A világpáholyokban kitörhet a tényleges pánik: Kína és Oroszország természetes szövetségesek

A világpáholyokban kitörhet a tényleges pánik: Kína és Oroszország természetes szövetségesek

A kölcsönös előnyöket hozó kínai-orosz kapcsolatok történelmi magasságokban vannak, ami egész Ázsiának, sőt a világnak is előnyöket hozott – fogalmaznak a kínai lapok Li Ko-csiang kínai miniszterelnök oroszországi látogatásával kapcsolatban. A kínai-orosz partnerség a szilárd, egészséges és érett nemzetközi kapcsolatok egyik mintapéldája – fogalmaz kommentárjában a Hszinhua hírügynökség. A két országnak politikai ellentétei nincsenek, így a gyakorlati együttműködésre koncentrálhatnak.

Az együttműködés fokozása mindkét ország számára kiemelt fontosságú, s gazdasági, biztonsági, a lakosságok közti és a kulturális kapcsolatok terén is „gyümölcsöző eredményeket” tudott felmutatni az elmúlt években – állapítja meg a hírügynökség.

Hírdetés

Ennek ellenére sokan a Nyugat elleni szövetségként bélyegzik meg a partnerséget, ami hidegháborús mentalitást tükröz, nem pedig a valóságot. A kínai-orosz barátság nem az Egyesült Államok ázsiai jelenlétének és az Oroszország elleni nyugati szankcióknak az ellensúlyozására szolgál – írja a Hszinhua, amely szerint ez a gondolat alapvetően idejétmúlt és téves, akadályoz a tisztánlátásban.

Éles hangú kommentárt közölt kedden a nacionalista hangvételű Global Times napilap is. Azt írja, a nyugati országok nem értik a kínai-orosz kapcsolatok lényegét és azt, hogyan sikerült a két félnek a nehézségeken felülkerekednie, azt gondolják, csupán átmeneti udvarlásról van szó. Az Egyesült Államok és más nyugati országok „úr-szolga kapcsolatával” ellentétben Peking és Moszkva egyenlő alapokon áll, a két felet nem az Oroszország elleni szankciók kötik össze, a jó kapcsolat a szankciók eltörlésével is fennmarad.

A China Daily a látogatással kapcsolatos összeállításában Vang Ji-vejt, a befolyásos pekingi Népi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatóját idézi, aki szerint Li Ko-csiang látogatása a két ország közti gazdasági kapcsolatokat lendíti fel. Kína hajlandó gazdasági szerkezetátalakítását összehangolni az Orosz-Távol-Kelet élénkítésének céljaival. A lap megjegyzi, hogy a kínai-orosz gazdasági kapcsolatok az év első négy hónapjában 4,3 százalékkal, 36,8 milliárd dollárra nőttek, s a partnerek kitűzött célja, hogy azok éves mértékét az évtized közepére 100 milliárd, az évtized végére pedig 200 milliárd dollárra növeljék.


Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »