Ág Tibor hagyatéka a magyar kultúra értéke

Ág Tibor hagyatéka a magyar kultúra értéke

Ág Tibor zenepedagógus, karnagy, népzenegyűjtő előszeretettel járta a felvidéki vidékeket és gyűjtötte a népdalokat, népszokásokat, segítette a hagyományőrző csoportokat, énekkarokat, kedvelt vidéke volt a Zoboralja. Az ő munkásságára emlékeztek meg kilencedik alkalommal a Zoboralján, Gímesen.

A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Csemadok Gímesi Alapszervezete társszervezőivel, Gímes községgel és a Nyitra Megyei Művelődési Központtal közösen október 27-én tartották meg a 9. Ág Tibor Napok gálaprogramját.

A délutáni program a Kikelet Ifjúsági Néptánccsoport előadásával kezdődött, akiket Lakatos Áron és zenekara kísért. A gútai táncosok a pünkösdi sortáncjárás hagyományát mutatták be a színpadon, nagy sikerrel.

A bevezető tánc után a rendezvény háziasszonya Presinszky Laura üdvözölte a vendégeket, többek között Ág Zoltánt, Ág Tibor fiát. Majd Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnöke és Neszméri Tünde, a Csemadok országos elnökségének tagja mondtak köszöntőt, kiemelve

az idei programmal ismét sikerült összekapcsolni a szórványt és a tömbmagyarságot.

A gímesi származású Sipos Anna néprajzos, a Duna Menti Múzeum munkatársa Ág Tibor munkásságát méltatta, a közösen végzett gyűjtőmunkákra is kitért, sőt énekelt is.

A köszöntők után a Zoboralji Hagyomnyőrzők Társulata az Őszi szellők fújnak című összeállítást adta elő, melyben alsóbodoki, zsérei, koloni, nyitracsehi, nagycétényi és gímesi hagyományőrzők szerepeltek.

 

A 9. Ág Tibor Napok gálaprogramja képeken

 

Az Ág Tibor Napok a Csemadok országos rendezvénye, ezért a Nagycétényi Férfi Éneklőcsoport, amelynek a Csemadok országos elnöksége odaítélte a Csemadok Érdemes Művészeti Csoportja címet, itt vette át az elismerést.

Hírdetés

A csoportnak nagyon sok szakmai versenyen sikerült elsőséget elérnie, köszönhető ez többek között Ág Tibornak is, aki szakmailag segítette a éneklőcsoportot. A kitüntetést Neszméri Tünde, a Csemadok elnökségi tagja, Görföl Jenő országos titkár és Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnöke adta át a nagycétényi csoport vezetőjének, Mészáros Ferencnek.

A Zoboralja legfiatalabb hagyományőrző csoportja, a Nefelejcs Hagyományőrző Népdalcsoport is sikerrel lépett fel az eseményen.

Ez után még egy köszöntésre sor került. Az alsóbodoki Harmónia Életműdíjas Holec Ilonka, akinél Ág Tibor nagyon sok népdalt és balladát gyűjtött, betöltötte a nyolcvanadik születésnapját, ebből az alkalomból a szervezők felköszöntötték őt.

Holec Ilona köszönetképpen elénekelte az egyik balladát, amelyet Ág Tibornak is többször előadott.

 

A program zárásaként fellépett az alistáli Csiribiri és Hajnal Gyermek Néptáncegyüttes, amely 1997-ben alakult. Az Ág Tibor Öröksége – Ágas táncműhelyben működő táncosok az Alistáli Művészeti Alapiskola diákjai. Programjukban Ág Tibor martosi és csallóközi gyűjtéséből is tartottak bemutatót. A tánccsoport előadását Nagy Iván, etnológus, a Csallóközi Múzeum igazgatójának visszaemlékezései szakították félbe, aki a közös munkáról mesélt, és anekdotázott.

A visszaemlékezésből Ág Tibor szakmai elkötelezettségét és emberségességét is megismertük.

 

A program végén az emléklapok átadója után a szereplők és a közönség közösen énekelte el az A jó lovas katonának és a Csitári hegyek alatt kezdetű népdalokat.

 

Görföl Jenő átadja a kitüntetést Mészáros Ferencnek (fotó: Vadkerti Neszméri Csilla)

 

Kísérőrendezvényként a résztvevők megtekintették Jókai Mária falvédőkből összeállított kiállítását. Az Ág Tibor Napokat a Nyitra Megyei Önkormányzat támogatta.

A 9. Ág Tibor Napok rendezvénye november 10-én tanulmányúttal folytatódik, a busz Gímesről indul délután egy órakor, a résztvevők megtekintik az alsóbodoki Zoboralji Múzeumot, majd a nyitrai zeneszerzők, zenészek, karnagyok végső nyughelyénél teszik tiszteletüket, Fehér Sándor vezetésével.

(Neszméri Tünde / Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »