A PS ellenzi, hogy mesterséges intelligenciával ellátott kamerákat telepítsenek az iskolákba

A PS ellenzi, hogy mesterséges intelligenciával ellátott kamerákat telepítsenek az iskolákba

A PS ellenzi, hogy mesterséges intelligenciával ellátott kamerákat telepítsenek az iskolákba Mészáros Richárd2024. 11. 05., k – 14:12

A Progresszív Szlovákia (PS) bírálja a belügyminisztérium azon tervét, hogy mesterséges intelligenciával felszerelt kamerarendszereket telepítsenek az iskolákba. Állításuk szerint a javaslat adatbiztonsági kérdéseket vet fel, és visszaélésekhez vezethet.

Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke szerint a belügyminisztérium egy olyan kamerarendszer telepítését tervezi az iskolákban, amely képes lesz a gyermekek, a tanárok és a szülők arcát lemodellezni, majd az ebből származó adatot tárolni. „Ez egymillió ember személyes adatainak figyelemmel kísérését jelentené, beleértve az iskolába érkezésük és távozásuk idejét, napi rutinjaikat, társas kapcsolataikat, viselkedésüket, öltözködésüket és étkezési szokásaikat” – tette hozzá.

Hírdetés

Šimečka szerint a kamerák felvételeit tárolnák, ami további adatbiztonsági kérdéseket vet fel. „Ki garantálja, hogy ez a rendszer védett lesz, és nem férnek hozzá bűnözők, pedofilok, vagy akár a maffia, akik a gyerekeinkről szóló adatokat megszerezhetik?” Hangsúlyozta, hogy ezek az adatok visszaélések tárgyai lehetnek. „A bombafenyegetések miatt az iskoláknak célzott, pontos megoldásokra van szükségük” – szögezte le.

A PS képviselői arra is felhívták a figyelmet, hogy a terv megvalósítása hosszú időt vehet igénybe, miközben a bombafenyegetések azonnali megoldást kívánnak. Tina Gažovičová (PS) az iskolákban elhelyezni kívánt kamerákat költséges és haszontalan eszközöknek nevezte, „amelyek nem növelik a diákok biztonságát, hanem új kockázatot jelentenek a magánélet megsértése szempontjából”.

Matúš Šutaj Estok (Hlas) belügyminiszter javaslata szerint 2026 végéig mintegy háromezer szlovákiai iskolába telepítenének mesterséges intelligenciával ellátott kamerarendszert, amely képes lenne felismerni a diákok kockázatos viselkedését, majd az erről szóló adatokat a műveleti központnak továbbítaná.

(TASR)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »