Környezetbarát. Öko. Natúr. Zöld. Jól csengő szavak, amik egykor hippi hóbortnak tűntek, ma azonban már egy magára valamit is adó gyártó marketingjének szinte nélkülözhetetlen elemei. Tudatos vásárlóként azonban tisztában vagyunk azzal, hogy a gyártók szeretik, nos, finoman fogalmazva, megszépíteni a valóságot. A zöldre festést bemutató sorozatunkban sorra vesszük a greenwashing arcait. Az első részben az eseteknek azt a körét vizsgáljuk, amikor a reklámban vagy csomagoláson nagyon tág, általános állításokat fogalmaznak meg a termék környezetbarát voltát illetően, és ezzel félrevezetik a fogyasztókat.
Te mennyi ideig gondolkoztál a legutóbbi vásárlásodon? Nem az új hűtő vagy autó beszerzésére gondolunk, hanem egy ruha, tisztítószer, kozmetikum esetében? A Nielsen kutatása szerint a bolti vásárlások során átlagosan 13 másodperc alatt hozzuk meg a döntést, hogy a kosarunkba kerüljön-e az adott árucikk, online valamivel tovább, 19 másodpercig hezitálunk. Tehát a cégeknek néhány másodperc áll rendelkezésükre, hogy meggyőzzék a vásárlókat, hogy az ő terméküket válasszák, ennek érdekében pedig mindent bevetnek.
Az egyik legfontosabb befolyásoló tényező a csomagolás, olyannyira, hogy az Ipsos vizsgálata arra az eredményre jutott, hogy az amerikaiak 72%-át befolyásolta a termék csomagolása vásárlás közben. 2022-ben mi is kíváncsiak voltunk, hogy milyen befolyásolóerővel bír a csomagolás: kérdőív segítségével azt vizsgáltuk, tojásvásárlásnál mennyire hatnak ránk a tojásos dobozokat borító boldogan futkározó tyúkok képei. Az eredményeket itt olvashatod el.
Általános állítások, bizonyíték nélkül
A csomagoláson virító öko, környezetbarát, natúr, Földbarát felirat, a levelek és fák pedig érthető módon keltik azt az érzést a vásárlóban, hogy a termék nem ártalmas a természetre. Ugyanilyen hatást érhet el, az online vásárláskor a termék mellett megjelenített feliratok, kategóriák neve, vagy egy korábban látott, hallott reklám főbb üzenetei. Megkönnyebbülten sóhajt fel a vásárló, eggyel kevesebb dolog, ami miatt aggódni kell, ezt le is lehet húzni a figyelembe veendő szempontok listájáról. Hiszen, ha azt mondják, hogy öko, akkor biztos az, nem?
Egy ideális világban így lenne, de sajnos a valóság nem ez. Az Európai Unió zöld állításokat vizsgáló felmérése arra jutott, hogy a környezetbarát jellegre utaló állítások, címkék, grafikák 53%-a túl tág, megtévesztő vagy megalapozatlan információ, míg az esetek 40%-ában nincs bizonyíték, ami alátámasztaná az ilyen kijelentéseket, utalásokat.
Az EU 2024/825-ös irányelve éppen ezért feketelistára tette az ilyen fogásokat: teljes egészében tilos 2024 márciusától ilyen általános állításokkal zöldebb színben feltüntetni a termékeket, ha nem bizonyítható elismert kiváló környezetvédelmi teljesítmény.
Mit tekintünk a környezetbarát jellegre vonatkozó általános állításnak?
Minden olyan, a környezetbarát jellegre vonatkozó, írott vagy szóbeli, többek között audiovizuális médián keresztül tett állítás valójában zöldre festés, amelyet vagy nem támaszt alá fenntarthatósági címke, és az állítás részletes kifejtése nem szerepel egyértelműen és jól láthatóan ugyanazon a helyen. Ezen felül az írásbeli formában vagy szóban, implicit állításokkal, például színekkel vagy képekkel kombinált állítás szintén a környezetbarát jellegre vonatkozó állításnak minősülhet.
A szigorúbb szabályozás bevezetésével már nem lehet csak úgy, mindenféle bizonyíték nélkül dobálózni az olyan szavakkal, mint
környezetbarát, a természet barátja, környezetvédelmi szempontból helyes öko, ökológiai, ökobarát zöldklímabarátenergiahatékonyalacsony szén-dioxid-kibocsátásúbiológiailag lebontható, bioalapú
és így tovább, csak azért, mert a marketinges szerint ezzel növelni lehet az eladásokat, sőt, akár drágábban is árulhatják a portékájukat.
Hol találkozhatunk általános állításokkal, mire figyeljünk?
Reklámokban elhangozhatnak a környezetbarát jellegre utaló kifejezések vagy akár képek formájában is kelthetik ezt a látszatot.Csomagoláson szerepelhetnek ezek a szavak, kijelentések, de gyakran vizuális elemek útján keltik azt az érzést a vásárlóban, hogy környezetbarát termékkel van dolga, például levelek, növények, állatok feltüntetése és sok zöld szín használata révén.Amikor a zöld tényleg zöld
Azért, mert sok termékről állítják a gyártók, hogy zöld, még nem jelenti azt, hogy minden eset megtévesztés. Azon felül, hogy a zöldre festést hamisan abba az illúzióba ringatja a fogyasztókat, hogy döntésük nem terheli a bolygót, aláássa más, ténylegesen környezetbarát terméket előállító vállalatok hitelességét, ezzel még nagyobb kárt okozva a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseknek.
Nem zöldre festés például, ha a környezetbarát jellegre vonatkozó állítás részletes kifejtése egyértelműen és jól láthatóan szerepel ugyanabban a médiumban, legyen szó reklámról, a termék csomagolásáról vagy online értékesítési felületről.
Ha egy csomagoláson például önmagában ott áll a logó, hogy éghajlatbarát, általános állításnak, zöldre festésnek minősül, így a tilalom hatálya alá tartozik. Konkrét állításnak minősül azonban, ha az szerepel a terméken, hogy „az e csomagolás előállításához felhasznált energia 100%-a megújuló energiaforrásból származik”, és ennek értelmében nem vonatkozik rá a tiltás.
A megbízható címke garancia
De miként bizonyítható a kiváló környezeti teljesítmény? Annak érdekében, hogy a vásárlók hiteles és megbízható tájékoztatást kapjanak a termékek környezeti hatásáról, az Európai Unió létrehozott egy minősítési rendszert, amely egységes és könnyen felismerhető formában ad információt a kiváló környezeti teljesítményről. Ez az EU Ecolabel, azaz az uniós ökocímke, illetve ennek tagállami megfelelői – Magyarországon a Környezetbarát termék jel.
Ez az ún. kiváló környezeti teljesítmény jogszabályban maghatározott konkrét kritériumoknak való megfeleléssel igazolható (lásd pl. 66/2010/EK rendelet előírásai). Fontos, hogy az elismert kiváló környezetvédelmi teljesítménynek kapcsolódnia kell az adott állítás egészéhez. Az az állítás például, hogy egy termék, mondjuk egy mosógép „energiahatékony” olyan környezetbarát jellegre vonatkozó általános állítás, amely az (EU) 2017/1369 rendeletben meghatározott követelményeknek való megfelelés esetén használható csak, a márka nem állíthat ilyet saját maga által kigondolt értékek alapján.
Egyes kifejezések nem is használhatóak önkényesen. Pl. a „biológiailag lebontható” általános állítás nem alkalmazható, ha az uniós ökocímke odaítélésének feltételei között az adott termékcsoportnál nem szerepel a biológiai lebonthatóság követelménye. Adott esetben azért, mert ez nem jelent környezeti előnyt a hasonló termékekhez képest, de lehetnek ennek más okai is. Ha az ökocímkék kritériumait összeállító szakértők egy tulajdonságot nem tartanak környezetileg előnyösnek, a cég nem dönthet úgy, hogy ő viszont ezzel az állítással reklámozza a termékét.
Az olyan állítások, mint a „tudatos”, „fenntartható” vagy „felelős”, nem alkalmazhatóak csak környezetileg előnyös termékeken, mivel ezek az állításoknak a környezetvédelmi jellemzőkön kívül más szempontokra, például társadalmi jellemzőkre is vonatkozniuk kell.
Ez a tartalom az európai fogyasztói szervezeteket tömörítő BEUC által támogatott projekt keretében jött létre, így olyan tevékenység része, amely az Európai Unió Fogyasztóvédelmi Programjának (2020-2025) működési támogatásában részesül.
Ez a poszt A zöldre festés arcai 1. rész. Általános állítások először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.
Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »