A Csemadok Nyitrai Területi Választmánya e hétvégén vasárnap Kolonban tartotta meg a zoboralji hagyományőrző gyermekcsoportok fesztiválját a Gyermeklánc Fesztivált. Immáron a zoboralji gyermekek ünnepének nevezhető rendezvényen öt helyi gyermekcsoport vett részt.
Idén Kolon község önkormányzata nyújtott helyszínt a fesztiválnak. A helyi kultúrház a műsor kezdetére teljesen megtelt gyermekekekkel, a szüleikkel és rokonokkal. Családias hangulatban telt a várakozás, míg a szervezők az utolsó simításokat is elvégezték a fellépők kellékeinek elhelyezésével és a színpad rendezésével.
Közben a nézőtéren összegyűlt tömegben barátok, ismerősök, rokonok kedélyesen és vígan csevegtek, várva a kis csemetéik számára oly nagy jelentőségű eseményt.
Az est műsorvezetője Balázs Lilla volt, aki a Zoboralja Kht. mellett a Petőfi Sándor program ösztöndíjasaként fejt ki tevékeny munkát a Nyitrai járás magyar közösségeinek érdekében.
Balázs Lilla köszöntötte a gyermekekcsoportokat, felkészítő tanáraikat, szülőket és minden kedves jelenlévőt. Továbbá üdvözölte Balkó Róbertet, Kolon község polgármesterét, a Csemadok országos elnökségének szórványért felelős alelnökét Kiss Beátát, Ladányi Lajost a Zoboralja Kht. igazgatóját, Gyepes Lajost, a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának elnökét.
Balkó Róbert üdvözlő beszédében többekközött kifejezte örömét, hogy e rendezvény a több éves létezése alatt újfent Kolonban került megrendezésre. Megköszönte jelenlévő csoportoknak, hogy a fesztiválra elfogadták a meghívást.
Kiss Beáta, a Csemadok országos elnökségének tagja beszédében kiemelte:
„November hónapban emlékezünk mind a magyar szórvány napjára, mind az anyanyelv a magyar nyelv napjára is. Mind a kettő nagyon-nagyon fontos az itt élők számára, ha tudatosítják, ha nem. Az anyanyelv, az anyanyelvnek a művelése az Önök számára családon belül, családi berkekben vélhetően természetes. És annak is örülök, hogy a Zoboralján működő oktatási nevelési intézményekben is azért még van bőséggel jövő és van lehetőség arra, hogy az anyanyelven való tanulás művelődés töretlen maradjon.
A Csemadok, amely az idén 75 éves, egy tisztes kort megélt szervezet, de előtte vannak még olyan további évtizedek, amelyek az önkéntes alapon művelt társadalmi munkára a szívvel és lélekkel csak a közösségért végzett munkára és a kultúra művelésére adnak a továbbiakban is teret, és erre bizonyíték az itt türelmetlenül várakozó sok kisgyermek is. Hiszen kibe bízhatnánk másban, ha nem a gyermekekben?!“
Gyepes Lajos, a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának elnöke kifejtette:
„Amíg a zoboralji színpadokon megjelenik a magyar népviselet a magyar nyelv és ezt gyermekek által adjuk elő, jelenítjük meg, addig van remény a megmaradásunkra.“
Az üdvözlő beszédek elhangzása után Balázs Lilla felkonferálta az első fellépőt, a Koloni Papatyka Hagyományőrző Gyermekcsoportot.
A Papatyka az 1992-ben való megalakulásakor a koloni alapiskola alsó tagozatos diákjait tömörítette. A kis nebulók miatt nevezték el Papatykának a csoportot, amely kifejezés a koloni tájszólásban a kislibák megnevezésére utalt. 2016 óta a csoport Vrábel Anna, a koloni alapiskola igazgató asszonyának vezetése alatt működik, aki a koloni és zoboralji hagyományok színpadi bemutatása mellett a Papatyka lányaival 2022 óta Zoboralja néhai ikonikus népszokását a villőzést is újraélesztette Kolonban.
A fesztivál programrészét a Papatyka szólóénekese az első osztályos Haládik Ábel nyitotta énekével. A vászonba öltözött merész kis énekes előadása bájosan megnyerő volt és a fesztivál kiváló indítójának bizonyult. Utána a Papatyka leányai énekelve vonultak be a színpadra és a pünkösdölés szokását és a királylányválasztást adták elő. A Papatyka műsorát Balkó József, ötödik osztályos tanuló zárta a szentivánéji tűzugrás dalaival. Ahogy azt a Pósfa zenekar egyik zenésze megjegyezte: „Micsoda hangú leánykák és legénykék vannak a Papatykában?! A csengőbongó hangú énekükre szinte könnyig hatódtam!“
A Nagycétényi Kisciterások műsora következett. A csoport öt éve alakult. A citerások 2024 januárjától Kupecsek András a Nyitracsehi Csemadok Alapszervezet elnöke szakmai vezetése alatt működnek. Zoboralja egyetlen hangszeres gyermekcsoportjának műsora üdítő hatással szolgál minden rendezvényen. Most sem volt ez másképp. A citerák egyszeri pengése és a gyermekdalok dallamossága, melyekkel kedveskedtek a fesztivál résztvevőinek elnyerték a közönség tetszését.
Megnyerő hatású előadást nyújtott a Berencsi Pimpimpápa Gyermektánccsoport szereplése. Lőrincz Karolinától a Pimpimpápa egyik vezetőjétől és egyben a Berencsi Csemadok Alapszervezet elnökétől megtudhattuk, hogy mivel Berencsen már lassan 50 éve megszűnt a magyar oktatás, a kultúrán keresztül éltetik a magyar nyelvet és plántálják kis kortól annak szeretetét a gyermekekbe.
A nagycétényi Manócska óvoda kis és nagy csoportja egy őszi hangulatú néptáncos műsort adott elő, melyet Csámpai Rita és Iván Karolina tanárok tanítottak be a kicsiknek. A lelkes kis táncosok és táncosnők nagy odaadással és átéléssel járták a táncot, ami széles mosolyt varázsolt minden jelenlévő arcára.
A fesztivál fellépéseit az alsóbodoki alapiskola diákjai zárták Gálik Marietta igazgató asszony vezetésével. A diákok egy szüreti témájú táncos műsort adtak elő. A lelkes csapat a Gyermeklánc Fesztiválra állt össze. A gyerekek játékos előadásából sugárzott a csapatszellem, mely Gálik Marietta igazgató asszony és az alsóbodoki tanári kar években mérhető szakmai odafigyelésének és nevelésének köszönhető. Az alsóbodoki diákok előadásában egy vidám összetartó gyermekcsapat műsorát élvezhette a közönség.
A fellépéseket követően a gyermekcsoportok vezetői és felkészítő tanárai átvehették a részvételi okleveleket és munkájuk elismeréseként Hrubík Béla a Csemadok országos elnökség tagjának legújabb könyvét. A csoportvezetők alig győztek levonulni a parkettről, miközben már a Pósfa zenekar belecsapott a húrokba és Balázs Lillával a gyermekek csoportos csatlakozása mellett megnyitotta a táncházat. Egy magával ragadó táncfergeteg kerekedett, méltó kicsúcsosodásaként a zoboralji gyermekek ünnepének.
(Jancsó Badacs Károly/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »