A rossz lehelet meglepő okai

A rossz lehelet meglepő okai

Elég meglepő, de egy kutatás szerint az emberek több mint 65 százalékának kellemetlen szagú a lehelete. Ennek számtalan oka lehet, például az alábbiak is – ha tisztában vagyunk velük, akkor könnyebben el is kerülhetjük a kényelmetlenséget.

A rossz leheletet okozó baktériumok számára a cukor ideális tápanyag. A cukorkák, nem cukormentes rágógumik éppen ezért nagyban hozzájárulnak a kellemetlen szájszag kialakulásához. Éppen ezért ha szeretjük az ilyen finomságokat, akkor mindig ügyeljünk rá, hogy kizárólag cukormentes verziót válasszunk. Ezzel nemcsak leheletünk illatáért, hanem fogaink egészségéért is sokat tehetünk – írja a Házipatika.com.

A tejtermékek, a hús és a halak olyan fehérjéket tartalmaznak, amelyek táplálják a szájban élő, kénes anyagot termelő baktériumokat – ezek szintén kellemetlen szájszagot okoznak. A tojás szintén felelős lehet a rossz leheletért, sőt bizonyos diófélék és olajos magok, valamint a lencse-, illetve babfélék is ludasak lehetnek. Éppen ezért, ha fehérjedús ételeket fogyasztunk, fél órával étkezés után érdemes lehet átöblíteni a szánkat valamilyen erre való szájvízzel.

Hírdetés

Savas környezetben a baktériumok gyorsabban szaporodnak, ezért a savas ételek és italok fogyasztása után is rossz lehet a leheletünk. Ilyen a paradicsomlé, a citrusfélék, illetve a belőlük készült italok, a szénsavas üdítők, a paradicsomos szószok, a ketchup, a savanyúságok, a zsíros húsok, a vaj, az olívabogyó és a csokoládé is.

A mogyoróvaj annyira ragacsos, hogy még a nyál sem képes „elmosni” – órákon át a szájüregben marad a fogakra, illetve a szájpadlásra tapadva. Az itt élő mikrobák nagy örömére, amelyeknek ideális táptalajt nyújtanak – ha nem akarunk rossz leheletet, ezt a finomságot is érdemes kerülni.

Sokan szednek fokhagyma-, illetve halolajat tartalmazó táplálékkiegészítőket, kapszulákat, amelyeknek a szaga nem éppen kellemes. Ez a szag pedig, ha lenyeljük őket, párologni fog a szervezetünkből, és többek között a leheletünket is „megillatosítja”.

Különösen a laktózérzékenyeknél vezet kellemetlen szájszag kialakulásához a tejtermékek fogyasztása. Ha úgy tapasztaljuk, hogy tej, sajt vagy túró evése-ivása után emésztésünk rendetlenkedik, puffadunk, és rossz a leheletünk, akkor esélyes, hogy diagnosztizálatlan laktózérzékenységünk van.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »