2024. 12. 06.
Az iszlamisták állítólag készek békeszerződést kötni Izraellel, miután elfoglalják egész Szíriát és Libanont. Azt is elmondták, hogy tervezik, hogy izraeli nagykövetségeket nyitnak Damaszkuszban és Bejrútban is.
A volt izraeli katonai hírszerző tiszt azt állítja, hogy megkapta a harcosok által kért felszerelések listáját
A volt izraeli katonai hírszerző tiszt, Mordechai Kedar hadnagy újabb olaj volt az állításokra, miszerint Izraelnek kapcsolatai vannak a szíriai iszlamista harcosokkal, akik az elmúlt héten elfoglalták Aleppó városát és környékét. Kedar hadnagy azt állítja, hogy „állandó kapcsolatban” áll az iszlamistákkal, és hogy ők „nem tekintik ellenségnek Izraelt”.
Az iszlamista offenzívában való izraeli bűnrészességről szóló beszéd gyakorlatilag akkor kezdődött, amikor az offenzíva elkezdte felhívni magára a figyelmet. Szombaton a szíriai hadsereg közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy gyakorlatilag „az izraeli ellenség katonai szárnya ellen harcolnak, amelyet tévesen »szíriai forradalomnak« neveznek”.
Ez azért különösen drámai állítás, mert az iszlamistákat a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezeti, amely az al-Kaida szíriai ága köré épült különböző iszlamista szervezetek egyesüléséből jött létre. Sőt, a HTS jelenlegi vezetője a korábbi szíriai al-Kaida-vezető, Abu Mohammad al-Dzsulani.
Kedar hadnagy azonban jelentős részletességgel foglalkozik a HTS-hez fűződő kapcsolatokkal, „szíriai forradalmároknak” nevezi őket, és ragaszkodik ahhoz, hogy „támogatni kell őket”. Izrael úgy látja, hogy közös érdekük a szíriai rendszerváltás.
Ez nem áll meg a szíriai határnál sem. Az iszlamisták állítólag azt mondták Kedar hadnagynak, hogy készek békeszerződést kötni Izraellel, miután elfoglalják egész Szíriát és Libanont. Azt is elmondták, hogy tervezik, hogy izraeli nagykövetségeket nyitnak Damaszkuszban és Bejrútban is.
Hogy a kapcsolat jelenleg meddig tart, az nem teljesen világos, de Kedar hadnagy azt mondta, hogy nemrég átadott egy „részletes” listát az iszlamista erők által kért dolgokról az izraeli kormánynak. Azt nem mondta, hogy milyen tételeket kértek.
Ez azonban nem példa nélküli eset. Gabi Eisenkot volt izraeli hadseregfőnök 2019-ben elismerte, hogy Izrael fegyvereket szállított a szíriai iszlamistáknak, köztük a Nuszra Frontnak, amely később a korábbi HTS lett.
A szíriai ellenzék már 2014-ben közös érdekeket sugallt Izraellel, a Liberális Demokratikus Unió párt alapítója a szíriaiakat az Izraellel való „együttműködésre” buzdította. Akkoriban azonban az ellenséget nemcsak Iránnal és szövetségeseikkel azonosította, hanem az al-Kaidát is magában foglalta. Most az al-Kaida maradványai többé-kevésbé az Izraellel való együttműködésre törekvő ellenzéket jelentik.
Ez idő tájt az izraeli tisztviselők elismerték, hogy a szíriai polgárháborúban való semlegességre való hivatkozásuk ellenére inkább az ISIS-t látnák szívesebben Szíriában, mint az Irán-barát kormányt hatalmon maradni.
Mindezek az új hírek a HTS-nek küldött felszerelésekről csak tovább erősítik azt a nézetet, hogy a csoport szövetkezik az izraeli agresszióval a régióban. A HTS időzítése is hozzájárul ehhez, mivel Izrael november elején szinte naponta támadta Szíriát.
Az izraeli légicsapásokon felül a Shin Bet vezetője, Ronan Bar állítólag november közepén titkos látogatást tett Törökországban, hogy találkozzon Ibrahim Kalin török hírszerzési vezetővel. Hogy miről tárgyaltak, nem erősítették meg, de mivel Törökország állítólag nagymértékben irányítja a HTS által vezetett offenzívát, amelyben a harcokban részt vevő, török támogatású lázadócsoportok közül sokan részt vesznek, valószínűnek tűnik, hogy a szíriai offenzíva legalábbis szóba került a beszélgetés során.
Izrael nyíltan nem szövetséges a HTS-szel, legalábbis jelenleg nem. Ezen a ponton azonban Izrael semlegességének látszata Szíriában kezd kicsúszni a kezéből, és többről van szó, mint két, egymással nem kapcsolatban álló harcosról, akiknek történetesen közös a napirendjük.
Megosztom:
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »