A TIME beválasztotta Rédai Dorottyát 2021-ben a világ 100 legbefolyásosabb emberének éves listájára. Az elismerést Rédai Dorottya azért kapta, mert vezető szerepet játszott a Meseország mindenkié című, 2020-ban megjelent mesekönyv megjelentetésében, hazai és nemzetközi sikeressé tételében. A tizennyolcadik éve megjelenő lista a világ legbefolyásosabb személyeinek innovatív munkáját, teljesítményét és hatását ismeri el.
A TIME beválasztotta Rédai Dorottyát 2021-ben a világ 100 legbefolyásosabb emberének éves listájára. Az elismerést Rédai Dorottya azért kapta, mert vezető szerepet játszott a Meseország mindenkié című, 2020-ban megjelent mesekönyv megjelentetésében, hazai és nemzetközi sikeressé tételében. A tizennyolcadik éve megjelenő lista a világ legbefolyásosabb személyeinek innovatív munkáját, teljesítményét és hatását ismeri el.
Rédai Dorottya | Fotó: TIME
A Meseország mindenkié projekt célja egy olyan alternatív, emberi jogi megközelítésű mesekönyv megalkotása volt 6-12 éves gyerekek szól, 17 olyan mesét tartalmaz, amelyek hősei hátrányos helyzetű társadalmi csoportokhoz tartoznak. Témái többek között olyan kérdéseket dolgoznak fel, mint a kirekesztés, megbélyegzés, elfogadás, sokféleség, örökbefogadás, gyerekek elhanyagolása, családon belüli erőszak, idős szülők gondozása, mélyszegénység, jótékonyság, és emellett persze a manapság díjat érdemlő, népszerűséget hozó: nemi sztereotípiák és ezek áthágása, azonosnemű szerelem, nemváltás, önelfogadás, felvállalás, önmegvalósítás.
„Nagyon büszkék vagyunk Dorottyára, ez az első nagy nemzetközi elismerés az egyesület több mint 20 éves létezése alatt. Az emberi jogok nem érhetnek véget országhatároknál, figyelnünk kell egymás értékteremtő munkájára” – mondta Takács Mária filmrendező, a Labrisz egyik alapító tagja és ügyvivője.
Rédai Dorottya kiemelte, hogy egy ilyen mesekönyv létrehozása, terjesztése, gondozása, valamint a könyv körüli sajtóérdeklődés és a kialakult politikai helyzet kezelése óriási erőfeszítést és sok ember kitartó munkáját igényli. „Szeretném kifejezni hálás köszönetemet a szerzők, a szerkesztő, a grafikus, a technikai szerkesztő, a Labrisz-aktivisták és -önkéntesek munkájáért, valamint megköszönni a könyvszakma, a sok pedagógus és szülő támogatását. Nélkülük nem jöhetett volna létre és nem lett volna ilyen sikeres ez a könyv. Bízom benne, hogy ez az elismerés másokat is arra ösztönöz és bátorít, hogy ne adják fel a szexuális és más kisebbségek egyenlőségéért folytatott küzdelmet, még akkor sem, ha ez sokszor nehéz, kimerítő, reménytelen vagy ijesztő.” Hozzátette, hogy „a listán való szereplés nemcsak rólam és nekem szól, hanem visszajelzés a közösségnek, amely megerősít bennünket abban, hogy láthatóak vagyunk, erősek vagyunk együtt, és közös munkával jelentős dolgokat tudunk létrehozni.”
Rédai Dorottya 2004 óta a Labrisz Leszbikus Egyesület tagja, jelenleg egyik ügyvivője, a Melegség és megismerés iskolai program egyik vezetője, a Meseország mindenkié projekt koordinátora. Aktivista munkája mellett tudományos tevékenysége is jelentős, amelyet 2020-ban az Emma Goldman Snowball díjjal ismertek el. Jelenleg a Közép-európai Egyetem (CEU) Demokrácia Intézetének kutatója. Tudományos és civil érdeklődése középpontjában a nemek oktatásbeli esélyegyenlősége, a társadalmi egyenlőtlenségek újratermelődése a közoktatásban, a szexuális kisebbségek helyzete az oktatásban, és a nemek közti esélyegyenlőség megteremtését elősegítő pedagógiai módszerek és tananyagok fejlesztése áll.
A Labrisz Leszbikus Egyesület 1999-ben azért jött létre, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a nők szexuális kisebbségeinek hátrányos megkülönböztetésére, képviselje érdekeiket, és oldja a velük kapcsolatos előítéleteket. Az egyesület célja a leszbikus, biszexuális és transznemű nők önelfogadásának és láthatóságának erősítése, biztonságos, támogató közeg nyújtása, valamint a női és feminista önszerveződő közösségek munkájának szakmai támogatása. Célja a hazai leszbikus és feminista kultúra feltárása, gazdagítása, és a szélesebb társadalommal való megismertetése is. Céljaik megvalósítása érdekében közösségi és kulturális eseményeket szerveznek, ismeretterjesztő és irodalmi kiadványokat gyűjtenek és jelentetnek meg, valamint oktatási programot működtetnek. Ez utóbbi léte az erősödő állami homofóbia törvényi megnyilvánulásai miatt 21 évvel a megalapítása után veszélybe került, de a program aktivistái bíznak benne, hogy tudják folytatni a munkájukat.
Hunhír.info – Humen, Labri
Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »