Több európai ország – köztük Dánia, Németország, Franciaország, Svédország és Nagy-Britannia – közös nyilatkozatban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok vámfenyegetései súlyosan rombolják a transzatlanti kapcsolatokat, és veszélyes eszkalációs spirálhoz vezethetnek. A reakció közvetlen kiváltó oka, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette: februártól megemelt importvámokat vezet be azon országokkal szemben, amelyek ellenzik Grönland amerikai megszerzését.
A tervek szerint a nyolc érintett európai állam exportját további tízszázalékos vám sújtaná, amely júniustól akár 25 százalékra is emelkedhet, ha nem születik megállapodás. Az érintett országok teljes szolidaritásukat fejezték ki Grönland lakosságával, hangsúlyozva: az autonóm dán terület szuverenitása nem alku tárgya.
A nyilatkozat kiemeli, hogy NATO-tagként az európai államok az Északi-sarkvidék biztonságát közös transzatlanti érdeknek tekintik. A feszültséget tovább növeli, hogy Trump bírálta az európai katonai jelenlétet Grönlandon, miközben Németország időközben bejelentette: kivonja felderítő egységét a térségből.
Csehország külügyminisztere, Petr Macinka szerint a konfliktus még rendezhető párbeszéddel, míg Petr Pavel arra figyelmeztetett, hogy a szövetségi mechanizmusokat teljes mértékben ki kell használni. Európa egyelőre egységet mutat – a kérdés az, meddig lehet elkerülni egy nyílt vámháborút.
ČTK
Nyitókép forrása: SITA
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


