Február 24-én este 7 órától Ferenc pápa élő online kapcsolatba lép az amerikai kontinens minden tájáról származó hallgatókkal. Az eseményt a Loyola Egyetem kezdeményezte és szervezte a Pápai Latin-amerika Bizottsággal együttműködésben. Emilce Cuda, a bizottság titkára beszélt a kezdeményezésről a Vatikáni Rádiónak.
Ferenc pápa 75 percet tölt az észak-, dél- és közép-amerikai fiatalokkal, akik jórészt bevándorló hátterű, illetve a migráció kérdései iránt érdeklődő diákok, hogy „szinódusi” stílusban megvitassák az oktatást, a migrációt, a környezeti fenntarthatóságot, a gazdasági igazságosságot, az átfogó emberi fejlődést.
Az Építsünk hidakat Észak és Dél között címmel meghirdetett online rendezvény – melyet ITT lehet majd követni – a tekintélyes chicagói Loyola Egyetem Teológiai Tanszéke, a Pápai Latin-Amerika Bizottság, a Pasztorális Tanulmányok Intézete és a Hank Központ a Katolikus Intellektuális Örökségért intézmény együttműködésében valósul meg.
Az online találkozót Blaise Cupich bíboros, Chicago érseke és Emilce Cuda argentin teológusnő nyitja meg, akit néhány napja neveztek ki a Pápai Latin-Amerika Bizottság titkárának.
Emilce Cuda professzor asszony a Vatikáni Rádiónak számolt be a kezdeményezésről: „A Loyola Egyetemről a kollégák meghívtak, hogy tartsak egy konferenciát a fiataloknak a szinodalitásról, ami nagy jelentőséggel bíró kifejezés, és amelyet a hároméves szinódusi út során építenek majd ki. Megkérdezték tőlem, hogy »Miért nem hívod meg a Szentatyát?«. Őrültségnek tűnt számomra, de átgondoltam, és meghívtam Ferenc pápát. Nagyon boldog volt, és lelkes, hogy beszélhet a fiatalokkal, hogy megismerje a jelent és a jövőt.”
A Pápai Latin-Amerika Bizottság is lelkes: „A pápa és az egyetem, Isten népének egy fontos része között megvalósuló találkozó által” egy hálózatot kívánnak létrehozni Amerika-szerte, amelybe több ezer, az Egyesült Államokba bevándorolt katolikust is bevonnak, problémáikkal és szükségleteikkel. „A hidak létrehozása a központi elképzelés, és majd meglátjuk, mi lehet a közös téma egy olyan szilárd híd létrehozásához, amely lehetővé teszi ennek a nehéz feladatnak a megvalósítását” – hangsúlyozta Emilce Cuda.
A pápával párbeszédet folytató fiatalok között lesznek olyanok is, akik kénytelenek voltak elhagyni otthonukat: „Nemcsak egyik országból a másikba, hanem belső migránsokként is. Olyan emberek, akik a perifériáról a központba költöznek, esetleg gazdasági problémák miatt, és akik nem rendelkeznek semmiféle védelmi hálóval” – mutatott rá az argentin teológusnő. „Tekintsünk a latin-amerikai országokon belüli vagy a karibi országokból érkező migrációra. Vannak köztük migráns diákok, bevándorlók gyermekei, vagy már felnőttek, akik elkötelezettek a migráció problémája iránt. Mi nem a migráció problémájával szeretnénk foglalkozni, mert a világon már sok szervezet teszi ezt, beleértve a vatikáni Átfogó Emberi Fejlődés Dikasztériumát is, de úgy gondoljuk, hogy szükség van oktatási, tudományos és technológiai hozzájárulásra ennek a tragédiának a kezeléséhez” – fogalmazott Emilce Cuda.
„A pápa párbeszédet folytat az egyetemi hallgatókkal, akik konkrét oktatási projektekről számolnak be, amelyek célja a környezeti és gazdasági szféra igazságos átalakítása” – tájékoztatott Emilce Cuda. „Például Latin-Amerika szenved a természeti erőforrásai kihasználásától, de tekintettel az ökológiai változásokra, ahhoz, hogy továbbra is az erőforrásaiból éljen, gépekre van szüksége. Ez pedig csak az igazságos átmenet útjára lépve lehetséges. A probléma az, hogy a helyi egyetemek gyakran nem rendelkeznek tudományos-technológiai erőforrásokkal. Ha azonban együttműködnek az észak-amerikai egyetemekkel, ez reményt jelenthet Latin-Amerikának, valamint más kontinensek egyetemistáinak, akik nagyobb felelősséget vállalnak, és így tágabb körben folytathatják projektjeiket.”
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »