Július 1-jétől jelentősen megnyirbálja az egészségügyi tárca a mobil Covid-mintavételi helyek számát.
Június 30-ával ugyanis lejár a tesztelőhelyek és az állam közti szerződés, és ezzel együtt megszűnik az állammal való bizniszelés lehetősége is. A tárca egyelőre nem hozta nyilvánosságra a tesztelőhelyek új jegyzékét, de úgy tervezi, hogy a már meglévő PCR tesztelőhelyek hálózatára épül majd az egész ország területén arányosan elosztva. A tesztelőhelyeken a klasszikus PCR tesztelésen kívül gargarizáló tesztelést és antigén tesztelést is végeznek majd.
Az újabb delta variánsra való tekintettel a jelenlegi stratégia az új követelményeknek megfelelően módosul. A tesztelés az egészségügyi szolgáltatóknál zajlik majd, az illető a www.korona.gov honlapon történő regisztrálás után pontos tájékoztatást kap a tesztelés helyéről és idejéről”
– tájékoztatott az egészségügyi tárca szóvivője.
A szakemberek dicsérik a tárca döntését, hiszen már korábban figyelmeztettek arra, hogy a mobil tesztelőhelyek üzemeltetése a jelenlegi nagy számban nem hatékony, „mivel nagyobb hibaszázalékkal dolgoznak, mint az esetleges pozitív esetek kiszűrése” – vélekedik Zuzana Krištúfková epidemiológus.
Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter már május végén jelezte, hogy a mobil tesztelőhelyek számát kétszázra csökkentik. Elképzelhető azonban, hogy a számuk még ettől is kevesebb lesz.
Az új elképzelések szerint a tesztelés kizárólag a kórházakban és a rendelőintézetekben vagy más egészségügyi szolgáltatónál végezhető csak, a szakemberek szerint az állam azonban nem mellőzheti az antigén tesztelést sem ezeken a helyeken. A tesztelést továbbra is kötelezővé kellene tenni a nagy cégekben, ahol gépsorokon folyik a gyártás, illetve a nagyobb sport- és kulturális rendezvényeken is.
A mobil tesztelőhelyek számának csökkentése kapcsán felmerül a kérdés, hogy a beoltatlan személyek, akiknek bizonyos esetekben alá kell vetniük magukat a tesztelésnek, illetve a szabadságra igyekvők vagy a nyári táborokba készülő gyerekek számára lesz-e elegendő tesztelőhely. Elemzők szerint csúcsidőben, ugyanis sokkal többen mehetnek tesztelésre. A teszt nem lehet 72 óránál öregebb.
Egyelőre nyitott kérdés még az is, hogy fizetni fogunk-e a PCR tesztekért vagy az állam továbbra is hozzájárul a költségekhez. Az előzetes elképzelések szerint havonta egyszeri tesztelést fedezhetnének az egészségügyi biztosítók.
Azoknak a beoltottaknak, akik már négy hete megkapták az Astra Zeneca első vakcináját vagy több mint két hete a Pfizer/BioNTech, illetve a Moderna második adagját, nem lesz szükségük negatív antigén vagy PCR tesztre. Éppen a legújabb delta variáns esetében rendkívül fontos, hogy mindkét koronavírus elleni oltást megkapják a beoltottak, mivel ez 90 százalékkal csökkenti a kórházi kezelés veszélyét. A tervek szerint a beoltottak külföldre utazás során is előnyt élveznek, a zöld országokból való hazautazás során nekik már jelenleg sincs szükségük negatív tesztre.
Krištúfková szerint, aki maga sem támogatja a mobil tesztelőhelyek teljes megszüntetését, egy részüket PCR tesztelő helyekké kellene változtatni. Egyrészt, hogy hozzáférhetőek legyenek minden polgár számára, másrészt, hogy időben kiszűrhessük a delta variáns újabb eseteit.
Hogy mennyit fizetünk majd a PCR-tesztekért azon múlik majd, milyen startégiát fogad el az állam ezt illetően. Ha azt szeretnénk, hogy az emberek önként teszteltessék magukat, bizonyos számú PCR-tesztet havonta mindenképpen ingyen kell biztosítani, véli a szakember.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »