Ez a szép olasz női név 1962-ben jelent meg először a milánói márka nevezéktanában. Később olyan attraktív változatai követték, mint a Spider és a Sprint, majd hosszú szünet után 2015-ben jelent meg az új Giulia.
Most ennek ráncfelvarrt verziói futnak az utakon; mi ezek közül a második leggazdagabb szereltségű dízelmotoros típust kaptuk meg tesztelésre.
Alaktan
Gyönyörű vonalvezetésű, klasszikus háromosztatú szedán áll előttünk; ehhez a formához bűn lett volna hozzányúlni a frissítés során. Új viszont a Stelvióéval azonos frontrész, hármas tagolású menetfényeivel, adaptív LED Matrix fényszóróival, hatalmas alsó légnyelőivel, és természetesen a márka ismertetőjegyének számító impozáns pajzzsal.
Ami sajnos maradt: az oldalra kicsapott rendszámtábla, amely jócskán belerondít ebbe a tökéletes harmóniába. Oldalnézetben a korábbi modellek legszebb sportos hagyományait idézi az emelkedő éles perem, amely látványosan töri meg az ajtók széles bádogozását.
A kerekek pedig külön misét érdemelhet: ezeket a „telefontárcsás” alufelniket csakis az Alfa Romeo használja, esetünkben 19 colos méretben, 225/40-es gumikkal. Ami pedig a farrészt illeti: átlátszó borítást kaptak váltak a lámpaburák, alul pedig maradt a dupla kipufogó. A két méretes cső közötti áldiffúzor viszont ezen a szereltségi szinten sokkal sportosabb, mint az elődé volt.
A beltérben
…a 12,3 hüvelykes, teljesen digitális műszeregység a legnagyobb újdonság, amely három különböző elrendezésben jeleníti meg az adatokat. Ezek egyike a Heritage mód, amely a 60-as évek műszerfal-dizájnját varázsolja a szemünk elé (fejük tetejére állított számjegyek a sebességmérő skála utolsó harmadában).
Új funkciókat kapott az központi információs rendszer is, amelyek közül néhány – például az ajtók nyitása és zárása – már távolról, okostelefonnal is vezérelhető. Dicséretet érdemel a kétzónás légkondi klasszikus pultja, és az e szinten standard Harman Kardon hifi, de sajnos néhány ergonómiai fogyatékosság is akad; ezekre már a Stelvio tesztében is felhívtuk a figyelmet. Például az irányjelzők joystick-szerű kezelése, ami azt jelenti, hogy nincs fix pozíciójuk, csak billentős. Gyenge billentés – a szokásos 3 villanás, erősebb: tartós bekapcsolás. Ezeket bizony itt is nagyon össze lehet keverni, ami néha az őrületbe kergeti a sofőrt, a mögöttünk jövőkről nem is beszélve. A volán mögötti kézi váltókarok is ugyanolyan méretű és formájú hóhérbárdok, de még nagyobb baj, hogy akadályozzák a mögöttük levő bajuszkapcsolók kezelését.
Ami pedig a tér- és helykínálatot, illetve az utazási komfortot illeti: a Giulia ülései ezen a szinten bőrkárpitozásúak, elöl combtól vállig masszív oldaltartással és elektromos, memorizálható beállítással. Hátul elégséges lábtér áll az utasok rendelkezésére, s ha csak ketten vannak, széles, pohártartós kartámlát hajthatnak le maguk, közé. USB-csatlakozójuk is van, bár az elülső kettővel szemben csupán egy. A koffer pedig – egy klasszikus szedáné. Magyarán: erősen korlátozott magasság, szűk bejárat, bővíthetetlenség. Öt-hat bőröndöt vagy utazótáskát így is simán befogad a 480 literjével, de egy hűtőszekrényt vagy akár egy kerékpárt már nem.
Az országúton
A frissített Giulia kizárólag összkerékhajtással és nyolcfokozatú automata váltóval kapható, választási lehetőséget csak a motorok kínálnak. Azok is csupán kettőt: 280 lóerős benzines vagy 210 lovas dízel, mindkettő 4 hengerrel és természetesen turbófeltöltéssel. Tesztautónkat, mint már említettük, az utóbbi mozgatta, szűk 2,2 liter hengerűrtartalommal és 470 Nm-es csúcsnyomatékkal.
Ez az erőpotenciál ugyan 5 km-ó-val kisebb végsebességet és 1,6 másodperccel hosszabb százas sprintet tesz lehetővé a benzinessel összehasonlítva, de mancsot a mellre: nem éri meg ennyi áldozat a 100 kilométerenkénti 1,1 literrel kisebb átlagfogyasztásért cserébe? És természetesen gázolajból, nem benzinből. Arról nem is beszélve, hogy a dízelváltozat ezen a szinten 1500 euróval olcsóbb a benzinesnél. Ennyit azoknak, akik matekozás alapján választanak, de akár a benzines, akár a dízel mellett döntenek, egy telivér sportos géneket felvonultató, elképesztően jól vezethető, kivételes menettulajdonságokat felvonultató autót kapnak a pénzükért. Ja és hogy ki ne felejtsük: a márka klasszikus DNA (Dynamic, Normal, Advanced Efficienty) menetmód-választójával…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »