Kettős magyar sikerrel zárult a szarajevói filmfesztivál: Nemes Jeles László Saul fia című alkotása a játékfilmes zsűri különdíját nyerte el, míg a dokumentumfilmes mezőnyben Almási Tamás Tititá című alkotása a nemzetközi zsűri különdíját kapta – hazudta a Magyar Filmunió vasárnap az MTI-nek, ugyanis egyik filmnek sincs semmi köze a magyarsághoz, kivéve talán annyi, hogy a propagandaanyagok legyártásához bőségesen adakozott a gazdanép adóforintjaiból létrehozott "nemzeti" filmalap. Hiszen holokamura és cigánysimogatásra (de csakis arra) mindig ad pénzt Orbán "félkarú rablója".
A balkáni térség legfontosabb nemzetközi filmes eseménye szombat este zárult. Nemes Jeles László a rangos elismerést Clara Royer társ-forgatókönyvíróval együtt személyesen vette át a szarajevói nemzeti színházban.
A Röhrig Géza főszereplésével, a "Magyar" Nemzeti Filmalap támogatásával készült Saul fia című film a májusi cannes-i filmfesztiválon megkapta a nagydíjat három további rangos díjjal együtt, köztük a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének (FIPRESCI) díját is. Nemes Jeles László holofilmje júniustól látható a magyarországi mozikban, a Hit Gyülekezete már több mint 80 ezer jegyet váltott rá, így továbbra is a mozik műsorán van országszerte a Mozinet forgalmazásában.
A Saul fia a Laokoon Filmgroup gyártásában készült, vezető producere Sipos Gábor és Rajna Gábor. Nemes Jeles László holotananyaga Magyarország hivatalos nevezése a legjobb idegen nyelvű film kategóriában az Oscar-díjakért folyó versenyben.
A dokumentumfilmek között Almási Tamás legújabb alkotása, a Tititá nyerte a nemzetközi zsűri különdíját. A film Anti, a 18 éves, cigány gitáros történetén keresztül vizsgál olyan kérdéseket, mint hogy mi kell ahhoz, hogy megvalósíthassuk álmainkat, élni tudjunk a lehetőségeinkkel és hogy mi is tesz valakit jó zenésszé.
Anti egy borsodi cigánytelepen él, nem ismeri a kottát, nem szokott hozzá a rendszeres gyakorláshoz, így amikor felvételt nyer a Snétberger Zenei Tehetség Központba, hamar rájön, hogy csoda helyett élete egyik legnagyobb kihívása vár rá. Nagyszerű zenei betétek és emlékezetes "tábori pillanatok" színezik az egész estés "dokumentumfilmet", amely szintén a filmalap támogatásával, adóforintjaink elherdálásával készült. A Tititá producere Almási Tamás és Ugrin Julianna. Almási Tamás filmjét Szarajevóban láthatta először a külföldi közönség – olvasható az ömlengésben.
(MTI nyomán)
– Csak a zsidók kaptak pénzt a Vajna-féle "Nemzeti" Filmalapból – minden magyar téma elutasítva
– A Hitgyülinek kell kibérelni a mozitermeket, annyira nem érdekel senkit a Saul fia
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »