Közeledik a rettegett bikiniszezon és ahelyett, hogy őrült, sanyargatós diétába kezdenél, állíts össze egy hosszútávon is tartható, egészséges étrendet. Ennek elengedhetetlen része a kellő mennyiségű rostfogyasztás, melyet zöldségek, gyümölcsök formájában viszünk be leginkább a szervezetünkbe. Mivel nem tudunk ezekből napi szinten több kilót megenni, jöhet egy kis utánpótlás útifűmaghéj formájában.
Az útifű Indiában őshonos növény, magjait elsődlegesen gyógyászati célokra használják. Gyomor-és bélpanaszokkal küzdők számára a legjobb rostforrás. Az emésztőrendszerben elnyeli a vizet, lelassítva az emésztést és a különböző tápanyagok felszívódását. Ezzel például lassítva az éhségérzetet is a testben. Ez csak egy a számos jótékony hatásai közül, de tulajdonképpen az egész szervezetet egyensúlyi állapotába segíti – írja a bien.hu.
A vércukorszintünk testünk egész működésére hatással van. Az ingadozó vércukorszint lehet a 2-es típusú cukorbetegség és más anyagcserezavar figyelmeztető jele. Kutatások bizonyítják, hogy az útifűmaghéj rendszeres fogyasztása az étkezés után szabályozza a vércukorszint kilengéseit, így csökkentve a felszívódó szénhidrát mennyiségét. Mivel a magas rosttartalom elnyújtja a teltségérzetet, ezért cukorbetegek számára igencsak ajánlott, hiszen megszünteti a hirtelen jövő farkaséhséget. Inzulinrezisztens diétába is tökéletesen beilleszthető, akár édes-sós ízekhez egyaránt.
Hihetetlen módon támogatja a fogyást is, hiszen hosszantartó teltségérzetet biztosít, ráadásul biztosítja a folyamatos méregtelenítést a salakanyagok kiürítésével. Amennyiben még nem fogyasztottál útifűmaghéjat, kezdd kicsiben és napi 2 tk. mennyiséget keverj össze vízzel, minden étkezés előtt. Ezzel elkezded hozzászoktatni a bélrendszeredet a fogyasztásához.
Máskülönben, ha hirtelen emeled meg a rostbeviteledet, könnyen puffadás és gyomorfájdalom lehet a vége. Akár a reggeli zabkásádba is belekeverheted, teljesen semleges íze van, tehát nem lesz rossz a végeredmény. Mehet rántottába, turmixokba, sütikbe, gyakorlatilag bármibe. Ezentúl egy szelet süti is bőven elég lesz, mivel lassítva a szénhidrát felszívódását, hamarabb eltelít. Akár még a palacsintát is felturbózhatod egy kis extra rosttal, próbáld ki a liszt helyettesítőjeként.
Hozzávalók:
Keverj össze mindent egy tálba, majd elő a robotgéppel és mehet is a mixelés. Ezután már sütheted is! Arra figyelj, hogy az útifűmaghéj folyamatosan magába szívja a nedvességet, ezért érdemes tejet és szódát adagolni a masszához, ha igényli.
Egy tk útifűmaghéj 5g rostot tartalmaz, ami kb. 15%-a az ajánlott napi mennyiségnek. Ez nagyjából 200g párolt brokkolinak felel meg. Már ez a mennyiség is csodákat művel az emberi testtel, ráadásul ha még friss zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztasz mellé, akkor egy életre biztosítod a bélrendszered harmonikus működését. Az egészéges bélmozgás az egészség alappillére, ha ez borul, akkor sorra jelentkeznek az emésztőszervi problémák.
Mindez kihat a testi-lelki egészségünkre is. Nincs is rosszabb egy puffadással átvészelt napnál. Akik ezzel küzdenek, a mindennapjaikat teszi tönkre. Az útifűmaghéj javítja a bélmozgás rendszerességét, továbbá a krónikus székrekedésben küzdők számára is erősen ajánlott. Hatásos az IBS (irritábilis bél szindróma) tünetek enyhítésében, illetve a cöliákiával küzdők számára is.
Az útifűmaghéj rendszeres fogyasztásával a folyadékbevitelt is emelni kell. Ez a rostbevitel és egyéb tényezők miatt egyénenként eltérő, de ügyelj rá, hogy fogyasztása után már egyből 1-2 pohár vizet fogyassz mellé. Mivel az útifűmaghéj magába szívja a vizet, kocsonyás anyaggá válva távozik majd a testből, ám csak megfelelő mennyiségű folyadékkal tud jól kiürülni és csak így váltja ki áldásos hatásait. Máskülönben pont az ellenkezőjét érjük el vele és székrekedés, puffadás tünetei jelentkezhetnek.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »