Hosszú évekig tartó küzdelem után a világhírű csomagolóművész, Christo elállt nagyszabású tervétől, hogy 10 kilométer hosszan ezüstös szövettel fedje be az Arkansas folyót az amerikai Colorado államban.
A bolgár származású térművész, eredeti nevén Hriszto Javasev 20 éve dolgozott az Over The River nevű projekten, öt éve folytatott jogi csatározásokat az ellenzőkkel a megvalósulása érdekében, és máig 15 millió dollárt fektetett a projektbe.
Szerdán azonban bejelentette, hogy nem vár tovább, a jövőben minden energiáját, idejét és pénzét élete főműve, a Masztaba megvalósítására, egy olajoshordókból álló, 150 méter magas szobornak az arábiai sivatagban való felállítására fordítja, melyen már 1977 óta dolgozik.
A 81 éves művész azt mondta a The New York Times-nak, hogy a projektből való kihátrálásának világos politikai üzenete van, nem akar semmi olyasmit megvalósítani, amiből a jelenlegi szövetségi kormány hasznot húzhat. A folyópartot Hriszto a szövetségi kormánytól bérelné a projekt idejére.
A látványos installáció méterekkel a folyam felszíne fölött tekergett volna egy augusztusi hónapban, amikor a folyó elég nyugodt ahhoz, hogy a vadvízi evezősök, illetve a híres 50-es főúton haladó autósok gyönyörködhessenek a kifeszített szövet látványában.
Christo és felesége, a 2009-ben elhunyt Jeanne-Claude a kilencvenes években kezdett megfelelő helyszínt keresni az installáció számára, az Arkansas folyó Canon City és Salida közötti szakaszát 89 meglátogatott folyam közül választották ki.
A gigantikus installációiról ismert táj- és térművész páros az elmúlt évtizedekben több látványos projekttel hívta fel magára a figyelmet, köztük a berlini Reichstag, a Sydney melletti tengerpart és több Miami-közeli sziget becsomagolásával, egy narancssárga óriásfüggöny kifesztéséval két hegy között Colorado államban és egy 40 kilométer hosszú, 5,5 méter magas tengerpartig futó kerítés felhúzásával Kaliforniában.
Christo legutóbbi, The Floating Piers nevű installációja átütő sikert aratott, az észak-olaszországi Iseói-tó vizén lebegő 4,5 kilométeres ideiglenes pontonhídon tavaly nyáron a vártnál kétszer többen, 1,3 millióan mentek végig fennállásának két hete alatt.
A művész álma a vízen lebegő sétaútról két sikertelen próbálkozás után vált valóra, korábban Japánban és Argentínában nem kapott engedélyt a projektre.
A végítélet óráját is előbbre állították
Előbbre állították 30 másodperccel a végítélet óráját, az emberiség immár 2 perc 30 másodpercre van a végzetes éjféltől – jelentették be csütörtökön tudósok. A szimbolikus óra a világvégéig hátralévő időt mutatja, és akkor állítják át, ha bizonyos eseményekről úgy gondolják, közelebb hozza a végítéletet vagy épp messzebbre helyezi.
Az atombomba készítői által alapított szervezet aggodalmát "a nacionalizmus világszerte tapasztalt erősödésével, Donald Trump elnöknek az atomfegyverekről tett kijelentéseivel, a globális felmelegedéssel, a világ biztonságának az egyre bonyolultabb technológiák közepette bekövetkező romlásával és a tudományos szaktudás növekvő figyelmen kívül hagyásával" indokolta.
A szervezet tagjai között 15 Nobel-díjas tudós van. Az 1947-ben történt létrehozása óta (ekkor éjfél előtt hét perccel állt) a végítélet óráját 19 alkalommal állították át, 1953-ban két perccel éjfél előttre, amikor az Egyesült Államok a hidrogénbomba gyártásáról döntött, 1991-ben, a hidegháború végén távolodott a világ a végítélettől, az órát 17 perccel éjfél előttre állították át.
Két éve 2 perccel állították előre a végítélet óráját, éjfél előtt három percre, akkor a nukleáris fegyverek korszerűsítésére és a klímaváltozásra hivatkozott a testület.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »