A virológusok szerint nincs ok a pánikra, nem lesz járvány a Szlovákiában felbukkant hMPV miatt Nagy Roland2025. 01. 09., cs – 13:22
Mint kiderült, már Szlovákiában is azonosították az úgynevezett humán metapneumovírust (hMPV), amely az utóbbi hetekben problémákat okozott Kínában, és nemrégiben Magyarországon is megjelent. A Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) virológusai szerint azonban nincs mitől tartani.
Tatiana Červeňová országos tiszti főorvos a TASR-nek csütörtökön elmondta, a hMPV felbukkanása nem számít különösebb meglepetésnek. Szlovákiában tavaly, az influenzaszezon kezdetén szintén azonosítottak egy esetet, de az előző szezonban is találtak három fertőzöttet. A vírus hasonló tünetekkel jár, mint az enyhébb légúti megbetegedések – láz, köhögés, orrdugulás –, éppen ezért csakis laboratóriumi tesztekkel lehet megbizonyosodni arról, hogy az adott személy valóban hMPV-vel fertőzött-e.
Červeňová megjegyezte, mivel nem minden fertőzött személy mintáját tesztelik le a laboratóriumokban, feltételezhető, hogy a lakosság körében magasabb a megbetegedés aránya, mint amit az említett számok mutatnak.
Lesz-e újabb járvány?
Mindezek ellenére a tiszti főorvos nem tart attól, hogy újabb járvány törhet ki. Hasonló véleményen van Boris Klempa, az SAV virológusa is, aki a Joj televíziónak azt nyilatkozta, meglepte őt, hogy a vírussal kapcsolatos hírek mekkora teret kaptak a médiában. A világsajtóban már napokkal ezelőtt is arról lehetett olvasni, hogy Kínában egy veszélyes légúti megbetegedés okoz járványt, majd a témát a magyarországi és a szlovákiai sajtó is felkapta, főként azután, hogy kiderült, Magyarországon is azonosítottak egy esetet.
A koronavírus-járvány után ez kevésbé meglepő, hiszen több hasonlóságot is fel lehet fedezni a két vírus között: egyrészt a hMPV terjedése is Kínához köthető (legalább is jelenleg), másrészt pedig mindkét kórokozó hasonló tüneteket okoz.
Klempa azonban kiemelte: a hírek valóban a vírus Kínában történő terjedéséről szólnak, de a hMPV-t már világszerte azonosították, és évtizedek óta kering a lakosság körében. A szakember elmondása alapján nagy az esélye annak, hogy a többség már találkozott is ezzel a vírussal, ezért kialakult a természetes immunválaszuk.
Az SAV Biogyógyászati Központjának virológusai szintén kiadtak egy közleményt, melyben azt írták,
„a hMPV által okozott járvány valószínűsége nagyon alacsony, szinte a nullával egyenlő.”
Nem teljesen veszélytelen
Az említett közleményben a virológusok felhívták a figyelmet, az új típusú koronavírussal összehasonlítva fontos különbség, hogy a hMPV korántsem ismeretlen a tudósok előtt, 2001-ben azonosították az első esetet, bár feltehetően már évtizedek óta kering a lakosság körében. A legtöbben már gyermekkorukban átesnek a megbetegedésen, és felnőttkorban többször is újra megfertőződnek, de az esetek túlnyomó többségében a betegség enyhe lefolyású.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a vírus teljesen veszélytelen. Az idős, legyengült immunrendszerrel rendelkező személyek esetében okozhat súlyosabb komplikációkat. Červeňová szerint főleg akkor, ha a betegséghez további egészségügyi problémák is hozzáadódnak, például további bakteriális fertőzések.
„Súlyos esetben tüdőgyulladás is kialakulhat”
– tette hozzá a tiszti főorvos.
Hogyan védekezzünk?
A hMPV a többi légúti megbetegedéshez hasonlóan cseppfertőzéssel terjed, és úgy is el lehet kapni, hogy valaki hozzáér azokhoz a felületekhez, amelyeken a vírus megtalálható. A Telex információi alapján bár a tudósok dolgoznak egy védőoltás kifejlesztésén, ez még nincs kész, így a vírus elleni védekezés egyelőre csak a koronavírus-járvány idejéről megszokott eszközökkel lehetséges: a virológusok a gyakori kézmosást, a nyilvános helyeken történő maszkviselést és a gyakori otthoni szellőztetést javasolják, illetve a kockázatos csoportokba tartozóknak érdemes elkerülniük a zsúfolt helyeket az influenzaszezon idején.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »