2025. 03. 21.
A szudáni hadsereg pénteken teljes ellenőrzése alá került a fővárosban, Kartúmban az elnöki palotában – közölte a szudáni televízió és a katonai források -, ami az egyik legjelentősebb előrelépést jelenti a két éve tartó konfliktusban. A hadsereggel szemben álló félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) a bejelentés után figyelmeztetett: a harcoknak még nincs vége.
Az RSF a szudáni hadsereg bejelentése után közölte, hogy a fegyvereseik továbbra is az elnöki palota közelében tartózkodnak. Közleményük szerint a palotát elfoglaló hadsereg támadást indított, ellen egy tucat katona életét vesztette.
A hadsereg közlése szerint a lázadók jelenleg a palotától mintegy 400 méterre állomásoznak, és egy dróntámadást indítottak a hadsereg ellen, több katona és az állami televízió három újságírója is életét vesztette.
A hadsereg videókat osztott meg a palota területén éljenző katonákról. A felvételen betört üvegablakok és golyók lyuggatta falak láthatók. A gépkarabélyokat és gránátvetőket hordozókatonák azt skandálták, hogy “Allahu akbar”, vagyis “Isten hatalmas”.
A közösségi médiában megosztott felvételeken a muzulmán böjti hónap, a ramadán 21. napját jelölték meg, amely megegyezik a pénteki dátummal.
Szudán információs minisztere az X-en közzétett üzenetében megerősítette, hogy a hadsereg visszafoglalta a palotát. “A zászlót felvonták, a palotát visszaszerezték, a harcot a teljes győzelemig folytatják” – írta a tárcavezető.
A palota elfoglalásának bejelentése után a szudáni televízió és katonai források arról számoltak be, hogy a hadsereg házkutatásait végre hajtották a palota körüli területeken az RSF tagjainak üldözése során.
A félkatonai csoport a háború 2023. áprilisi kitörésekor gyorsan elfoglalta a palotát és a főváros nagy részét, de a szudáni fegyveres erők az elmúlt hónapokban visszatértek, és a Nílus folyó mentén megközelítették a palotát.
Az RSF, amely az év elején a kormány létrehozásába kezdett, továbbra is ellenőrzése alatt tartja a Kartúm és a szomszédos Omdurman egyes részeit, valamint Nyugat-Szudánt, ahol a hadsereg az utolsó Dárfúr régióbeli erősség, az al-Fasír elfoglalásáért harcol.
A főváros elfoglalása felgyorsíthatja a hadsereg teljes közép-szudáni hatalomátvételét, és megszilárdíthatja az ország kelet-nyugati területi megosztottságát a két erő között.
Két fél megfogadta, hogy folytatja a harcot az ország fennmaradó részéért. A béketárgyalásokra irányuló erőfeszítések nem vezettek eredményre.
Az afrikai országban 2023 áprilisában robbant ki a hadsereg és az RSF lázadói között fegyveres konfliktus, és rendszeresek a támadások civilek és kórházak ellen is. Az ENSZ szerint a szudáni helyzet jelenleg a világ legnagyobb humanitárius katasztrófájának megfelelő.
Megosztom:
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »