A szlovák oktatási minisztérium (MŠVVaM) 2025-ös prioritái közé tartozik a pedagógusok jobb anyagi megbecsülése, az óvodai kötelező oktatás alsó korhatárának három évre történő csökkentése, az általános és középiskolai hálózat optimalizálása, valamint egy mesterséges intelligencia (MI) integrációjára vonatkozó terv kidolgozása az oktatási rendszerben.
Tomáš Drucker oktatási miniszter (Hlas-SD) szerint elengedhetetlen, hogy javuljanak a tanárok fizetései, mivel a szlovákiai pedagógusok bérei az uniós átlaghoz képest rendkívül alacsonyak.
A miniszter bízik abban, hogy az idei évben sikerül lényeges változást elérni, és a szakszervezetekkel már közel állnak a megállapodáshoz.
Egy másik fontos cél a hároméves kortól kötelező óvodai oktatás fokozatos bevezetése, amely Drucker szerint segíthet a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében.
Az óvodai oktatás javítása különösen a hátrányos helyzetű gyermekek jövőbeni esélyeit növelheti.
A minisztérium emellett az iskolahálózat racionalizálását és hatékonyabb finanszírozását is tervezi.
Az MI integrációjával kapcsolatban a cél, hogy az segítse a tanárokat, támogassa a diákokat, és növelje az oktatási rendszer hatékonyságát.
Az OECD oktatási fórumát, amelynek fő témája az MI lesz, ősszel Szlovákiában rendezik meg.
A tervezett reformok közé tartozik továbbá az érettségi vizsgák átalakítása, az egyetemi és szakképzési törvények módosítása, a speciális nevelési igényű gyermekek támogatása, valamint a szegregáció csökkentése az oktatásban.
Drucker szerint ezek a változások csak széles körű politikai támogatással valósíthatók meg. „Az oktatás Szlovákia prioritása kell, hogy legyen” – hangsúlyozta.
(tasr/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »