Ablak a mennyországra – Tűzzománc ikonokból nyílt tárlat Hajdúböszörményben

Ablak a mennyországra – Tűzzománc ikonokból nyílt tárlat Hajdúböszörményben

Anastasia Vdovkina orosz kortás tűzzománcművész ikonjaiból nyílt kiállítás a hajdúböszörményi Torony Galériában december 1-jén.

Bodogán László parókus nyitotta meg a Szentek fényében című tárlatot. Bemutatta a művésznőt, elismerő szavakkal illette művészetét, alkotásait. Anastasia Vdovkina a nyáron megrendezett Hajdúsági Nemzetközi Művésztelepnek volt az alkotója, ott találkoztak Sőrésné Molnár Marikával, neki köszönhető, hogy a kiállítás létrejött. A templom egy szakrális tér, így a lehető legméltóbb környezete annak, hogy ikonokat helyezzenek el benne – tette hozzá Bodogán László.

A művésznőnek nem ez az első kiállítása. Hajdúböszörményben is meglehetősen ismert, hiszen már több éve a művésztelep résztvevője. Több díjat is kapott, tavaly Káplár Miklós-díjjal tüntették ki.

Bogdán László beszédében hangsúlyozta, hogy alapvetően az ikonoknak, az ikonábrázolásnak, a színek használatának az ősi, klasszikus, kánoni szabályait követi a művésznő. El lehet mondani, hogy ő egy valódi ikonfestő, aki figyelembe veszi és alázattal alkalmazkodik az ikonográfia szabályaihoz.

Hogy lehet a végtelent véges eszközökkel megjeleníteni? Nem lehet… Mégis az ember kísérletet tesz arra, hogy a végtelen Istent saját maga számára láthatóvá tegye.

Amikor ikonokról beszélünk, akkor mindig az Isten világáról beszélünk. Az ikont úgy is lehet nevezni: ablak a mennyországra, az üdvösségre. Ha ránézünk egy ikonra, láthatjuk a jellegzetes, nem megszokott kéz-, fej- és testtartásokat. Normál esetben, ami közel van, azt nagyobbnak, ami távol van, kisebbnek ábrázoljuk; az ikonokon ez pontosan fordítva van. Azért, mert nem a földi világot akarja ábrázolni, hanem a lényegre akarja irányítani figyelmünket. Ugyanakkor van egy másfajta értelmezése is: mit akar elmondani a kép, egy mozdulat, egy-egy apró részlet az ikonon. A művésznő képein nagyon jól kijönnek ezek a vonások, szépek és aprólékossan vannak kidolgozva. A tűzzománc más élményt, más érzést közvetít az embernek, mint egy fatáblára festett ikon.

Hírdetés

Az alkotó 1993 óta foglalkozik ikonfestészettel, tűzzománc technikával, amit az édesapjától Nyikoláj Vdovkin képzőművésztől sajátított el, aki ennek nagymestere. Folyamatosan képezte magát Oroszországban, illetve Ukrajnában. Számtalan nemzetközi kiállításon vett részt Európában és Magyarországon is. A művésznő vallását tekintve ortodox, nemzetisége orosz és Erdélyben él magyar alkotóművész férjével.

Anastasia Vdovkina magyarul mondott köszönetet a kiállítás megrendezéséért és elmondta, olyan térhatású zománcos technikát is alkalmaz, mellyel kifejezhetővé válik az ikonok legmélyebb jelentése.

A rendhagyó tárlat megnyitóján az egyházközség kórusa is szolgált. Előadásukban a Szent Isten kezdetű ének hangzott el, ószláv nyelven. 

A megnyitóról szóló bővebb beszámoló ITT olvasható.

Szöveg: Debreceniné Erdős Ibolya

Forrás és fotó: Hajdúdorogi Főegyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »