Geoffrey Hinton brit–kanadai informatikus, akit gyakran a mesterséges intelligencia „keresztapjaként” emlegetnek, 10–20% esélyt lát arra, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben eltörli az emberiséget a Földről, mert a változás szerinte sokkal gyorsabb a vártnál.
Geoffrey Hinton idén fizikai Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkájáért, tavaly pedig otthagyta korábbi munkahelyét, a Google-t, hogy nyíltan beszélhessen az új technológia veszélyeiről. Mint mondta, a technológia fejlődése sokkal gyorsabb, mint várták, és ez akár katasztrofális kimenetelű tragédiát jelenthet az emberiség számára a nem is túl távoli jövőben.
A kutató a BBC Radio 4 Today című műsorában arról beszélt, hogy az emberiségnek még soha nem kellett megküzdenie egy nála intelligensebb dologgal, és nagyon kevés példa van arra, hogy egy intelligensebb dolgot egy kevésbé intelligens irányítson.
Geoffrey Hinton tavalyi felmondásakor arról beszélt, hogy a „rossz szereplők” a technológiát arra használnák, hogy másoknak kárt okozzanak. A mesterséges intelligencia biztonságáért küzdők egyik fő aggodalma, hogy az embernél intelligensebb rendszerek létrehozása az emberi ellenőrzés kijátszásával egzisztenciális fenyegetést jelenthet. A kutató arról is beszélt, hogy amikor elkezdett dolgozni a technológián, nem gondolta volna, hogy ilyen hamar eljutnak a jelenlegi szintre, azt hitte, az később fog bekövetkezni.
„A jelenlegi helyzetben ugyanis a legtöbb szakértő úgy gondolja, hogy valamikor, valószínűleg a következő 20 évben olyan mesterséges intelligenciát fogunk kifejleszteni, amely okosabb az embereknél. És ez egy nagyon ijesztő gondolat” – tette hozzá.
Hinton szerint a fejlődés üteme rendkívül gyors, sokkal gyorsabb, mint amire számított, és a technológia szabályozására szólított fel.
„Az az aggodalmam, hogy a láthatatlan kéz nem fog minket biztonságban tartani. Tehát ha csak a nagyvállalatok profitorientáltságára bízzuk, az nem lesz elegendő ahhoz, hogy biztonságosan fejlesszenek” – mondta. „Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti ezeket a nagyvállalatokat, hogy több kutatást végezzenek a biztonság érdekében, az a központi szabályozás.”
Hintonnal szemben egy másik, szintén a „mesterséges intelligencia keresztapjának” nevezett szakértő, Yann LeCun, a Meta AI-kutatója nem nevezte jelentősnek az egzisztenciális fenyegetést, sőt, szerinte a mesterséges intelligencia „valójában megmentheti az emberiséget a kihalástól”.
(https://hu.euronews.com/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »