról, hogy az állami tulajdonú Grand Tokaj szegi pincéjében védett, hungarikumnak számító tokaji borokat öntenek ki a palackokból, majd semmisítenek meg.
Exkluzív videó a készletmegsemmisítésről
A felvételen látszik, hogy a munka jól szervezett, és nagy üzemben zajlik, s palackok ezrei végzik vasúti konténerekben.
Értesülésünk szerint – és a videó tanulsága szerint is – a munkások a 2013 előtti palackokat bontják ki. Ezt egyébként onnan is lehet tudni, hogy a palackokon a Tokaji Kereskedőház emblémája látható, ám 2013-ban az állami borászat „a megújulás útjára” lépett, és azóta névváltoztatáson átesve, Grand Tokajként tölti be a térségben integrátori szerepét. Az állami tulajdonú cég amúgy a legjelentősebb magyar borászat, amelyre szokás úgyis hivatkozni, mint a nemzeti borászati tradíció őrzője, és nem mellesleg az UNESCO Világörökség része címet viselő, történelmi Tokaj-hegyaljai borvidéken működik. Beszédes, hogy az a szegi pince, ahol ezek az elszomorító munkálatok zajlanak, Közép-Kelet Európa legnagyobb méretű pincéje.
Képzeljenek el egy 5 kilométer hosszú, két emeletes pincerendszert, amely tele van palackokkal, hordókkal – és most gondolják hozzá, hogy ezt az egészet dolgos kezek kinyitják, és a nemes nedűt egy műanyag kádba öntik. Legyen szó aszúról, eszenciáról, édesről vagy szárazról, mindegy.
Na, de mi késztethet egy állami tulajdonú vállalatot arra, hogy módszeresen megsemmisítse a tulajdonát – és így persze a közvagyont – képező értékeit?
Jó kérdés.
Az biztos, hogy hiába az állami támogatás, a cég veszteséges. Pedig toltak bele elég közpénzt korszerűsítés címszó alatt: átadtak például egy 10 millió palack/év kapacitású palackozót is. A cégnek nem csak a tárolás, hanem a piacon való értékesítés is a feladatai közé tartozott, azonban itt jelentős volt a pozícióvesztés, nagyrészt a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Dereszla Kft-vel szemben.
Az Opten adatai szerint a 2018-as évet több mint 563 millió forint adózás előtti eredménnyel zárta a Grand Tokaj, míg 2017-ben a mínusz meghaladta az 1 milliárd forintot is.
Nem mindenkinek csöpög a nektár
S bár papíron 1000 kistermelőtől vásárolja fel a szőlőt az állami vállalat, 2019-ben már ez sem valósult meg teljes mértékben. Emlékezetes, Tokaj-Hegyalján zöld szüretbe, a szőlő termés éretlen formában történő megsemmisítésébe menekültek a gazdálkodók, miután a Grand Tokaj levélben jelezte nekik, nem vesz át tőlük semmit.
Tavaly decemberben bemutattuk azt is, hogy azok a szőlőszemek, amelyekre már nem jutott támogatás a zöldszüret keretében, a tőkén rohadtak, fagytak el.
Már az sem titok, hogy Tokaj térségét szépen belakta a NER: hogy mást ne mondjunk, Mészáros Lőrinccé a térség legjobb szállodája is (tarcali Andrássy Rezidencia Wine & Spa), és övé a Dereszla melett a Henye pezsgőt előállító pincészet is. De Tokaj-Hegyalján megfordult Tombor András (Habony Árpád hitelezője) és Márton Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója is.
Nehezen elképzelhető, hogy a Grand Tokaj szegi pincéjében történő készletmegsemmisítés nem áll összefüggésben valahogy bizonyos gazdasági érdekcsoportok térnyerésével.
Természetesen kerestük az állami vállalatot is, mint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »