A Schadl-ügy bonyodalmai: sok kérdés és az idő is sürget

A Schadl-ügy bonyodalmai: sok kérdés és az idő is sürget

Harminc napon belül új vezetőséget választ a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar, miután Schadl György elnök lemondott az ellene folytatott büntetőeljárás miatt. A kormány szerint a köztestület tagjainak feladata, hogy ne korrupt vezetőket válasszanak, a végrehajtás felügyelete pedig a bíróság és egy erre a célra létrehozott állami hatóság feladata.

Keresztes László Lóránt firtatta napirend előtt, hogy milyen politikusok voltak érintettek a korrupt végrehajtók kinevezésében. Az LMP-s honatya sérelmezte, hogy bár egy vita során az Igazságügyi Minisztérium államtitkára is elismerte, hogy rossz a törvényi szabályozás, nem tettek semmit annak megváltoztatása érdekében.

Azzal kapcsolatban, hogy Répássy Róbert nemrégiben panaszt nyújtott be ellene, mert szerinte túl sok kérdést tesz föl, megjegyezte: erre nem kerülne sor, ha válaszokkal szolgálának a kérdéseire. „Miért tagadják meg folyamatosan – a miniszterasszony (Varga Judit – a szerk.) és ön is – a válaszokat?” – tette fel az újabb kérdést Keresztes László Lóránt, aki szerint arra sem érkezett érdemi reakció, hogy Varga Judit és Schadl György találkoztak-e.

Hírdetés

Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára emlékeztetett rá, hogy a végrehajtói kar vezetőit a köztestület tagsága választja meg, nem a kormány. A munkájuk felügyeletére pedig a bíróságon kívül van egy külön hivatal is: 2021. október 1-je óta, az Országgyűlés döntése értelmében a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) jogosult és köteles megtenni minden olyan intézkedést, amely a végrehajtók működésének törvényességével kapcsolatos.

A végrehajtók működésével kapcsolatos panaszokat nemcsak az SZTFH, hanem a bíróság, egészen pontosan a végrehajtó székhelye szerint illetékes törvényszék elnöke jogosult kivizsgálni, és akár fegyelmi eljárást is kezdeményezhet, amennyiben szabálysértésről szerez tudomást – jegyezte meg Répássy Róbert. Arra is felhívta a figyelmet, hogy minden végrehajtás jogerős bírósági ítélet alapján indul meg. A politikusok esetleges érintettségére nem tért ki válaszában az államtitkár.

Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »