Az Európai Parlament a szlovák ellenzéki pártok EP-képviselőinek kezdeményezésére a héten határozatot fogadott el Szlovákia ellen. Ahogy azt alább bemutatjuk, az EP-határozat indokoltsága enyhén szólva is megkérdőjelezhető. A Fico-kormány az EP döntését a tagállamok hatásköreibe és belpolitikába való beavatkozásként értékelte, és ennek szellemében most ellenhatározatot készít elő. A dolog nem túl kellemes szépséghibája, hogy a szövegezésen a nyíltan marxista Ľubos Blaha dolgozik – amit úgy is értékelhetünk, hogy az EP szélsőséges demagógiájára a szlovák kormány is szélsőségesen kemény választ fog adni.
Az EP által elfogadott határozatot Vladimír Bilčík (korábban a Demokrati politikusa) és Peter Pollár (OĽANO) is aláírta. Nem lehetnek rá túl büszkék, a szövegezés ugyanis tele van olyan megfogalmazásokkal, amelyek vagy nem igazak, vagy az ország szuverenitását vonják kétségbe. Legitim dolog egyet nem érteni a regnáló kormány döntésével, de az EP konzervatívok és szuverenisták elleni boszorkányüldözését használni fel a választások kimenetelének megváltoztatására, minimum erőteljesen aggályos.
Főleg, hogy az egészről ordít a szándék, hogy a szlovák belpolitikai csatározást Szlovákia területéről (ahol a progresszívok nem győzhetnek – egyelőre) az európai színtérre tereljék (ahol a kettős mércét naponta használó szélsőliberálisok nyeregben lehetnek).
Ennek szellemében fogalmazták meg a határozatot, amit nyolc szlovák ellenzéki EP-képviselő is megszavazott. A szövegezésnek eredetileg a Fico-kormány azon szándékát kellett volna elítélnie, hogy el akarja törölni a Speciális Ügyészséget, amit éppen most liberálisoknak tetsző ügyész vezet. Ehelyett sokkal messzebbre ment.
Az olvasható benne, hogy gyűlöletkeltő környezet alakult ki az újságírók, a polgári társadalom és a sérülékeny csoportokkal szemben, és ebben a környezetben súlyos erőszakos bűncselekményekre került sor, mint a Kuciak-gyilkosság (ami mellesleg 2018-ban történt, és 2020-ban Brüsszel-párti kormányok regnáltak…).
Ezen túlmenően az EP-határozat szerint az új kormány megbélyegzi a külföldről finanszírozott szervezeteket és beavatkoznak a független szerkesztőségek munkájába.
Mindez persze nem igaz, vagy, ami fontosabb, nem csak a kormányra igaz. A konzervatív-nemzeti és keresztény csoportok, újságírók és főleg a magyar közösség ellen évek óta súlyos és durva politikai támogatásokat intéztek a progresszív és atlantista politikusok, beleértve a PS-t, a Demokratit, Ivan Korčok jelenleg elnökjelöltet és Rastislav Káčer volt külügyminisztert. Akkor egyetlen elítélő határozat sem született.
És épp a minap támadta azzal a konzervatív magyar felvidéki sajtót és szervezeteket az egyik balliberális magyarul író portál, amiatt, hogy külföldről (Magyarországról) kapnak pénzt.
Enyhén szólva is kilóg a lóláb. Az EP-határozat tehát egy ideológiai-politikai határozat lett, ami nem csak figyelmen kívül hagyja a konzervatívok, keresztények, nem LGBTI-közösséghez tartozó kisebbségek érdekeit hagyja figyelmen kívül, de nyíltan ellenük és a szuverenista-nemzeti kormányok ellen irányul. Ebben a tekintetben lenne miért szégyenkeznie az OĽANO-nak és a KDH-nak, akik Smer elleni hadjáratukban már egyáltalán nem válogatnak az eszközökben.
A Fico-kormány nem hagyja válasz nélkül
A Štandard szlovák konzervatív hírportál közlése szerint a kormány tervezett ellenhatározata felszólítja az EP-t, hogy tartózkodjon a szlovák belügyekbe való beavatkozástól és az uniós tagállamok hatásköreinek megkérdőjelezésétől.
Felszólítja, hogy „tartsa tiszteletben, hogy a Büntetőtörvénykönyv módosítása és a Speciális Ügyészség eltörlése a demokratikusan választott szlovák kormány legitim döntési joga, ami semmilyen módon nem ütközik az EU joggyakorlatával”.
Az ellenhatározatban az is benne lesz, hogy „az EP hagyjon fel az uniós tagállamok kizárólagos hatáskörének megkérdőjelezésével ideológiai határataival, és hagyjon fel a dezinformáció szlovákiai terjesztésével„.
Az egyelőre nem egészen világos, mit takar a dezinformáció ebben az esetben, tény azonban, hogy Lengyelország és Magyarország esetén egy sor nem valós, mondjuk ki egyenesen, rosszindulatú és hazug állítást is megfogalmazott már az EP liberális-baloldali-néppárti többsége – névleg a jogállamiság érdekében, gyakorlatilag a politikai hatalmi és gazdasági játszma részeként.
A Štandard úgy tudja, hogy az ellenhatározatot Blaha már csütörtökön a parlament külügyi bizottsága elé terjesztette, ám az nem volt határozatképes. Blaha azonban jövő héten újra próbálkozik, és azt állítja, hogy a koalíciós képviselők támogatják a beadványát.
Az egész ügy egyébként a legtöbbet az ellenzéki KDH-nak fog ártani, amely már most is felemás helyzetbe került. Az ellenzékkel közösen szervezett kormányellenes tüntetések a múlt héten Korčok kampányává változtak, ezen a héten pedig az LGBTI-szervezetek kormányzati finanszírozásának fenntartását követelték a pódiumról. A KDH EP-képviselője hiába szavazott nemmel az EP határozatára, mégiscsak az ellenzékkel közösen politizál, és ez bizony rá fogja nyomni bélyegét a párt megítélésére, amely progresszív-atlantista Korčok érdekében még saját jelöltet sem állított az elnökválasztáson…
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »