A Levegő Munkacsoport szerint tragikus következményekkel jár, ha a rezsicsökkentést érintő kormányzati intézkedések miatt többen állnak át a fatüzelésre. A gondot tetézi, hogy nem tud mindenki helyesen és hatékonyan fával fűteni. Utóbbi miatt videós segédletet készítettek.
Nyilvánvalóan meg fog ugrani a fával tüzelés mértéke, véli a Levegő Munkacsoport elnöke. A légszennyezés miatt önmagában már az is aggasztó, ha többen tüzelnek fával, de ennél is rosszabb, hogy a tűzifát valószínűleg nem kiszárítva szerzik majd be az emberek. Az ilyen fadarabok elégetése márpedig komoly légszennyezést okoz, ráadásul sokkal gazdaságtalanabb is, hiszen több fát kell elégetni ugyanannak a hőmennyiségnek az előállításához – hívta fel a figyelmet Lukács András.
De még ez sem a legrosszabb hír, a szakértő szerint ugyanis nagyon valószínű, hogy az emberek mindenfélét fognak égetni, a kezelt bútortól a műanyagon át a használt gumiabroncsig,
rengeteg mérgező anyagot engedve a levegőbe.
A Levegő Munkacsoport elnöke kiemelte: a műanyag elégetése – mérgező hatás szempontjából – akár ezerszer is rosszabb lehet a száraz fánál. „Nagyon tragikus helyzetnek nézünk elébe” – fogalmazott.
Növekedni fog a szén-dioxid-kibocsátás, továbbá koromból is jóval nagyobb mennyiség kerülhet a levegőbe, és nem csak a fatüzelés miatt. Lukács András szerint ugyanis az eddiginél is több hulladék kerülhet majd a tűzre, pedig ezek égetése illegális.
A szakértő szerint a másik nagy probléma az, hogy
a már eddig sem ritka falopások száma is emelkedni fog, ami természetvédelmi szempontból tragikus.
A Levegő Munkacsoport elnöke hozzátette: eddig is sok jelzést kaptak budapesti kertvárosi övezetekből fatüzeléssel, illegális hulladékégetéssel kapcsolatban, úgyhogy várhatóan nem csak a kistelepüléseken lehet majd rosszabb a helyzet.
A levegőminőség mindenütt romlani fog
– hangsúlyozta. Jelenleg már csak annyit tehetünk, hogy megpróbáljuk csökkenteni a tüzelőanyag-felhasználásunkat, tette hozzá. Olcsó módszerként említtette az ablakok szigetelését, illetve a belső hőmérséklet csökkentését olyan szintre, amitől még az ember nem érzi magát rosszul az otthonában.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »