Az utóbbi időben az Európai Unió tagországai közül egyre többen vezetik be ismét a schengeni övezeten belüli határellenőrzést, ami ellenkezik az uniós polgárok szabad mozgásának elvével. Példa erre a tagállamok csaknem harmada, beleértve Németországot, Hollandiát és Ausztriát.
Ausztria már néhány éve bevezette az „ideiglenes” határellenőrzést, mely azóta is tart. Idén január elsejétől csatlakozott a schengeni egyezményhez Bulgária és Románia is, amivel a szabad mozgási övezethez tartozó országok száma 29-re nőtt. Ennek ellenére kilenc ország megújította a saját határellenőrzések gyakorlatát.
A szlovák–osztrák határátkelőhelyeken változatos a helyzet. Míg Bergnél folynak az ellenőrzések, Köpcsénynél (Kittsee) csak egy kis bódé jelzi a határt. Hasonló a helyzet Morvaszentjánosnál is.
Martin Hojsík, az EP alelnöke szerint ez az egész csak formális intézkedés, itt nincs szó a migránsok határon történő tényleges feltartóztatásáról, inkább csak egy gesztusról, tekintettel a közelgő választásokra.
Radovan Bránik biztonsági elemző szerint a migrációs útvonal áttevődik a zöldhatárra, a migrációs átkelőkön kívülre. A szlovák rendőrség nem kívánja véleményezni nyugati szomszédunk lépéseit, az EP-képviselők azonban azon a véleményen vannak, hogy Schengennek változáson kell keresztülmennie, hogy hű maradjon az eredeti szelleméhez.
„Az Európai Unió migrációs politikája totális csőd, valójában 10 éve csak beszélünk róla“ – véli Branislav Ondruš EP-képviselő. Hojsík mindezt azzal egészítette ki, hogy egy hatékonyabb közös migrációs menekültpolitikára lenne szükség, amivel megszüntethetők lennének a felesleges határellenőrzések.
Ausztriának április 15-én kellene beszüntetnie a határellenőrzéseket, kérdéses azonban, hogy erre valóban sor kerül-e, mivel akadálytalanul meghosszabbíthatja további hat hónappal, erre vonatkozó szándékát elég csak az Európai Unió Tanácsának bejelentenie.
(NZS/Felvidék.ma/Noviny.sk/SITA)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »