A Szövetség munkatársa hozhatja létre a Magyar Szövetséget

A Szövetség munkatársa hozhatja létre a Magyar Szövetséget

A Szövetség munkatársa hozhatja létre a Magyar Szövetséget Czímer Gábor2023. 11. 02., cs – 19:49 Pozsony |

A belügyminisztérium regisztrált egy kérvényt, amelynek értelmében bizonyos személyek a Szövetségéhez nagyon hasonló néven, Magyar Szövetség elnevezéssel alapítanának pártot. A Szövetség korábban már ugyanerre akarta átkeresztelni magát, azonban a javaslat akkor megbukott.

Május 17-én Szűcs Zsuzsanna, aki a Szövetség dunaszerdahelyi járási titkára (és korábban az MKP járási titkára volt) egy kérvényt nyújtott be a belügyminisztériumhoz, amelynek értelmében az előkészítő bizottsággal közösen megkezdik az aláírásgyűjtést egy új párt, a Magyar Szövetség hivatalos regisztrációjáért. A Magyar Szövetség név azonban rendkívül hasonlít a már létező, Forró Krisztián által vezetett párt nevére.

Véletlen egybeesés?

Ahogy arról beszámoltunk, a Szövetség Híd-platformjának vezetése május 16-án kilépett a pártból, hogy megalapítsa a Híd 2023 néven futó új szubjektumot. A Magyar Szövetség nevének kérelmét Szűcs pedig május 17-én adta be. Lapunk az alakuló párttal kapcsolatban megkereste Pálinkás Évit, a Szövetség szóvivőjét, hogy megtudjuk, tudatában van-e a Szövetség annak, ki regisztrálja az új pártot, vagy kapcsolatban állnak-e a Magyar Szövetség előkészítő bizottságával. „Nem készülünk új pártot alapítani és a pártot sem tervezzük átnevezni” – olvasható a Szövetség szűkszavú válaszában, de érdemben nem feleltek kérdéseinkre.

A név lefoglalása

A most alakuló Magyar Szövetségnek 10 ezer aláírást kellene összegyűjtenie ahhoz, hogy a pártot hivatalosan is regisztrálják az aktív szubjektumok listáján. A törvény értelmében az aláírások összegyűjtésére minden regisztrációra váró pártnak fél év áll a rendelkezésre. Ez idő alatt a belügyminisztérium nem fogad el olyan kérvényeket, amelyekben azonos nevű pártot szeretnének regisztrálni, és a már működő pártok esetében sem engedélyezi a névváltoztatást, amennyiben névegyezés esete merülne fel. Ez a határidő az alakuló Magyar Szövetség esetében november 19-én jár le.

Hírdetés

Nem nyilatkoznak

Lapunknak sikerült felvenni a kapcsolatot Szűcs Zsuzsannával, a Magyar Szövetség alapításáról szóló kérvény benyújtójával. Érdekesség, hogy Szűcs a Szövetség dunaszerdahelyi járási titkára, korábban pedig ugyanazt a tisztséget viselte az MKP-ban. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan halad az aláírásgyűjtés, illetve hogy Szűcs felettesei a Szövetségben tisztában vannak-e a projekt indításával. Szűcs azonban elzárkózott attól, hogy bármilyen formában nyilatkozzon. Ezért megkerestük Berényi Józsefet, az MKP-platform vezetőjét is, aki szintén nem akart nyilatkozni, de annyit elárult, nincs információja az ügyről, ahogy arról sem, hogy Szűcs a Szövetségnek dolgozik.

Korábbi próbálkozások

Az eset érdekessége, hogy korábban, januárban éppen Berényi jelezte annak igényét, hogy a Szövetség nevét Magyar Szövetségre módosítsák. Elmondása szerint ugyanis a választóknak sokat jelent, ha egy párt nevében szerepel a „magyar” szó, így válik számukra nyilvánvalóvá, hogy etnikai pártról van szó. Az MKP vezetője ekkor azt mondta, a névváltoztatást még a parlamenti választás előtt szeretnék eszközölni, ehhez azonban módosítani kellett volna a párt alapszabályzatát, amit csak a Szövetség közgyűlése tehetett volna meg. Az alapszabály-módosításhoz pedig szükség lett volna mindhárom platform egyetértésére, amely kapcsán Rigó Konrád, a Híd-platform akkori vezetője elmondta, nem támogatnák a névváltoztatást. Rigó a Híd-platform többi vezetőjével együtt azonban azonban már távozott a Szövetségből.

Kié a Magyar Szövetség?

A Szövetség névváltoztatásának kérdése még egyszer felmerült, amikor a Szövetség a Simon Zsolt vezette Magyar Fórummal tárgyalt a választáson való közös indulásról. Simon Berényi indoklásához hasonlóan ragaszkodott volna ahhoz, hogy a párt nevében szerepeljen a Magyar Fórum. A tárgyalások végül kudarcba fulladtak, Simon szerint Berényiék többek között a névváltoztatásra sem voltak hajlandóak. A Szövetség névváltoztatásának kérdése azonban harmadszor is felmerült áprilisban, ezúttal az Összefogás-platform jött az ötlettel. Ez már azután történt, hogy Simonék elzárkóztak a választáson való közös indulástól. A Szövetség történetének ebben a szűk 3 hónapjában tehát háromszor is felmerült a névváltoztatás kérdése.

Névharc a pártoknál

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Igor Matovič októberben átnevezte a korábban OĽaNO-ként ismert pártját Szlovákiára. A Matovič-féle névváltoztatást követő közfelháborodás állította reflektorfénybe a belügyminisztérium új politikai pártok regisztrációjával foglalkozó osztályát és kiderült, hogy jelenleg is 10 új párt kérvényezte regisztrációját. A Magyar Szövetség néven bejegyzésre váró párt mellett aláírásgyűjtésbe kezdtek többek által provokatívnak tarott néven többek között a Jednotní Slovania, a Reštart Slovenska, a Slovensko Si Nedáme, a Nová Pravica vagy a Front občianska strana práce is. Mivel több párt nevében is szerepel a „Szlovákia” szó, Matovičék könnyen a Szövetséghez hasonló helyzetben találhatják magukat. Ifjabb Mészáros Lajos jogász ugyanis korábban lapunknak elmondta, a pártok névválasztására vonatkozó törvény csak nagyon szűkösen korlátozza a név megválasztását. A törvény értelmében pusztán olyan nevet nem lehet választani, amelynek egésze vagy annak rövidítése azonos egy már korábban bejegyzett pártéval.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »