Adóemelés nem lesz

Adóemelés nem lesz

A kormány nem fogja emelni az adókat és illetékeket 2024-ben, a minimálbérről pedig a szociális partnerekkel egyetértésben döntenek majd – ígérte Marcel Ciolacu a háromoldalú érdek­egyeztető tanács keddi ülésén. Tegnap a kormányfő azt nyilatkozta, hogy az adóbehajtáson kívánnak javítani.

Szeretnék nagyon egyértelmű lenni: 2024-ben nem fogunk adót emelni, nem fogjuk a romániaiakat és az üzleti környezetet új adókkal terhelni – biztosította a miniszterelnök a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőit. Az egyeztetés után kiadott sajtóközlemény szerint a kormány megoldásokat keres a munka adóterhének csökkentésére, és mindent megtesz azért, hogy a

2024-es évet elfogadott költségvetéssel kezdjék, hogy az üzleti környezet számára megteremtsék a szükséges kiszámíthatóságot.

Egy nappal később, buzăui sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu kijelentette, hogy a költségvetés kidolgozásánál számolnak a 45 milliárd lejes hitelkamat-törlesztéssel is; Románia jövőre nem fog fizetésképtelenné válni, mert a jegybank és a pénzügyminisztérium megfelelő tartalékkal rendelkezik. Ciolacu a korábbi liberális miniszterelnököt, Florin Cîţut tette felelőssé Románia eladósodottsága miatt, akinek a kormánya szerinte a GDP 9,2 százalékának megfelelő hitelt vett fel. A Moody’s hitelminősítő intézet jelentéséről – amely szerint a következő két évben a költségvetési hiány a GDP 6 százalékára emelkedik az új nyugdíjtörvény alkalmazása miatt – Ciolacu azt mondta: az adóhatóság di­gitalizálásától és az adóelkerülés megfékezésétől reméli a költségvetési bevételek növelését. Leszögezte: elérkezett az ideje annak, hogy mindenki fizessen adót, és ha ez szép szóval nem megy, a kormány szigorítani fog a törvényen. Ezzel összefüggésben megemlítette azt a pénzügyminiszteri javaslatot, amely szerint jutalmaznák azokat a polgárokat, akik adócsalásért feljelentenek más polgárokat vagy cégeket. Erről később dönt a koalíció, az országos adóhatóság (ANAF) és az adórendszer digitalizálási tervét azonban már csütörtökön ismerteti a pénzügyminiszter.

 

Az áfabehajtással rosszul állunk

Hírdetés

Az adóbehajtás hatékonysága nem javult, hanem romlott Romániában, amely az Európai Unió államai közül a legrosszabbul teljesít ezen a téren – derült ki a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) egyik kutatásából, amelynek eredményeit szintén tegnap hozták nyilvánosságra. Eszerint négy év alatt (2017 és 2021 között) 0,5 százalékkal csökkent az áfabehajtás hatékonysága országunkban.

2021-ben az adóhatóságnak (ANAF) a fizetendő áfa 63,3 százalékát sikerült behajtania, ami hozzávetőleg 9 milliárd euró bevételkiesést jelentett; ez az összeg a 2021-es GDP 3,75 százaléka. A 36,7 százalékos kiesés a legrosszabb érték az EU-ban, melynek az átlaga 5,3 százalék; Románián kívül egyetlen más tagállam sincs, ahol a fizetendő és a behajtott áfa értéke közti eltérés elérné a 20 százalékot (a következő helyen Görögország áll 17 százalékkal). A tanulmány szerzői szerint a hatékonyabb áfabehajtás nagyban megoldaná Románia államháztartási gondjait: ha 20 százalékkal sikerülne javítani a teljesítményén, az 1,69 százalékkal csökkentené a költségvetési hiányt, ha az EU-s átlagra tornászná fel magát Románia, akkor 3,18 százalékkal lenne kisebb a deficit, ha pedig a kelet-közép-európai régió átlagát hozná, akkor 3,22 százalékkal.

Románia 2019 óta túlzottdeficit-eljárás alatt áll. 2022-ben a költségvetési hiány 5,78 százalék volt, 2023-ra 4,4 százalékot terveztek, de már 5,7 százaléknál tartunk, és a tanulmány szerzői szerint valószínűleg meg fogjuk haladni a 6 százalékot.

 

A minimálbérről később

A háromoldalú érdekegyeztető tanács december elején tárgyal majd a jövő évi országos minimálbér összegéről – közölte a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány képviselőit tömörítő testület ülése után Bogdan Hossu. Az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke elmondta: kedden csak arról volt vita, hogy mikor kellene 2024-ben újra növelni a minimálbért. A munkáltatók július vagy október elsejét javasolták, a szakszervezetek pedig január elsejét. Új összegre egyelőre nincs javaslatuk, de az uniós direktíva szerint el kellene érni a 3750 lejt.

A vállalkozói szféra jelenleg nem tudna elviselni egy újabb minimálbér-emelést – állítja a Romániai Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke. Florin Jianu  szerint inkább a munka adóterhéhez kellene hozzányúlni, jelenleg ugyanis a munkabérek fele az államkasszába kerül adók és illetékek formájában. „A vállalkozások bérköltségei nagyok, az emberek pedig kevés pénzhez jutnak, és így mindenki elégedetlen. (…) Az egyetlen haszonélvező az állam” – magyarázta.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »