A pipák világa – kiállításmegnyitó Rimaszombatban (képekkel)

A pipák világa – kiállításmegnyitó Rimaszombatban (képekkel)

A Gömör-Kishonti Múzeumban Rimaszombatban kiállítás nyílt A dohányzás polgári kultúrája címmel. A kiállítást Kerényi Éva, a múzeum igazgatója nyitotta meg, kurátora Jakub Puziak a Krakkói Régészeti Múzeumból. A szakmai információt Jakub Puziak, szlovák nyelven pedig Alexander Botoš, a múzeum régésze szolgáltatta a jelenlevőknek. Kellemes zenélésről a Rimaszombati Művészeti Alapiskola tanára és diákja gondoskodott.

Az információ szerint a kiállítás bemutatja a látogatóknak a dohányzás kultúráját a korabeli Krakkó városában. Bemutatja a pipázás világát a régészet által feltárt pipák alapján és bemutatja a török kávézót, azt a környezetet, ahol a dohányzás élvezete fontos része volt a kávéivás kultúrájának.

A látogató betekintést kap tehát az újkori tárgyi kultúra egyik legfontosabb forrásába – a pipák világába, amelyek Európában a 17. századtól kezdtek el széles körben elterjedni. A pipák értékes leletek a régészek számára – például a modern kor rétegeinek datálásával kapcsolatos kutatások kontextusában –, ugyanakkor kézzelfogható bizonyítékai is a régi szokásoknak és

divatoknak, amelyek a dohányzásban is megmutatkoztak. A kiállításon 69 pipa látható, amelyek a 17. századtól a 20. század első feléig terjedő időszakból származnak, és a Krakkói Régészeti Múzeum gyűjteményének egyedülálló darabjait képezik.

A kiállításon a látogatók egy autentikus török kávézóba csöppennek, ahol megismerhetik a krakkói pipázás történetét. A szerző, a pipákat a régi krakkói polgárok kultúrájának, és annak irányultságának tárgyi bizonyítékaként kívánta bemutatni, amely a török hagyományok hatására alakult ki. A kiállítás utazást jelent egy másik kulturális dimenzióba, melyre a kelet-európai pipázás egzotikuma gyakorol hatást.

Hírdetés

A Krakkó királyi városban talált pipák arra utalnak, hogy a város lakói kedvelték a dohányzást, amely Krakkóban a keleti (török) hagyományok ihletésére honosodott meg. Arra utalnak, hogy a korabeli fogyasztók mind a helyi termékeket, mind a más európai országokban gyártott kiváló minőségű pipákat használták.

A kiállítás 2026. április 26-ig tekinthető meg a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermében, Rimaszombatban.

A Körkép.sk megkérdezte Ádám Sándor, rimaszombati látogató véleményét a kiállításról.

„Érdekes kiállításnak tartom, amely valószínűleg a férfiakat fogja érdekelni. Rimaszombatban sokan emlékeznek még a dohánygyárra, amely pipadohányt gyártott (Taras Buľba, Favorit, stb.). Én 20 évig dolgoztam ott, mint minőségellenőr. Öten voltunk, az volt a dolgunk, hogy ellenőrizzük a legyártott termékek minőségét. Pipáztunk sokat. Közben ettünk sonkát, miegymást, hogy meg tudjuk különböztetni az íllatokat és szagokat egymástól. Mindenkinek volt saját pipája, az enyém még most is megvan odahaza. Szép időszaka volt az életemnek, szívesen emlékszem rá.“

Mede Géza

Képek: a szerző és Gecse Attila felvételei


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »