Az utóbbi évtizedekben a karácsonyi hangulatot vegyszerekkel teli díszekkel alakítjuk ki. Az igazi fagyöngyöt, a fenyőágat, a díszeket ftalátok vagy ólom váltották fel. A szeretet, az öröm és a béke ünnepét a kisgyermekes családok könnyen elronthatják azzal, hogy lebecsülik az egészségi kockázatokat.
Ugyanis nem sejtik, hogy a díszek, a csomagolópapír és a karácsonyi növények a kicsikre nézve veszélyt jelentenek. Amint azt a healthline.com írja, tartalmazhatnak ólmot vagy más mérgező anyagot. A szakemberek azonban állítják: a higiéniai szabályok következetes betartásával és egy kis óvatossággal el lehet kerülni a veszélyt. Mi lehet mérgező, és mit tegyünk, hogy az ünnepek alatt se történjen semmi baj?
Karácsonyi díszek és fények
Azok a szép díszek, amelyeket évente egyszer kicsomagolunk, hogy még hangulatosabbá varázsolják az ünnepet, akár mérgezők is lehetnek, mert több ólmot tartalmazhatnak. Bár sokan foglalkoztak már ezzel a témával, még mindig nem derült ki, hogy reális veszélyt jelentenek-e. „Véleményem szerint csak ritkán történik ólommérgezés akkor, amikor az emberek a karácsonyfát díszítik” – állapította meg dr. Ken Spaeth, a New York-i Northwell Health enviromentális osztályának vezetője, majd hozzátette: nehéz biztonsággal kijelenteni, hogy a díszek valóban tartalmaznak ólmot. Az igazság az, hogy ezt a fémet még mindig használják bizonyos fogyasztási cikkek gyártásakor. Felhívta a szülők figyelmét, hogy legyenek óvatosak, és figyeljenek a gyerekekre, amikor a díszekkel dolgoznak, ugyanis nagyon kön?nyen a szájukba veszik és így bekerülhet az ólom a szervezetükbe.
Játékok
Az ünnep elválaszthatatlan a játéktól. Itt is az a veszély fenyeget, hogy a gyerek a festékben lévő ólomtól vagy más nehézfémtől fertőzést kap. A kicsikre nézve az elemre működő elektronikus játékok is veszélyt jelentenek. Mivel ezek az elemek kicsik, a gyerek könnyen lenyelheti őket. Az emésztőrendszerben égési sérülést, nyelőcső- és gyomorkárosodást okozhatnak.
Növények
A mikulásvirág, a magyal, a fagyöngy nem egy lakást díszít karácsonykor. Gyönyörűek, de ne tévesszük szem elől, hogy mérgezőek. Legyenek biztonságos helyen, ahol a kisgyerek nem éri el őket. Ha a szájába is veszi, nem valószínű, hogy nagy mennyiség kerül oda, mert nem fog neki ízleni. A gyerekek többsége csak megnyalja. Némelyiknek gyomorfájást, hasmenést, hányingert, ritkán súlyos mérgezést okoz.
Csomagolópapír
Vannak csodaszép csomagolópapírok, de összetevői, mint a tinta, a festékanyag, a vegyszerek mérgező anyagokat tartalmazhatnak. „A papírgyártáshoz egyre több vegyszert alkalmaznak és nehézfémek is lehetnek benne” – mondta doktor Spaeth. Hozzátette: ajándékcsomagolás közben biztosan nem történik semmi baj, de ne engedje meg a kisgyereknek, hogy a szájába vegye. Hogy elkerüljék a bajt, gondoskodjon a higiéniai szabályok betartásáról, gyakran mosson kezet. Ügyeljen arra, hogy a kicsi ne vegyen olyan játékot a szájába, amiben elem van.
(Vys-k)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »