„Ha ehhez hozzávesszük (Angela) Merkel (német kancellár) beismerését, hogy erősítették Ukrajnát, és nem számoltak a minszki megállapodásokkal, akkor egy előre megtervezett háborúról van szó Oroszország ellen” – írta Zaharova külügyi szóvivő.
Zaharova – TASS/Mihail Metzel
A német külügyminiszter nyilatkozata, miszerint a Nyugat „háborút folytat Oroszország ellen”, párosítva a német kancellár korábbi beismerésével arra vall, hogy előre eltervezett háború zajlik Moszkva ellen – írta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdai Telegram-bejegyzésében.
Zaharova Annalena Baerbock német külügyminiszternek az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén, Strasbourgban kedden elmondott beszédére reagált, amelyben harckocsik szállítását sürgette Ukrajnának.
„Ha folytatjuk ezt az egymásra mutogatós játékot, mert ez kényelmesebb és egyszerűbb, Oroszország és Putyin fog nyerni. Ezért nem fordulok az önök országához, más országokhoz, hogy megkérdezzem, miért nem szállítottak önjáró tüzérségi egységeket – PzH 2000-es tarackokat, annak ellenére, hogy Hollandia és Németország szállított ilyeneket. Ez nem vezet semmire. Ennek csak Európa megosztottsága lesz a vége. Ezért mondtam nemrégiben: igen, többet kell tennünk Ukrajna védelmében, igen, többet kell tennünk abban, ami a tankokat illeti. De a legfontosabb és legdöntőbb dolog az, hogy ezt közösen kell megtennünk, és nem szabad a +keresd a bűnöst!+ játékot játszani Európában, mert mi Oroszország ellen vívunk háborút, nem egymás ellen” – idézte Zaharova Baerbockot.
„Ha ehhez hozzávesszük (Angela) Merkel (német kancellár) beismerését, hogy erősítették Ukrajnát, és nem számoltak a minszki megállapodásokkal, akkor egy előre megtervezett háborúról van szó Oroszország ellen” – írta a külügyi szóvivő.
Szergej Nyecsajev berlini orosz nagykövet szerdán újságíróknak nyilatkozva rendkívül veszélyesnek nevezte Berlin döntését, hogy Leopard 2 harckocsikat szállít Kijevnek. Mint mondta, ez a konfliktust a konfrontáció új szintjére emeli és ellentmond a német politikusok azon kijelentéseinek, hogy Németoszág nem hajlandó belekeveredni.
„Sajnos ez újra és újra megtörténik” – hangoztatta.
A misszióvezető szerint Berlin határozottan elutasította, hogy elismerje történelmi felelősségét Oroszország népe iránt. Azt hangoztatta, hogy Berlin nem hajlandó diplomáciai úton megoldani a konfliktust, és a fegyverszállításokkal újabb eszkalációra törekszik, ami veszélyezteti a kétoldalú kapcsolatok normalizálásának lehetőségét.
Anatolij Antonov, Oroszország amerikai nagykövete a washingtoni orosz diplomáciai képviselet közleménye szerint kilátásba helyezte, hogy az orosz hadsereg meg fogja semmisíteni az amerikai M1 Abrams tankokat, ha leszállítják őket Ukrajnának. Megjegyezte, az Egyesült Államok képviselői „folyamatosan növelik a bábjaiknak nyújtott katonai segítség mértékét”.
A diplomata szerint Washington nem fogja tudni a tankok szállítását „védelmi fegyverekről” szóló érvekkel igazolni. Antonov szerint „senkinek sem szabad illúziókat táplálnia azzal kapcsolatban, hogy ki az igazi agresszor a jelenlegi konfliktusban”.
Konsztantyin Gavrilov, a katonai biztonságról és fegyverzetellenőrzésről szóló bécsi tárgyalásokon részt vevő orosz delegáció vezetője szerdán kilátásba helyezte, hogy Oroszország keményen fog reagálni, ha Ukrajnának nagyhatótávolságú fegyvereket adnak át.
„Ha Washington és a NATO-országok fegyverekkel látják el Kijevet az Oroszország mélyében békés városok ellen indított csapásokhoz és az alkotmányba foglalt területeink elfoglalására tett kísérletekhez, az kemény válaszintézkedésekre kényszeríti majd Moszkvát. Ne mondják később, hogy nem figyelmeztettük Önöket!” – idézte Gavrilovot a RIA Novosztyi hírügynökség.
A diplomata óva intette Ukrajna szövetségeseit attól is, hogy uránhegyű harckocsilövedékekkel lássák el Kijevet. Leszögezte, hogy Oroszország az ilyen típusú lőszer használatára „piszkos” bomba használataként fogja tekinteni.
Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szakértőkre hivatkozva azt hangoztatta, hogy az amerikai Abrams és német Leopard harckocsik leszállítása Ukrajnának műszaki okokból „meglehetősen kudarcos” terv, amely túlbecsüli azt a potenciált, amellyel e lépés hozzájárulhat az ukrán fegyveres erők megerősítéséhez.
Megismételte: egyelőre nem körvonalazódik annak lehetősége, hogy a konfliktus rendezését diplomáciai útra tereljék.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy Moszkva és Berlin között nem történt kapcsolatfelvétel a harckocsi-szállítás ügyében.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »