Előrebocsájtom, ez az írás nem politikai, hanem szigorúan szakmai jellegű. Tájékoztatás gyanánt, a szlovákiai családok, háztartások, vállalkozók és vállaltok érdekében íródott. Szlovákia földgázzal való ellátása tekintetében a felelősöknek végre abba kellene hagyniuk a szakmaiatlan megnyilvánulásokat, a politikai lózungokat, az emberek megvezetését. Jöjjenek elő a tényekkel, a szakmai érvekkel. Mondják el végre, mi a helyzet és mi várható. Mivel eddig nem tették meg, megteszem helyettük.
Kezdjük az alapvető tényekkel.
Oroszország elnöke rendeletet fogadott el arról, hogy április 1-től csupán az vásárolhat orosz földgázt, aki oroszországi bankban levő bankszámláról, rubelben téríti meg a számlákat. Technikailag megoldható, hiszen Szlovákiából euróban történik a számla kifizetése, majd az SPP a.s. oroszországi bankszámláján történne az összeg átváltása napi árfolyamon. Ám a felelősök zöme a hazai lakosság, a vállalkozók alapvető érdekeit aláásva, politikai, geopolitikai presztízskérdést kreál az ügyből. Szakmai lózungokkal, irreális következményekkel megtoldva.
Közülük az egyetlen kivétel Richard Sulík gazdasági tárcavezető, aki józan paraszti ésszel, szakmai megfontolásokkal látott hozzá a megoldáshoz. Április 3-án, vasárnap leszögezte – védve Szlovákia lakosságának, vállalatainak, vállalkozóinak és intézményeinek alapvető érdekeit – szakmailag mit tesz a következő hetekben és hónapokban, hogy elegendő földgáz álljon rendelkezésre a jövőben. A feljebb felvázolt módon hajlandó lenne az oroszországi gázszámlákat euróban, majd felváltva rubelben kifizetni. Felelősként szakmailag látott hozzá a megoldáshoz, nem politikusként. Másnap a koalíciós partnerei szinte a földbe döngölték. Itt tartunk. Mi várható a közelebbi és a távolabbi jövőben?
A kormány azt azonnali üzleteléssel a piacon (spot) megpróbálja majd pótolni Norvégiából, Katarból, az USA-ból vagy máshonnan. Ezt már el is kezdte, kutatja a földgázforrásokat. Csakhogy a spotpiacok telítettek augusztus végéig. Természetesen, az idő előrehaladtával ez a határidő is eltolódik. A háború kitörésétől a spotpiacon nincs szabad földgáz.
Március 4. és 11. között a német Ruhrgas felvásárolta Norvégiából és Katarból az összes szabad földgázt a spotpiacon. Szeptember 27-ig itt ily módon minden földgáz felvásárlásra került. Az amerikaiak a spotpiacon nem is kínálnak földgázt, mivel felvásárolták a hazai közvetítők a hazai fogyasztók számára. Az amerikai kormányzat a földgáz egy részét átirányíthatná Európába, ám erre nem fogadnék egy garasban sem. Mivel idén ősszel kongresszusi és szenátusi választások lesznek, nem kockáztatják meg tehát ősszel a hiányt földgázból. A lehető legrosszabb időpontban hiányt gerjeszthetne az amerikai piacon, ennek következtében az árak meglódulhatnának. Európa kedvéért valószínűleg ezt nem fogja az amerikai elnök vállalni.
Ha később el is lepnék, az európai kikötők erre nincsenek felkészülve. Roppantul kevés a megfelelő terminál. Annyira, hogy ily módon az Európai Unió fogyasztóinak és iparának töredékét tudják csupán ellátni.
A nemzetközi spotpiacon várólisták vannak, mivel nincs szabad kapacitás a földgáz piacán. Katar energetikai minisztere mondta a minap, hogy az orosz földgáz Európában nem pótolható, mivel Katarnak nincs szabad kapacitása. Katar első számú üzleti partnere Kína, majd az USA és további államok. Nekik le kellene mondaniuk a lekötött kapacitás egy részéről Európa számára, ami nem életszerű forgatókönyv.
Amennyiben a kormány nem lesz hajlandó rubelben fizetni az orosz földgázért, nem fogja tudni máshonnan pótolni, mivel a kapacitások foglaltak. A spotpiacokon szűkös a kínálat, borzasztóan magas árakon, amelyeket csak a Ruhrgas és a német vállalatok képesek kifizetni.
Korábban a földgáz és a villamos áram nagyon olcsón volt kapható a spotpiacokon, olcsóbban, mint a hosszú távú üzletkötéseknél. A zöld egyezmény (Green Deal) és az emissziós kvóták begyűrűzésével azonban a spotpiacokon annyira megnövekedett az energiahordozók ára, hogy az számos alternatív szolgáltatót leterített. A mai háború, illetve áprilistól a rubelben való kereskedés bevezetése az orosz földgázzal komoly hiányt gerjeszt az európai piacon.
Arra kényszerítik a családokat, a vállalkozókat, hogy fűtsenek más energiahordozóval, az Ukrajnával vállalt szolidaritás jegyében. A földgáz ára oly mértékben megnövekedhet, hogy a kormány és az árszabályozási hivatal korántsem fogja tudni olyan alacsony szinten tartani, mint eddig. Akkor fognak rádöbbenni a családok és a vállalkozók, amikor ősszel kezdetét veszi a fűtési szezon, az árszabályozási hivatal pedig meghirdeti az új árakat. Ezúttal a családok számára is többszörösére növekedhet a földgáz ára. Nemcsak a vállalkozók, a vállalatok és a közszféra számára, mint 2022 kezdetén.
Köztudott, hogy Norvégia, Hollandia és Észak-Afrika földgáztartalékai apadnak. Mivel Oroszország komoly földgáztartalékokkal rendelkezik, sőt, új földgázmezőket tár fel a tajgában, a kiolvadt permafrostban, bevezette a rubellal való földgázkereskedést és tudatosítja, hogy nincs szabad földgáz a világpiacon, mindez komoly keresletet gerjeszthet a rubel iránt. Számos ország nekifogott a rubel felvásárlásához, ami a rubel látványos megerősödését vonhatja maga után. Rubelben kereskednek a török, a kínai bankok és további nemzetek bankjai főleg Ázsiában. Sőt, az orosz kormányzat bejelentette, hogy hamarosan további exportcikkek kereskedése is kizárólag rubelben fog megvalósulni. Ilyenek a kőolaj, a vasérc, az alumínium, a titánium, a kobalt, az urán, a wolfrám, egy sor ritka fém, a fa, a gabona, a kukorica és a cukorrépa. Amennyiben az EU-tagállamok megtagadják e tételek rubelben való térítését, mindezekből komoly hiány keletkezhet az EU-ban, ami rohamos áremelkedést vonhat maga után. Csupán egy tétel, amely önmagáért beszél:
Végül, nem hiába verte ököllel az asztalt Vladimír Soták, a Klub 500 elnöke (az 500 fő feletti foglalkoztatók érdekszövetsége) sajtótájékoztatóján bő egy hete azzal, hogy vagy lesz orosz földgáz, vagy nem lesz semmilyen földgáz. Ez utóbbi esetben bedől a hazai ipar. Szakemberek állítják: a gázfogyasztó berendezések jelentős része alkalmatlan lesz az orosz gáztól eltérő összetételű földgáz fogyasztására. Az emberek egy része felkészülhet a berendezéseinek felcserélésére. A kormány korrektül ezt is elmondhatná az embereknek. Készítse fel őket döntéseinek következményeire.
Pedig elég lenne, ha szakmailag megalapozott döntéseket hozna a makacs politikai és geopolitikai döntések helyett. A számunkra óriási, beláthatatlan károkat okozó szolidaritás helyett.
Farkas Iván, Nyitra megyei képviselő, a Szövetség frakcióvezetője
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »