A koronavírus-járvány a jelek szerint a bankjegyhamisítókat is kiütötte. A szlovák jegybank legfrissebb adatai szerint Szlovákiában tavaly 1162 darab hamis euróbankjegyet foglaltak le, a legkevesebbet az euró 2009-es szlovákiai bevezetése óta. Egy évvel korábban ezek száma még meghaladta a 16 ezret.
A lefoglalt hamis bankjegyek között az elmúlt évben az 50 és a 20 eurós címletek domináltak. A bankjegyeken kívül 1592 hamis euróérme is fennakadt a hálón. Míg a hamis bankók száma soha nem látott mélypontra esett vissza, ilyen sok hamis érmét Szlovákiában öt éve nem foglaltak le. Az érmék közül a 2 eurósakat hamisították a legnagyobb mértékben, ezek tették ki az összes hamisítvány 88 százalékát. A tavalyi év egyik különlegessége volt, hogy a hamisítványok nagy részét már csak a forgalomba hozatalukat követően sikerült kiszűrni. Az érmék esetében ez az arány 100 százalék, vagyis mindegyikről már csak használat közben derült ki, hogy nem valódi, és a hamis bankjegyeknek is csak a 13 százalékát sikerült kiszűrni még a forgalomba hozatal előtt.
„A Szlovákiában tavaly lefoglalt hamis bankók és érmék is jó minőségű hamisítványnak számítanak” – állítja a jegybank, amely szerint azonban a hamis bankók kiszűrésére sokszor speciális eszközre sincs szükség, néha elég a tapintás vagy a biztonsági elemek figyelmes átvizsgálása. Hogy hogyan különböztethetjük meg a valódi bankjegyeket és érméket a hamisaktól, arról a jegybank honlapján találhatnak bővebb tájékoztatást.
A jegybank azt ajánlja, ha a vásárlásaink során gyanús bankjegyet kapunk, ne próbáljuk meg továbbadni, mert azzal mi is bűncselekményt követünk el. Keressük fel a legközelebbi bank fiókját, és kérjük a bankjegy valódiságának vizsgálatát. Ha a bankjegy a vizsgálat során eredetinek bizonyul, tulajdonosa visszakapja az ellenértékét, a hamis bankjegyért azonban nem jár térítés, ráadásul a rendőrségnek is el kell magyaráznunk, hogy hogyan jutottunk hozzá a hamisítványhoz.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »