A refluxbetegség meglepő tünetei

A refluxbetegség meglepő tünetei

A refluxbetegségről a legtöbben tudják, hogy a legfontosabb tünete a rendszeres gyomorégés, vagyis a mellkasban vagy a torokban jelentkező égető fájdalom. Ezen kívül azonban számos jel utalhat a refluxra, olyanok is, melyeket nem kötünk össze azonnal a betegséggel.

A gyomorégés igen jellegzetes tünet, tulajdonképpen a nyelőcsőbe visszacsorgó gyomorsav maró hatását érezzük. A legtöbbször csípős, zsíros vagy fűszeres ételek elfogyasztása után jelentkezik, de gyakori az éjszakai gyomorégés is. A refluxbetegségnek azonban más, kevésbé ismert tünetei is lehetnek. Ezekre is érdemes odafigyelni, mert a nem kezelt reflux nemcsak állandó fájdalommal és kellemetlenségekkel járhat együtt, de idővel súlyos szövődményeket is okozhat, többek között például nyelőcsőszűkületet, sőt a nyelőcsődaganat kialakulásának a rizikóját is megnöveli. Lássuk a kevésbé ismert tüneteket! – írja a Házipatika.com.

Az állandó hányingert is okozhatja a gyomorból visszacsorgó sav, és különösen akkor érdemes a refluxra gyanakodni, ha a hányinger az étkezések után jelentkezik. A hányinger természetesen más betegségek tünete is lehet, de ha a reflux néhány egyéb tünetét is észleljük magunkon, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnunk magunkat.

Esetenként a gyomorsav nemcsak a nyelőcsőbe szivároghat vissza, de akár a torok hátsó részébe is. Ennek következménye az állandó, kellemetlen szájíz lehet, melyet a betegek keserűként, fémesként vagy savanykásként írnak le.

Hírdetés

A kellemetlen szájíz, a mellkasi fájdalom és a hányinger mellett tünetként jelentkezhet a torokfájás, illetve a fulladásérzés, mintha valami a torkunkba szorult volna („gombócérzés”). Ez a kellemetlenség időnként kifejezetten fájdalmas, sőt ijesztő is lehet, különösen, ha mellkasi fájdalommal együtt jár, hiszen ez nagyon emlékeztethet a szívroham tüneteire. A nyelőcső irritációja torokfájásként is jelentkezhet, de ezt a torkot érintő fertőzésekkel ellentétben nem kíséri például láz, orrdugulás vagy orrfolyás, esetleg fejfájás. 

A gyomorsav nemcsak a nyelőcsövet irritálhatja, hanem a hangszálakat is, ez pedig a hangunk megváltozását okozhatja. A rekedtség, a hang elgyengülése, fátyolossága vagy egyéb változás a refluxbetegség egyik legkevésbé ismert tünete.

Ahogy a gyomorsav visszacsoroghat akár a torok felső részéhez, úgy a légutakba is bekerülhet, és ott irritációt okozhat. Ennek a tünete lehet például köhögési roham (különösen étkezések után). Az asztmások különösen nagy veszélyben lehetnek, mert a köhögés és az irritáló gyomorsav hatására asztmás roham is kialakulhat náluk. Néhány szakember szerint az irritáció mellett az is fokozhatja az asztmás roham valószínűségét, hogy a szervezetünk igyekszik a légutak „leszűkítésével” megakadályozni, hogy a gyomorsav odakerüljön, ez pedig nehézlégzést okozhat.

Végül, a refluxbetegségre utaló meglepő tünet lehet a fokozott nyáltermelés, ez ugyanis arra utal, hogy a szervezetünk igyekszik megszabadulni az irritáló anyagoktól, a reflux esetén a visszacsorgó gyomorsavtól. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »